مقالاتمقالات اجتماعی

اقلامی که باید در خانه تکانی بهاری بیرون ریخت

ریچل کانوور- پایگاه اینترنتی ام اس ان
روند پاکسازی
بهار از جمله فصلی برای نظافت و پاکسازی خانه (و شاید در بهترین شکل خانه تکانی ما ایرانی ها. ایران جوان) است. زیرا خانه درهم ریخته سبب ایجاد احساس ناخوشایند می شود. فراتر اینکه پاکسازی موجب کاهش هزینه هم هست. چراکه وقتی اقلام بی استفاده را بیرون می ریزیم، می فهمیم که دیگر دست کم تا اتمام اقلام مشابه نباید از آنها بخریم. اما پاکسازی همه خانه وقت زیادی می برد. بنابراین پیشنهاد می کنیم، این اقدام را با اقلام زیر آغاز نمایید:
لباس
لباس هایی را که در خلال یک سال گذشته نپوشیده اید، دور بربزید. انجام چنین کاری در آغاز هر فصل راهی عاقلانه است.
لباس کودکان
پس از پاکسازی لباس های خود، به سراغ لباس های فرزندان تان بروید. از آنجا که کودکان به سرعت رشد، و همچنین پوشاک خود را زودتر کهنه یا پاره می کنند، انجام چنین کاری برای لباس های آنها ضرورت بیشتری دارد.
کفش
کفش های کهنه و همچنین آن هایی را که در خلال یک سال گذشته نپوشیده اید، دور بربزید. توصیه: پس از خرید یک جفت کفش نو، یک جفت کهنه دور انداخته شود.
جالباس های سیمی
از آنجا که این جالباسی ها نمی توانند وزن پوشاک سنگین را تحمل کنند، به آنها آسیب می رسانند. کمااینکه پس از استفاده از آنها برای اینگونه لباس ها، به ویژه شانه این پوشاک از حالت عادی درآمده و آویزان می شوند.
لباس های رسمی
البته که برای پیراهنی که به عنوان ساقدوش عروس پوشیده اید، پول بیشتری پرداخته اید. اما واقعیت این است، که دیگر هرگز آن را به تن نخواهید کرد. پس آن را به دیگرانی که ممکن است برایشان قابل مصرف باشد – مثلا دانش آموزان نوجوان که می توانند آن را به عنوان لباس جشن فارغ التحصیلی بپوشند- و یا نهادهای نیکوکاری جمع آوری و توزیع هدیه بدهید.
لنگه های جوراب
همه چند لنگه جوراب دارند، که نمی دانند لنگه دیگرش کجاست. لنگه های موجود را دو هفته پس از پیدا نشدن همگنانشان دور بریزید.
حوله های کهنه
واقعا هر کس به چند حوله نیاز دارد؟ برای هر عضو خانواده و هر اتاق مهمان، دو حوله بیشتر لازم نیست. پس بقیه و به ویژه کهنه شده ها را دور بریزید.
ملافه/ملحفه های کهنه
لازم نیست ملافه ها را بیش از هفته ای یک بار عوض کرد. البته این مدت برای ملافه های اتاق کودکان
کمتر است. اما برای هر تخت دو سری و در نهایت سه سری ملافه کفایت می کند.
کرم های ضدآفتاب
اینگونه کرم ها نه تنها تاریخ مصرف دارند، بلکه به سبب استفاده در کنار استخرها و سواحل در معرض گرما و نور آفتاب هم قرار می گیرند. بنابراین باید در هر دو حالت خیلی زود دور ریخته شوند.
ریمل
وقتی در ریمل باز می شود، عمر قانونی اش سه ماه است. فراتر اینکه گاهی شروع به خرد شدن و ایجاد سوزش و ناراحتی در پوست و چشم می کند. پس حداکثر باید سه ماه پس از باز شدن درش، دور ریخته شود.
برخی از سایر اقلام
سایه چشم، رژ لب، لاک، مسواک های کهنه، داروها و موادغذایی تاریخ مصرف گذشته، لوازم بهداشتی که از هتل ها برمی داریم، ابرهای ظرفشویی کهنه، لیوان های قهوه/ چای خوری که دیگر از آنها استفاده نمی شود، بطری های خالی شراب، رسیدهای خرید و تراکنش های بانکی، کیسه های خرید، مجلات قدیمی، کارت های تبریک، اسباب بازی های کهنه، آلات موسیقی که دیگر کسی آنها را نمی نوازد و… از سایر اقلامی به شمار می روند، که حتما باید آنها را دور ریخت. زیرا در غیر این صورت بخش های گوناگون خانه و به ویژه زیرزمین تبدیل به سطل زباله می شوند.

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Don`t copy text!
بستن

ایران جوان را در اینستاگرام دنبال کنید.

 

  • 5
  • 0
  • 7
  • 0
  • 21
  • 0
  • 9
  • 0