مقالاتمقالات اقتصادی

افزایش نگرانی مالکان و مستاجران 

به گزارش CBCNews، عدم قطعیت درباره پرداخت اجاره ها یا حداقل بخشی از آن، توسط مستاجرانی که با تعطیلی کسب و کارها به دلیل پاندمی ضربه مالی خورده اند، مالکان را نگران کرده است.

دیوید هوتنیاک، رئیس انجمن مالکان خانه های استیجاری در بریتیش کلمبیا، و نماینده 3300 صاحبخانه در این استان، می گوید: هر روز شاهد مشاجره صاحبخانه ها و مستاجران هستیم و با ادامه این شرایط، وضعیت ماه به ماه بدتر هم خواهد شد. 

سازمان مالکان خانه های استیجاری در بریتیش کلمبیا با نظرسنجی از 457 نفر از اعضای خود دریافت در ماه آوریل 10 درصد آنها هیچ اجاره ای دریافت نکرده و یک چهارم آنها فقط بخشی از اجاره خود را دریافت کرده اند. 

بیشتر استان ها موقتا حکم تخلیه را ممنوع اعلام کرده اند اما هاتنیاک معتقد است، با توجه به اینکه یک سوم خانواده ها در کانادا مستاجر هستند، دولت فدرال باید زودتر یک برنامه کمکی برای پرداخت اجاره معرفی می کرد.

جاستین ترودو، نخست وزیر این هفته در پاسخ به این درخواست گفت موضوع اجاره باید توسط دولت های استانی رسیدگی شود.

 

 

کمک هزینه فعلی کافی نیست 

استان بریتیش کلمبیا مبلغی به عنوان کمک هزینه برای پرداخت اجاره بها اعلام کرده است، اما هوتنیاک آن را ناکافی می داند. 

افراد مجرد و زوج های بدون فرزند در صورتی که درآمد ناخالص آنها در سال 2019 کمتر از 74150 دلار باشد، 300 دلار، و خانواده های دارای فرزند در صورتی که مجموع درآمد آنها کمتر از 113040 دلار باشد، 500 دلار دریافت خواهند کرد.

در هر دو مورد هم این مبلغ مستقیما به حساب صاحبخانه واریز می شود. 

وزارت مسکن بریتیش کلمبیا اعلام کرد بیش از 50 هزار نفر از کسانی که برای دریافت این کمک هزینه اقدام کرده اند واجد شرایط تشخیص داده شدند. اما هوتنیاک معتقد است مبلغ کمک هزینه باید افزایش پیدا کند. 

او گفت: اگر صاحبخانه ها پولی نداشته باشند، برای پرداخت اقساط وام خود به بانک ها دچار مشکل خواهند شد. 

نگرانی مالکان

در سراسر کشور، مالکان و نهادهای مربوطه دغدغه های مشابهی را عنوان می کنند و هر یک نظرسنجی خود را درباره اینکه چند درصد مستاجران، اجاره شان را پرداخت کرده اند، انجام می دهند.

انجمن مالکان خانه های استیجاری آلبرتا تخمین می زند 80 درصد مالکان اجاره خود را دریافت کرده اند، که البته 13 درصد آنها به صورت قسطی بوده است.

همین نظرسنجی در انجمن مالکان در انتاریو، که بیشتر اعضای آن نه مالکان مجتمع های بزرگ مسکونی، که صاحبان خانه های تک واحدی و یا واحدهای آپارتمانی هستند، نیز انجام شد. ویلیام بلیک، از اعضای ارشد این انجمن که در بریتیش کلمبیا و آلبرتا نیز صاحب چند واحد استیجاری است گفت: نظرسنجی ها نشان می دهد تنها 20 درصد مستاجران در انتاریو اجاره خود را کامل پرداخت کرده اند. بقیه یا بخشی از اجاره را داده اند، یا قرار است به صورت قسطی پرداخت کنند، یا از صاحبخانه خواسته اند مبلغ اجاره را از پیش پرداخت خانه کم کند، عده ای هم اصلا اجاره ای پرداخت نکرده اند.

بلیک افزود: وقتی مستاجری اجاره اش را پرداخت نمی کند، تبعات زیادی برای مالک دارد. بیشتر صاحبخانه ها برای پرداخت قسط وام و قبض هایشان روی این اجاره حساب می کنند. 

مستاجرانی که شغل یا درآمد خود را از دست داده اند، حتی اگر کمک های دولتی را هم دریافت می کنند، باید در هزینه-کرد خود تجدید نظر کنند.

در بعضی شهرهای کانادا به ویژه تورنتو، کمپینی به نام اجاره ات را نگه دار راه افتاده که از مستاجران می خواهد اجاره هایشان را نپردازند. اعضای این کمپین همسایه های خود را تشویق به اتحاد برای اجتناب از تخلیه خانه ها، حتی پس از برداشته شدن ممنوعیت موقت حکم تخلیه، می کنند. در مجتمع رویال تراس در نیو وستمینستر بریتیش کلمبیا، پوستر این کمپین در آسانسورها چسبانده شده است. این ساختمان 41 واحد یک خوابه و دو خوابه دارد، و اجاره یک سوئیت 570 اسکوئر فیتی در آن ماهانه 1550 دلار است.

یک طوفان تمام عیار

رایان و کتلین 3 سال است که در این ساختمان سکونت دارند. آنها اجاره ماه آوریل را پرداخت نکرده و قصد ندارند اجاره ماه می را پرداخت کنند. رایان می گوید: هر دوی ما از اول ماه مارچ شغل مان را از دست دادیم. 

به علاوه بدهی های کارت های اعتباری شان هم روی هم جمع شده است. رایان می گوید: این یک طوفان تمام عیار است که نمی گذارد هیچ کاری انجام بدهیم، و پرداخت اجاره یکی از این کارها است. رایان نقاش صنعتی است و بیمه بیکاری دریافت می کند، و نامزدش کتلین هم واجد شرایط دریافت کمک هزینه دولت است.

رایان معتقد است پرداخت بخشی از اجاره کار عاقلانه ای نیست، چون باز هم با برداشته شدن ممنوعیت حکم تخلیه، مالک می تواند آنها را بیرون کند.

خرید مایحتاج یا پرداخت اجاره؟

الیزابت الیس مستاجر دیگری است که تصمیم گرفت نیمی از 725 دلار اجاره بیسمنتش در همیلتون را پرداخت کند. در شرایط موجود او هم کارش را از دست داده و تنها درآمدش 700 دلاری بوده که تحت برنامه استانی Ontario Works دریافت کرده، و البته برای برنامه حمایتی دولت فدرال هم اقدام کرده است. الیزابت می گوید: این روزها با هر کس صحبت می کنم مانده است که اجاره خانه اش را پرداخت کند یا غذایی در سفره اش بگذارد.

 

برچسب ها

نوشته های مشابه

Don`t copy text!