املاک و مسکنمقالات

افزایش نرخ مسکن در کانادا تابعی از واقعیت یا توهم؟

 

به نقل از هافینگتون پست، بسیاری از مردم از دیدن جهش 17 درصدی قیمت مسکن در کانادا در دوران یکی از بزرگ ترین رکودهای اقتصادی در جهان گیج و سردرگم شده اند، چرا که در ظاهر با عقل جور در نمی آید.

اما این علامت سوال پاسخ ساده ای دارد که برای درک آن باید درس ناخوشایندی را که رئیس اداره مستغلات کانادا امسال آموخت، شما هم بیاموزید. و این درس چیست؟ اینکه ما در توهمی که بانک مرکزی با چاپ پول و دولت با بریز و بپاش های دست و دلبازانه خلق کرده اند زندگی می کنیم نه در واقعیت.

اوایل امسال، با بروز پاندمی، ایوان سیدال، رئیس اداره دولتی مستغلات کانادا، پیش بینی کرد به دلیل رکود اقتصادی بازار مسکن با 9 تا 18 درصد افت قیمت مواجه شود. اما بسیاری از فعالان مسکن نظر او را مورد انتقاد قرار داده و پیش بینی کردند قیمت مسکن رشد 6 درصدی را تجربه خواهد کرد.

حالا می فهمیم نه تنها پیش بینی فعالان حوزه مسکن درست بوده که حتی نسبت به واقعیت رشد بازار مسکن را دست کم گرفته بودند. اما چه طور ممکن است یک مقام دولتی حوزه املاک در پیش بینی خود مرتکب چنین اشتباه بزرگی شده باشد؟ باید گفت اشتباه او این بود که بر اساس عقل سلیم قضاوت کرده و بازار مسکن را تابعی از واقعیت جامعه فرض کرده بود. سیدال با در نظر گرفتن نرخ بیکاری، میزان بدهی خانواده، سطح دستمزد و نرخ وام، یعنی اجزای تشکیل دهنده قیمت در بازار مسکن، افت قیمت را پیش بینی کرده بود. 

اما فعالان حوزه مسکن درست متوجه شده بودند. آنها فهمیده بودند مولفه های دیگری نرخ مسکن را تعیین می کند. بانک مرکزی با چاپ پول، ضمن پشتیبانی از دولت در اجرای انواع برنامه های حمایتی و کاهش نرخ سود وام ها، نقدینگی را به میزان قابل توجهی در جامعه افزایش داد. به گفته رابرت هاگ، اقتصاددان بانک RBC، در حالی که مردم حدود 23 میلیارد دلار از درآمد خود را بر اثر پاندمی از دست دادند، دولت در مجموع 56 میلیارد دلار تحت برنامه های حمایتی مختلف به جامعه پول تزریق کرد و با افزایش 11 درصدی درآمد خانواده ها، قدرت خرید مردم را افزایش  داد. البته، مردم کم درآمد همچنان قادر به خرید خانه نیستند و این افزایش قیمت، نتیجه ای ندارد جز پولدارتر کردن پولدارها و صاحبان املاک و سهام. این تجربه ای است که در دوران رکود اقتصادی بزرگ  در آمریکا نیز دیده شد.

 

 

همچنین دولت با ترس از افت ناگهانی بازار مسکن، 150 میلیارد دلار برای پشتیبانی از وام دهندگان تخصیص داد. به گفته دیوید لاروک، مورگیج بروکر، خبر خوشی که می توان به مردم داد این است که می توانند منتظر نرخ پایین تر وام های مسکن باشند. نرخ مسکن می تواند باز هم کاهش یابد، چرا که تا کنون وام گیرندگان مبلغی را، به دلیل بی ثباتی آینده بازار، به عنوان ریسک دوران کووید پرداخت می کردند. اما حالا که همه می دانند دولت و بانک مرکزی اجازه افت این بازار را نخواهند داد، این پیش پرداخت از روی وام ها برداشته خواهد شد.

در واقع چاپ پول توسط بانک مرکزی و برنامه های حمایتی دولت اجازه نداده است ما هنوز تاثیر واقعی کووید-19 و رکود اقتصادی ناشی از آن را بر بازار شاهد باشیم. 

لاروک پیش بینی می کند سرمایه گذاران در بخش کاندو باید منتظر روزهای سختی باشند. در حال حاضر اجاره واحدهای خالی به سختی و با اجاره بهای کم مقدور است و در زمینه فروش نیز، با انباشت موجودی کاندو مواجه هستیم. انتخابات آمریکا بازار سهام را نیز دچار دستخوش تغییر کرده و موج دوم پاندمی خبر از رکود اقتصادی در ماه های پایانی سال جاری را می دهد. 

بنابراین احتمالا در نهایت با واقعیت رو به رو خواهیم شد و توهمی که دولت و بانک مرکزی برایمان ساخته از بین خواهد رفت. اما تا آن موقع همچنان رونق بازار مسکن و بازار سهام به ما این طور القا می کند که در اوج رونق اقتصادی به سر می بریم.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
Don`t copy text!
بستن

AdBlock را متوقف کنید

سیاست