صفحه اصلی / اخبار / افزایش نرخ بهره پایه به 1 درصد از سوی بانک مرکزی کانادا  

افزایش نرخ بهره پایه به 1 درصد از سوی بانک مرکزی کانادا  

اتاوا- بانک مرکزی کانادا، چهارشنبه 6 سپتامبر 2017، نرخ بهره پایه را با 0.25 درصد افزایش به 1 درصد رساند. این دومین بار طی سال جاری است که نرخ بهره پایه افزایش می یابد.

نرخ بانک مرکزی بر نرخ وام دریافتی مصرف کنندگان و سپرده گذاران از بانک ها، خطوط اعتباری، حساب های پس انداز و نرخ فایننس اتومبیل، تاثیر می گذارد.
نرخ بهره هم اکنون به نرخ آغاز سال 2015 بازگشته است. یعنی زمانی که بانک مرکزی برای تحریک اقتصاد کشور که به دلیل سقوط قیمت نفت دچار رکود شده بود، شروع به کاهش آن کرد.  

در واکنش به افزایش نرخ بهره، ارزش 1 دلار کانادا با بیش از یک پنی افزایش به بالاترین حد طی 2 سال گذشته یعنی  82 سنت آمریکا رسید.

اقتصاددانان و معامله گران ارز، با توجه به گزارش های اخیر مبنی بر رشد اقتصادی در کشور، انتظار افزایش مجدد نرخ بهره در سال جاری را داشتند.

با اینکه بیانیه بانک مرکزی لحن محتاطانه ای داشت، اما معامله گران ارز ، در عرض چند دقیقه پس از اعلام تصمیم بانک مرکزی، افزایش مجدد نرخ بهره در ماه آینده را 75 درصد محتمل دانستند.

داگ پورتر، اقتصاددان ارشد بانک مونترال با اشاره به تلاش بانک مرکزی برای پایین آوردن سطح انتظارات در مورد افزایش های آینده، می گوید: با توجه به افزایش امروز، آن هم بدون اطلاع رسانی قبلی و عدم دغدغه بانک مرکزی در مورد افزایش ارزش دلار کانادا، در جلسات آینده مسوولین بانک هر اتفاقی ممکن است رخ بدهد.

hamidreza-safipour

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *