مقالاتمقالات اجتماعی

افزایش نابرابری جنسیتی در اعطای نشان افتخار کانادا

 

به گزارش سی بی سی نیوز، سال گذشته تنها کمتر از یک سوم دریافت کنندگان نشان افتخار Order of Canada را زنان تشکیل می دادند. آماری که بالاترین نابرابری جنسیتی را طی سال های گذشته از آن خود کرده است.

تحلیل آندرو گریفیس، محقق و از مقامات ارشد سابق دولت، نشان می دهد 71.4 درصد منتخبین دریافت این جایزه را در سال 2019 مردان تشکیل می دادند. تعداد پایین منتخبین زن- 28.6 درصد- و همچنین افراد از اقلیت های نژادی- 5.4 درصد- بیانگر آن است که این نشان متعلق به کل مردم کانادا نیست.

گریفیس معتقد است هرچند در سال های گذشته در بعضی از رشته ها تعداد زنانی که کارنامه شاخصی داشته باشند بسیار کم بود، اما اخیرا و با پیشرفت زنان در انواع حوزه های خدمات اجتماعی، انتظار می رفت بیش از پیش شاهد برابری جنسیتی در دریافت این نشان باشیم.

گریفیس با نگاهی به دریافت کنندگان این نشان از سال 2013 دریافت به طور میانگین مردان 65.6 درصد و زنان 34.4 درصد کل منتخبین را تشکیل می دهند. او همچنین خاطرنشان کرد این نابرابری در سال 2015، با 54.4 درصد مردان و 45.6 درصد زنان، به کمترین حد خود رسیده است.

به گفته گریفیس، در طول 7 سال اخیر، اعضای جوامع اقلیت تنها 4.8 درصد دریافت کنندگان نشان Order of Canada را تشکیل داده اند، که به نسبت جمعیت 22.3 درصدی آنها از کل جمعیت کانادا رقم بسیار ناچیزی است. البته 4.7 درصد برگزیدگان نیز به جوامع بومی کانادا تعلق داشتند که با توجه به جمعیت 4.9 درصدی آنها نسبت به کل جمعیت کانادا متناسب به نظر می رسد.

 

 

از آغاز اهدای نشان افتخار Order of Canada در سال 1967 تاکنون بیش از 7000 نفر موفق به دریافت آن شده اند. برگزیدگان توسط فرماندار کل کانادا و با مشورت یک شورای مستقل که به طور محرمانه درباره نامزدها بحث و تبادل نظر کرده و سپس به آنها رای می دهند انتخاب می شوند.

به گفته ناتالی دافرسن، سخنگوی اداره فرمانداری کانادا، در سال های اخیر با افزایش تعداد منتخبین زن شاهد پیشرفت هایی در زمینه برابری جنسیتی بوده ایم. او گفت در سال 2000 تنها 21 درصد منتخبین را زنان تشکیل می دادند.

دافرسن معتقد است با وجود کارهای انجام شده، پیشرفت در این زمینه کند بوده و نیاز به اقدامات بیشتری وجود دارد تا بتوان برابری جنسیتی در دریافت این نشان را به سایر برنامه های تشویقی کانادا از جمله Sovereign Medal رساند که در آن حدود 48 درصد منتخبین را زنان تشکیل می دهند. او گفت نوسازی سیستم انتخاب برندگان نشان های افتخار کانادا یکی از اولویت های جولی پایت، فرماندار کل کانادا است. دافرسن با اشاره به اینکه اقداماتی در جهت جمع آوری اطلاعات درباره هویت جنسیتی، ناتوانی ها و محدودیت ها، و جایگاه افراد اقلیت و بومی انجام شده است گفت در تلاش هستیم تنوع بیشتری در انتخاب افراد رعایت شود.

 

او همچنین گفت در حال حاضر برای دسترسی همه مردم به تماشای مراسم اعطای این نشان، مراسم مربوط به Order of Canada به صورت زنده پخش می شود. وی افزود برای رعایت تنوع بیشتر، باید کانادایی های بیشتری در انتخاب نامزدها مشارکت داشته باشند. در این راستا دفتر جولی پایت اقداماتی را در جهت معرفی نشان های افتخار کانادا به مردم انجام داده است.

سارا کاپلان، مدیر موسسه جنسیت و اقتصاد نیز گفت: نمی توان از کشوری مانند کانادا، که خود را سرزمین فرصت های برابر می داند و معتقد است به همه جوامع مختلفی که در آن زندگی می کنند اهمیت می دهد، پذیرفت که بیشتر نشان های افتخار آن به مردان تعلق بگیرد.

کاپلان با رد کردن این نظریه که سهم بندی کردن جوایز شایسته سالاری را زیر سوال می برد، گفت افراد زیادی از طیف های مختلف هستند که با وجود کمک های فراوانی که به جامعه کانادا کرده اند به دلیل ساختار سنتی انتخاب نامزدها هرگز شناسایی و معرفی نشده اند.

کاپلان تاکید کرد: تعریف ما از شایستگی چیزی است که خودمان ساخته ایم، و بر اساس آن هر ساله به همان طیف از افراد همان جوایز را اهدا می کنیم. به همین دلیل وقتی حرف از شایستگی می زنیم باید به یاد داشته باشیم این تعریفی است که برخی افراد برای مستحکم تر کردن جایگاه خود و بیرون قرار دادن دیگران از این دایره ارائه کرده اند.

جلسه بهار شورای انتخاب نشان  Order of Canadaبه دلیل پاندمی کووید-19 به آینده موکول شد و به همین دلیل منتخبین امسال هنوز اعلام نشده اند.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
نیازمندیهای ایران جوان 

Don`t copy text!
بستن

AdBlock را متوقف کنید

سیاست