مقالاتمقالات اقتصادی

افزایش غیر منتظره درآمد مالیاتی دولت انتاریو به رغم رکود اقتصادی دوران پاندمی

درآمد کلان مالیاتی استان انتاریو در سال 2021 با وجود لاک داون های ناشی از پاندمی، نه تنها سیاستگذاران صرفه جویی اقتصادی، بلکه کارشناسان تخمین بودجه دولت را شگفت زده کرد.

به نوشته گلوب اند میل، آخرین به روز رسانی درآمد مالیاتی دولت حاکی از رشد 2.4 درصدی این درآمد در سال مالی گذشته و به رغم کاهش 5.1 درصدی تولید ناخالص داخلی استان طی سال مالی 2021-2020 است. 

این رشد درآمد مالیاتی برای دولت اتفاقی فراتر از غیر منتظره است، چرا که در دوران رکود، معمولا به دلیل رواج بیکاری و همچنین افت سود شرکت ها، مالیات دریافتی از آنها کاهش می یابد. اما دوران رکود ناشی از پاندمی با سایر بحران های اقتصادی یک تفاوت اساسی داشت و آن حمایت گسترده دولت فدرال و تا حدودی، دولت های استانی از مردم و مشاغل، با صرف میلیاردها دلار تحت برنامه های مختلف و متنوع بود. به گفته تروور تام، استاد اقتصاد دانشگاه کلگری، حمایت دولت از مردم از درآمد از دست رفته آنها پیشی گرفت و در واقع خانواده ها در این دوران به افزایش درآمد دست یافتند، شرکت ها و مشاغل نیز تحت برنامه های کمک به پرداخت اجاره املاک تجاری و کمک به پرداخت دستمزدها از این حمایت ها بی نصیب نماندند. و از آنجا که به این حمایت ها مالیات تعلق می گرفت، دولت های استانی نیز به نوعی از آن بهره مند شدند. 

اما سهم انتاریو از این بازگشت مالیاتی به میلیاردها دلار می رسد. به گفته وزیر اقتصاد استان، در حالی که در مارچ 2021 درآمد مالیاتی 99 میلیارد دلار پیش بینی شده بود، درآمد واقعی دولت از این محل به 110 میلیارد دلار رسیده است، سهم اصلی این افزایش از مالیات شرکت ها بوده است که به رغم پیش بینی 11 میلیارد دلاری، به بیش از 17 میلیارد دلار رسیده است؛ این در حالی است که مالیات شرکت ها در سال مالی 2020-2019 کمتر از این میزان و اندکی بیش از 15 میلیارد دلار بوده است، مالیات دریافتی از اشخاص نیز در سال مالی 2021-2020 به بیش از 40 میلیارد دلار افزایش یافت. این در حالی بود که پیش بینی ها این درآمد را 35 میلیارد دلار تخمین زده و سالی مالی پیش از آن نیز، دولت استانی در مجموع 37 میلیارد دلار از این محل درآمد کسب کرده بود.

به گفته اسکات بلاجت، سخنگوی وزارت اقتصاد، این نتیجه بسیار متفاوت از تجربه رکودهای اقتصادی گذشته است. برای مثال در سال مالی 1992-1991 با کاهش 3.4 درصدی تولید ناخالص داخلی، درآمد مالیاتی 5.8 درصد کاهش یافت و این تجربه در سال 2010-2009 نیز تکرار شد، به گفته بلاجت، هیچ نهادی اعم از دولت فدرال، دولت های استانی، افسر بودجه پارلمان و اداره حسابرسی انتاریو چنین رشدی را در درآمد مالیاتی پیش بینی نکرده بودند؛ در بریتیش کلمبیا نیز درآمد مالیاتی، هرچند نه به اندازه انتاریو، اما از تخمین های کارشناسان پیشی گرفت.

در واقع درآمد مالیاتی این استان نسبت به پیش بینی های قبل از پاندمی، کمتر اما از درآمد حاصل از اخذ مالیات در سال مالی 2020-2019، 4.3 درصد بیشتر بود، البته در این میان بعضی استان های کوچک تر شاهد کاهش درآمد مالیاتی در سال جاری بودند، اما می توان به طور قطع گفت در صورت عدم وجود برنامه های حمایتی دولت از مردم و شرکت ها، شیب این کاهش بسیار تندتر بود.

هنوز مشخص نیست انتاریو برای سال مالی جاری چه پیش بینی هایی در زمینه درآمدهای مالیاتی دارد. به گفته وزیر اقتصاد، برای اطلاع از آخرین وضعیت اقتصادی استان و پیش بینی های جدید باید تا صدور گزارش اقتصادی پاییز که 15 نوامبر ارائه خوهد شد صبر کرد. با این وجود، پروفسور تام معتقد است با توجه به ادامه حمایت های مالی اتاوا از خانواده ها و مشاغل تا شش ماه اول سال جاری، قطعا آثار مثبت آن برای دولت های استانی فعلا پابرجا خواهد بود

 


برچسب ها

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
Don`t copy text!
بستن

AdBlock را متوقف کنید

سیاست