صفحه اصلی / مقالات / املاک و مسکن / افزایش چشمگیر ارزش دلار کانادا: کاهش خرید ملک از سوی خارجی ها

افزایش چشمگیر ارزش دلار کانادا: کاهش خرید ملک از سوی خارجی ها

 

ثبات سیاسی در کانادا سبب شده، بازار ملک و املاک کشور ما برای خارجی های که در پی سرمایه گذاری امن هستند، دلخواه جلوه کند. به همین سبب ناظران آگاه بر این باورند که وضعیت موجود بگونه ای است، که امکان دارد حتی برقراری 15 درصد مالیات بیشتر برای اینگونه افراد، واقعا سبب کاهش تقاضا برای ملک و املاک اعم از مسکونی و تجاری در بازار کانادا نشود.

البته در اواسط ژوئیه که ارزش دلار کانادا افزایش یافت، خرید ملک برای خارجی ها را گرانتر کرد. اما برای اینکه چنین خریدی برای آنها سودمند نباشد، ضرورت دارد که بهای این دلار بیش از اینها بالا برود، و به ارزش همتای آمریکایی خود نزدیکتر شود.

البته چنین روندی آغاز شده است. کمااینکه در چهارم ماه مه یک دلار آمریکا قدرت خرید 1.3749 همتای کانادایی خود را داشت. اما این میزان در چهاردهم ژوئیه به 1.26 کاهش یافت. این کاهش برای خریداران خارجی مورد اشاره از جمله چینی ها که پول نقدشان را به صورت دلار آمریکا نگهداری می کنند، چشمگیر بود. لنون سوئتینگ رئیس داد و ستد و کارشناس ارشد راهبرد بازار موسسه مالی معتبر ئفکس مستقر در انگلستان، می گوید: اگر توازن بین نرخ مبادله دلار کانادا با سایر ارزهای معتبر جهانی به هم بخورد، ممکن است سبب تردیدهایی در تصمیم خرید ملک و املاک از سوی خارجی ها در این کشور شود. اما بعید به نظر می رسد، که در وضعیت کنونی چنین تردیدهایی به وجود بیایند.

البته باید این واقعیت را هم در نظر گرفت که افزایش شدید تقاضا برای خرید ملک و املاک و بالا رفتن بهای آن در کانادا زمانی ایجاد شد، که ارزش دلار کشور ما داشت در برابر سایر ارزهای معتبر جهانی کاهش پیدا می کرد. بگونه ای که وقتی در ژانویه 2016 یک دلار آمریکا با 1.46 همتای کانادایی اش برابری می نمود، بهای مسکن در تورنتو نیز به افزایش ادامه داد. کمااینکه لنون سوئتینگ می افزاید: فکر می کنم مساله اصلی برای بیشتر مردم حتی چینی ها، زیرنظر داشتن نرخ مبادله دلارهای کانادا و آمریکا است. زیرا وقتی پولشان از چین خارج می شود، از پیش تر به دلار آمریکا تبدیل شده است.

 

 

از دیگر سو نمی توان تاثیر افزایش مالیات را نادیده گرفت. کمااینکه در کلانشهر ونکوور نیز پیش از وضع 15 درصد مالیات بیشتر برای خریداران خارجی در ژوئن 2016، اینگونه افراد 16.5 درصد کل خریداران را تشکیل می دادند. اما در ژانویه 2017 این میزان به 4 درصد کاهش یافت.

ادموند لاک طرف کاری مستقر در دفتر ونکوور شرکت بین المللی حقوقی فسکن مارتینو و رئیس تعاملات چینی این شرکت خاطرنشان می کند، که توانایی جهت پیش بینی روند نرخ مبادله ارزها نیز، عاملی مهم به شمار می رود. چراکه سرمایه گذاران در پی بازگشت سرمایه خود هستند، که شامل سودها و زیان های این نرخ مبادله نیز می شود.

وی می افزاید: فکر می کنم برقراری 15 درصد مالیات بیشتر برای خریداران خارجی، تاثیر خود را گذاشته است. اما گاهی نرخ مبادله عامل مهمتری می شود. بنابراین در صورتی که این نرخ در سطح پایینی باشد، امکان دارد دیگر اینگونه خریداران به مالیات بیشتر اهمیت چندانی ندهند.

البته او فکر نمی کند که تغییرات کنونی در این نرخ مبادله سبب شود، خریداران پا پس بکشند. کمااینکه می گوید: این افزایش به اندازه ای نیست، که بر تصمیم آنها اثری داشته باشد.

فیلیپ ساپر رئیس اجرایی شرکت خدمات ملک و املاک لیپیج نیز، خاطرنشان می کند: در بخش تفریحی کانادا، آمریکایی ها بزرگترین سرمایه گذاران خارجی هستند. همانگونه که ما هم در آمریکا همین وضعیت را داریم. بنابراین وقتی ارزش دلار کانادا افزایش می یابد، شاهد تغییرات ماهرانه و زیرکانه ای هستیم.

بااینهمه او نیز بر این باورمی باشد که تغییرات کنونی در این زمینه، بر بازار ملک و املاک مسکونی شهری تاثیری ندارد.

در بازار ملک و املاک تجاری نیز، خریداران خارجی همچنان نیروی اصلی هستند. کمااینکه به گزارش شرکت ملک و املاک کانادا 5 میلیارد و 600 میلیون از 34 میلیارد و 700 میلیون دلار فروش سال 2016 در این بازار، به منافع خارجی پیوند داشت.

برایان کریتر مدیر اجرایی شرکت آمریکایی خدمات ملک و املاک مکاشمن و ویکفیلد که در پایتخت های عمده جهان نیز شعبه دارد، می گوید: از دیدگاه نرخ مبادله ارزها، سرمایه گذاران آسیایی حال حاضر را زمانی مناسب برای سرمایه گذاری در کانادا می دانند. به همین سبب بیش از آن که نگران افزایش ارزش دلار کانادا باشند، در فکر کاهش ارزش پول خودشانند. همچنین پول زیادی برای سرمایه گذاری دارند. بنابراین این افزایش متوسط برایشان حساسیت چندانی ایجاد نمی کند.  

با توجه به جمیع جهات به نظر می رسد، که ارزش دلار کانادا باید بسیار بیش از اینها یعنی به اندازه ای افزایش یابد، که خرید ملک برای خارجی ها سودمند نباشد. در چنین صورتی آنها دیگر در بازار ملک و املاک مسکونی و تجاری کانادا حضور، و دست کم حضوری چنین پررنگ نخواهند داشت.


پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *