املاک و مسکنمقالات

افشای گزارش داخلی CRA درباره تاثیر منفی سرمایه های خارجی بر بازار مسکن پس از بیست و پنج سال

یک گزارش داخلی منتشر نشده در اداره مالیات مربوط به 25 سال پیش افشا شد. این گزارش نشان می دهد، بر اساس تحقیقات انجام شده در آن زمان، بیشتر خانه های گرانقیمت در مناطقی از ونکوور که به عنوان نمونه در نظر گرفته شده بود، توسط مهاجران ثروتمندی خریداری شده که خود را در فرم های مالیاتی فاقد دارایی معرفی کرده بودند. کارشناسان مسکن معتقدند این سند ثابت می کند ده ها سال پیش از اینکه دولت ها برای کاهش نفوذ سرمایه گذاران خارجی در بازار مسکن اقدام کنند بخش عظیمی از بازار کانادا در چنبره این سرمایه گذاران قرار داشته است.

در گزارش تازه افشا شده اداره مالیات، 328 معامله سنگین مسکن در محدوده های برنابی و کاکیتلم به همراه 6060 معامله رندوم در سراسر ونکوور مورد بررسی قرار گرفته که نتایج مشابهی را نشان داده است. برای مثال، از 46 معامله مسکن در برنابی، 72 درصد موارد را خریداران تازه وارد به کانادا تشکیل داده بودند که به طور میانگین درآمد سالانه خود را به اداره مالیات تنها 16 هزار دلار اعلام کرده بودند. این در حالی است که بررسی درآمد خریداران کانادایی خانه های معامله شده در این منطقه، ده ها هزار دلار بیشتر از این مبلغ بوده است. شکاف قابل توجه درآمد اعلام شده بین خریداران خارجی و خریداران کانادایی ملک در یک منطقه واحد، در سایر محلات ونکوور نیز مشاهده شده بود.

ریچارد کرلند، وکیل مهاجرت در ونکوور، معتقد است این گزارش نشان می دهد اداره مالیات علیرغم یافته های کارکنان خود، و به صدا درآمدن زنگ خطر درباره دارایی های پنهان تازه واردان و متقاضیان خرید خانه در کانادا، اقدامی جهت جلوگیری از پنهانکاری آنها انجام نداده و موجب شده است. با ورود ناعادلانه آنها به رقابت بر سر خرید ملک، امروز مردم ونکوور مجبور باشند برای تهیه مسکن، چندین برابر قیمت واقعی آن هزینه کنند. دکتر دیوید لی، استاد جغرافیای دانشگاه بریتیش کلمبیا نیز معتقد است با توجه به دشواری دسترسی به اطلاعات مالیاتی افراد در کشورهای دیگر، اداره مالیات کانادا با وجود اطلاع از ناهماهنگی آشکار بین اظهارات تازه واردان با عملکرد آنها در بازار مسکن، ترجیح داده است موضوع را مسکوت باقی بگذارد. 

با وجود اینکه اداره مالیات کانادا در دفاع از خود اعلام کرده است این نتایج مربوط به محله های محدود مورد بررسی در ونکوور بوده و قابل تعمیم به کل کانادا نیست. اندی یان، تحلیلگر حوزه مسکن می گوید دولت فدرال ابزار لازم مانند اطلاعات وام ها و تحلیل تغییرات جمعیتی محلات را جهت تشخیص گستردگی این معضل در کشور داشته اما نسبت به آن بی تفاوت عمل کرده است. یان بازار مسکن کانادا را پارکینگ رایگان سرمایه های خارجی توصیف کرد که منجر به ایجاد سیستم ناعادلانه خرید و فروش مسکن برای مردم کانادا شده است.

همچنین، تحلیلگران گلوب اند میل دریافتند از هر 3 خانه مولتی میلیون دلاری در مناطق محبوب ونکوور، یک خانه به نام یک دانش آموز یا یک فرد خانه دار ثبت شده و به این ترتیب هویت خریدار واقعی مخفی مانده است. البته با روی کار آمدن نیودموکرات ها در بریتیش کلمبیا در سال 2017، دولت این استان اقدامات جدیدی را جهت محدود کردن دسترسی خریداران خارجی از جمله افزایش مالیات در دستور کار خود قرار داد.

اما کارشناسان روش کلی اداره مالیات را در مقابله با این معضل ناکارآمد ارزیابی می کنند. آقای کرلند معتقد است رویکرد مچ گیری انفرادی در اداره مالیات با تکیه بر انطباق اطلاعات توسط کارکنان این اداره، باید هرچه زودتر جای خود را به الگوریتم هایی بدهد که قادر باشند چنین ناهماهنگی هایی در درآمد اعلام شده و عملکرد افراد در بازار مسکن را، در سطح گسترده، فورا شناسایی و افشا کنند.

در حالی که اکنون هر سه حزب اصلی رقیب در انتخابات، محدود کردن دسترسی خارجی های غیر مقیم کانادا را به بازار مسکن به عنوان بخشی از برنامه های خود معرفی می کنند، این شعار به افزایش هر چه بیشتر قیمت ها دامن زده است. لیبرال ها و محافظه کاران می گویند معامله مسکن را برای خارجی ها تا 2 سال ممنوع خواهند کرد و نیودموکرات ها در نظر دارند از خریداران خارجی 20 درصد بیشتر مالیات دریافت کنند

 


برچسب ها

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
Don`t copy text!
بستن

AdBlock را متوقف کنید

سیاست