اخباراخبار کانادا

افزایش کمک مالی مهاجران به خانواده هایشان به رغم رکود اقتصادی ناشی از پاندمی 

 

 

به گزارش کانورسیشن، بانک ها و موسسات مالی نسبت به افزایش حواله پول به سایر کشورها از طریق مهاجران در دوران پاندمی هشدار دادند. منظور از وجه ارسالی پولی است که افرادی که خارج از کشور خود زندگی و کار می کنند برای امرار معاش خانواده به کشورشان می فرستند.

جالب اینجاست که در حال حاضر و با وجود از بین رفتن بسیاری از مشاغل و افزایش نرخ بیکاری، میزان این وجه ارسالی نه تنها کم نشده بلکه بیشتر هم شده است. حواله پول به مکزیک 9.4 درصد نسبت به مواقع عادی افزایش یافته و مقدار پولی که به پاکستان ارسال شده نیز بیشتر از همیشه بوده است. در مورد برخی کشورها مانند ویتنام و فیلیپین نیز میزان وجه ارسالی مانند گذشته بوده و تغییری نکرده است.

این آمار را می توان از جهاتی خوب و از جهاتی نگران کننده دانست.

وجه ارسالی معمولا از کشورهای ثروتمند مانند امریکا، عربستان سعودی و آلمان به کشورهای فقیر تر فرستاده می شود. در سال 2019، مهاجران در مجموع معادل 554 میلیارد دلار، 20 درصد بیشتر از سال 2018، پول به کشور خود حواله کردند. این مبلغ بیشتر از همه سرمایه گذاری های خارجی در کشورهای در حال توسعه و 3 برابر مجموع کمک های بین المللی به این کشورها است. 

 

 

پول حواله شده علاوه بر کمک به امرار معاش خانواده دریافت کننده، بر اقتصاد کشورهای در حال توسعه نیز تاثیر گذار است به طوری که مطالعات نشان داده است میزان مهاجرت از یک کشور برای کار با بهبود شرایط آموزش و سلامت و کاهش فقر در داخل آن کشور- از جمله کشورهای نپال، پاکستان و بنگلادش- ارتباط مستقیم دارد. حتی در بعضی کشورها این پول به عنوان بخشی از درآمد ناخالص داخلی محسوب می شود. 

به همین دلیل پیش بینی کاهش حواله پول از طریق مهاجران به کشورهای در حال توسعه به دلیل شیوع ویروس کرونا و از بین رفتن مشاغل، در ابتدا نگران کننده بود. در ماه آوریل بانک جهانی تخمین زد میزان پول های ارسالی در دوران پاندمی 20 درصد معادل 100 میلیارد دلار کاهش یابد.

هرچند با آغاز پاندمی پیش بینی بانک جهانی محقق شد و در فصل بهار تا حدودی شاهد کاهش پول های ارسالی بودیم اما با افزایش تراکنش های مالی در تابستان، کاهش حواله پول در فصل بهار نیز جبران شد. مکزیک از ماه مارچ تا پایان تابستان افزایش پول های ارسالی به کشورش را تجربه کرد و میزان پول ارسال شده به مصر نیز امسال نسبت به سال گذشته بیش از 8 درصد افزایش یافت. 

در فیلیپین، ویتنام، بنگلادش، السالوادور، و هندوراس نیز کاهش این تراکنش ها در فصل بهار، با افزایش در فصل تابستان، جبران شد.

دلایل احتمالی

اما با توجه به رکود اقتصادی دوران پاندمی دلیل افزایش میزان پول های ارسالی چه می تواند باشد؟

اول اینکه اغلب مهاجران در مشاغل ضروری و بخش کشاورزی و ساخت و ساز فعال هستند که تعطیلی های ناشی از پاندمی بر آنها تاثیری نگذاشت. در نتیجه این مهاجران همچنان درآمد سابق خود را کسب می کردند.

دلیل دیگر می تواند اصلاح قوانین مربوط به دسترسی مهاجران به خدمات شهروندی و یا اعطاء شهروندی موقت در برخی کشورها از جمله پرتغال و ایتالیا به مهاجران باشد که منجر به بهبود وضعیت زندگی و کاهش مخارج آنها در دوران پاندمی شده است. 

همچنین تحقیقات نشان می دهد در زمان هایی که کشورهای در حال توسعه دچار شرایط اقتصادی سخت می شوند میزان پول ارسالی توسط مهاجران از کشورهای توسعه یافته به این کشورها افزایش می یابد. زیرا این دلیل اصلی مهاجرت بسیاری از کارگران به سایر کشورها است.

از دیگر دلایل افزایش پول های ارسالی می توان به حمایت های دولتی در قالب واریز مبالغی برای افراد اشاره کرد. بانک جهانی این حمایت ها را عامل اصلی افزایش حواله پول به کشورهای در حال توسعه در دوران پاندمی می داند. 

یکی دیگر از دلایل این امر هم دقیقا پاندمی و تعطیلی مشاغل است: بسیاری از مهاجرانی که در این مدت از محل کار خود تعدیل شده و از پیدا کردن کار جدید ناامید شده اند، تصمیم به بازگشت به کشورهای خود گرفته اند و طبیعتا پیش از بازگشت ، پس انداز خود را به یک حساب بانکی در کشورشان حواله می کنند.

به جز این، می توان تصور کرد فقط در ظاهر با افزایش پول های ارسالی مواجه هستیم و در حقیقت چنین نیست. در مواقع عادی که محدودیت های سفر وجود ندارد، بسیاری از مهاجران این پول را به صورت دستی و از طریق مسافران به خانواده های خود می رسانند. اما در دوران پاندمی آنها ناچار به استفاده از سیستم بانکی هستند که قابل ردگیری است. بنابراین شاید در مواقع عادی مبالغی بسیار بیشتر از شرایط فعلی از اقتصاد کشورهای ثروتمند به سمت کشورهای در حال توسعه سرازیر می شود و آمار فعلی صرفا یک افزایش کاذب است.

اما حتی اگر این افزایش کاذب نباشد، باید نگران کاهش حواله پول به کشورهای در حال توسعه در آبنده نزدیک بود. از دلایل این امر می توان به بازگشت مهاجران به کشورهایشان به دلیل بالارفتن نرخ بیکاری در کشورهای توسعه یافته، و همچنین کاهش صدور ویزای کار و اقامت اشاره کرد که به گزارش سازمان همکاری و توسعه اقتصادی نسبت به سال گذشته 46 درصد کاهش یافته است.

با توجه به اینکه بخش زیادی از مردم در کشورهای در حال توسعه به این درآمد وابسته هستند، لازم است سازمان ها و نهاد های بین المللی برای حمایت از این قشر آسیب پذیر چاره ای بیاندیشند

برچسب ها

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
نیازمندیهای ایران جوان 

Don`t copy text!
بستن

AdBlock را متوقف کنید

سیاست