صفحه اصلی / مقالات / اقدامات لازم جهت جذاب کردن شهرهای متوسط برای جوانان

اقدامات لازم جهت جذاب کردن شهرهای متوسط برای جوانان

اینک دیگر همه از این امر آگاهند، که نسل موسوم به هزاره (متولدین اواخر دهه 1970 یا اوایل دهه 1980 تا اوایل دهه 2000) از جمله زندگی در شهرهای بزرگ را ترجیح می دهند. ترجیح دیگر آنها هم این است، که فاصله محل کار و زندگی شان به اندازه ای باشد، که بتوانند آن را پیاده طی کنند. بدیهیست که برای این خواسته خود هزینه مسکن زیادی می پردازند، و فضاهای خصوصی کمتری در اختیار دارند. بااینهمه این معامله ای است، که بسیاری از افراد متعلق به این نسل آماده انجامش هستند. برای نمونه بخش مرکزی تورنتو تنها 17 کیلومتر مربع از مساحت 613 کیلومتر مربعی شهر ما را به خود اختصاص می دهد. بااینهمه محل زندگی 275 هزار تن است. بیش از 75 درصد این افراد برای رسیدن به محل کار خود پیاده می روند، یا دوچرخه و اتوبوس سوار می شوند. بنابراین زمانی که محل کار و زندگی تا این اندازه به هم نزدیک باشند، هم از نظر اقتصادی به صرفه است، و هم کیفیت زندگی افزایش پیدا می کند. اما متاسفانه هزینه زندگی در مراکز شهرهایی مانند تورنتو به اندازه ای زیاد می باشد، که بسیاری از کانادایی ها به ویژه بزرگسالان جوان نمی توانند از عهده تامین آن برآیند. بنابراین بسیاری از آنان محکوم به زندگی در حومه های شهر، و هر روز طی کردن راهی دراز هستند.

آیا این تنها راه موجود است؟ اگر راه دیگری وجود داشته باشد، چه؟ مثلا اینکه عطای کار و زندگی در شهرهای بزرگی مانند ونکوور، تورنتو و مونترال را به لقای آن ببخشند، و به فکر زندگی در شهرهای متوسط کشور مانند هالیفکس، لندن (انتاریو) و سسکچوان بیفتند؟

 

شهر پورتلند واقع در ایالت اورگن آمریکا می تواند، پاسخ اینگونه پرسش ها را در خود داشته باشد. چراکه با تلاشی بیش از چهل ساله کارهایی در آن صورت گرفته اند که سبب شده اند در مقایسه با هر شهر متوسط دیگری، تقریبا تمامی امکانات شهرهای بزرگ در آن ایجاد شده باشند. بنابراین ساکنانش که شمارشان تنها 640 هزار است، از تمامی امکانات شهرهای بزرگ کشور خود بهره مندند.

 

شهرهای متوسط کانادا نیز، بالقوه چنین امکانی دارند. یعنی می توانند به جای دست و پا زدن برای حفظ وضعیت موجود و همزمان علاقه به جذب جوانان، با تغییر طرح و انجام یک سری کارها به محلی برای کار و زندگی  قرن بیست و یکمی تبدیل شوند.

 

اما مشکل ما به عنوان یک ملت این است، که بالاخره از یک طرف پشت بام می افتیم. یعنی از یک سو شهرهای قابل سکونت مطلوب پرجمعیت – ونکوور، تورنتو و مونترال- را داریم، که دسترسی به وسایل حمل و نقل عمومی درون شهری، گزینه های متعدد برای مسکن، اشتغال، درس خواندن، بازی و… دارند. اما شمار آنها تنها سه است. بنابراین گزینه بعدی آن طرف پشت بام می باشد: یعنی همانگونه که نتایج پژوهش دیوید گوردون از دانشگاه کویین نشان می دهد، بیشتر شهرهای متوسط (و گاهی حتی بزرگ) کانادا بین ترکیبی از توسعه حومه ها و مراکز شهری رو به کاهش گیر افتاده اند. بنابراین اینگونه نیست که شهرهایی مانند کلگری، میسی ساگا، همیلتون و وینی پگ، برای زندگی ناخوشایند هستند. بلکه این می باشد که هنوز شمار سکنه شان به اندازه لازم نرسیده، و ابتکارهای فراوان جالب جهت جذب و استخدام کانادایی های جوان ندارند.

 

بنابراین برای احراز اطمینان از اینکه شهرهای متوسط کانادا برای جوانان جذابیت پیدا کنند، تحرکات نوین و پیشگامانه ضرورت دارد. خوشبختانه برخی از این تحرکات از هم اینک آغاز شده اند. مثلا میسی ساگا، همیلتون و کیچنر-واترلو (همگی در انتاریو) دارند، سیستم های حمل و نقل خوبی ایجاد می کنند. اما اینگونه تحرکات و ابتکارات برای نیل به هدف مورد اشاره کافی نیستند. زیرا حقیقت تلخ این می باشد که شهرهای متوسط به سبب آن که در مدل های توسعه حومه گیر افتاده اند، برندگان آینده نخواهند بود. چراکه شهرها برای ادامه حیات از جمله به برخی اقدامات خاص نیاز دارند. کمااینکه همانگونه که پاملا بلیس در کتابش زیر عنوان حفظ شهرها: یارانه های پنهان، خط مشی های کارا، و رشد بی رویه حومه ها، می نویسد، زمانی که پای یافتن روش هایی جهت حفظ رشد شهرها به میان می آید، مسوولان شهرداری ها فقط و فقط حرف می زنند. مثلا اهمیت تقریبا همه شهرهای متوسط کانادا، روی کاغذ به رسمیت شناخته شده اند. اما در عمل اوضاع بگونه ای دیگر است. بنابراین به ویژه اینک که کار و زندگی در شهرهای بزرگی مانند تورنتو دیگر برای خیلی ها امکانپذیر نیست، وقت آن فرارسیده که دریابیم، دیگر شهرهای کشور مانند هالیفکس و سسکچوان کلید رشد اقتصادی و زندگی توأم با کیفیت در کانادا هستند. پس چرا نباید از چنین موقعیتی بهره ببرند؟ البته برای نیل به این هدف، به خط مشی ای کاملا متفاوت با وضعیت موجود نیاز داریم. بدیهیست که عمل به چنین خط مشی ای، مستلزم یک دهه تلاش مستمر و هزینه قابل توجه می باشد. اما این صرف وقت و پول، به شکوفایی و رونق این شهرهای متوسط می ارزد.

hamidreza-safipour

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *