اخباراخبار کانادا

افزایش قیمت مسکن و اجاره بها در کانادا از موضوعات داغ انتخاباتی

اتاوا- احزاب فدرال در آستانه انتخابات سراسری برنامه های خود برای کنترل بازار مسکن را اعلام کرده اند. 

مخارج و هزینه های زندگی از دغدغه های اصلی رای دهندگان کانادایی است. به همین دلیل است که احزاب برنامه هایی را برای مهار و کنترل آن در نظر گرفته اند. برای مثال لیبرال ها قصد ساخت 100 هزار واحد مقرون به صرفه و ارزان طی 10 سال آینده را دارند. آنها همچنین برنامه هایی برای کمک به خریداران بار اول در نظر گرفته اند. از جمله تقبل 10 درصد از قیمت خانه نو و 5 درصد قیمت خانه بازفروشی البته تحت شرایط و با محدودیت های مشخص. 

نیودموکرات ها برنامه بلندپروازانه تری دارند و می خواهند طی 10 سال 500 هزار واحد ارزان قیمت بسازند. 

از سوی دیگر محافظه کاران قول برچیدن مقررات دست و پا گیر بر سر راه ساختمان سازان و در نتیجه افزایش عرضه مسکن را داده اند. اندرو شیر همچنین می گوید که برای کمک به خریداران بار اول استرس تست را حذف خواهد کرد. به گفته او دولت محافظه کار، امکان دریافت وام های طولانی مدت تر با اقساط ماهیانه پایین تر را فراهم خواهد کرد. 

واقعیت این است که یافتن مسکن با قیمت مناسب در اکثر مناطق کانادا دشوار و حتی غیرممکن است. شارلوت تاون، پایتخت کوچکترین استان کانادا نیز با چنین معضلی روبروست. در این شهر، کمترین تعداد خانه اجاره ای وجود دارد. میزان تقاضا به حدی بالا و میزان عرضه آنچنان اندک است که اگر شانس بیاورید و خانه یا آپارتمانی در kijiji برای اجاره گذاشته شده باشد، فقط چند دقیقه وقت دارید که معامله را نهایی کنید. جف گالانت، پدر مجرد دو فرزند خردسال، شخصا چنین مساله ای را تجربه کرده است. 17 روز پس از نقل مکان جف به خانه اجاره ای اش، تابلوی به فروش می رسد مقابل ساختمان ظاهر شد. صاحبخانه با ارسال نامه ای برای گالانت مدعی شد که به دلیل نوسازی و تعمیرات اساسی باید ملک را تخلیه کند. 

 

 

در حالی که مستاجرین کانادایی نبایستی بیش از 30 درصد درآمد ناخالص شان را بابت اجاره بپردازند، اما در شارلوت تاون، مستاجران کم درآمد با درآمد سالانه کمتر از 21 هزار و 361 دلار، 62 درصد درآمدشان را بابت هزینه مسکن می پردازند. 

مستاجرین تورنتویی با درآمد 45 هزار و 498 دلار در سال، حدود 40 درصد از درآمد خود را بابت اجاره ماهانه می پردازند. ساکنان مناطق خارج از دان تاون، در یورک و پیل، افراد با درآمد مشابه، به ترتیب 44 و 38 درصد درآمدشان را اجاره و هزینه آب و برق می پردازند. این نرخ در رجاینا 50 درصد درآمد ناخالص، در آلبرتا 62 درصد و در ونکوور 91 درصد است. 

در سال 2018، مجموعا 37 هزار واحد آپارتمانی جدید در سراسر کشور ساخته شد. در حالی که میزان تقاضا 50 هزار واحد بود. با توجه به آنچه گفته شد، احزاب سیاسی نبایستی معضل گرانی مسکن را نادیده بگیرند.

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *