صفحه اصلی / اخبار / افزایش شیوع بیماری<لایم>  در کانادا و سردرگمی پزشکان برای تشخیص صحیح

افزایش شیوع بیماری<لایم>  در کانادا و سردرگمی پزشکان برای تشخیص صحیح

behzad-azizi

تورنتو- هنگامی که دختر سامانتا سیمون، اوایل ماه ژوئن توسط پشه گزیده شد، او هرگز فکر نمی کرد که سه ماه بعد را برای پیدا کردن علت دچار شدن دختر کوچولویش به تب، استفراغ، سردرد، درد مفاصل و اسهال، در بیمارستان ها و کلینیک ها سپری کند. در نهایت، امیلی دو ساله مبتلا به بیماری Lyme تشخیص داده شد و تحت درمان آنتی بیوتیکی قرار گرفت.

خانم سیمون می گوید، که تنها پس از مراجعه به چندین کلینیک و متخصص، بیماری تشخیص داده شد. وی همچنین از کمبود ابزارهای تشخیص و سردرگمی پزشکان گله می کند. مشکلی که ممکن است با توجه به گسترش روزافزون بیماری ناشی از نیش کنه، به زودی گریبان عده زیادی از کانادایی ها را بگیرد. سامانتا سیمون که در ناحیه دورهام – انتاریو ( در فاصله 170 کیلومتری شمال غرب تورنتو) زندگی می کند، می گوید که 8 ژوئن، جای نیش پشه بر روی بدن امیلی مانند نیش معمولی به نظر می رسید. اما شکل آن به سرعت تغییر کرد و مانند پشم گاو به نظر رسید، که می تواند نشاندهنده بیماری باشد. این تغییر همزمان با تب بالا و ظاهر شدن التهاب پوستی بر روی بدن امیلی بود. در نهایت امیلی به سردرد شدید، استفراغ و اسهال دچار شد. سیمون که به ابتلای دخترش به بیماری Lyme مشکوک شده بود، او را طی چند ماه نزد پزشک خانواده، بخش اورژانس بیمارستان و پرستار برد، تا علت بیماری دخترش را بداند. در نهایت، یکی از پزشکان Owen Sound Public Health ابتلای امیلی به بیماری Lyme را تشخیص داد. سیمون همراه دخترش به بریتیش کلمبیا سفر کرد تا با یک متخصص بیماری Lyme مشورت کند. او نیز همان تشخیص را داد. در حالی که تا آن زمان، امیلی تمام طول تابستان با بیماری دست و پنجه نرم کرده بود.

پزشکان می گویند که موارد ابتلا به بیماری Lyme که از باکتری Borrelia burgdorferi ناشی می شود و از راه نیش کنه آلوده منتقل می شود، در کانادا در حال افزایش می باشد. در سال 2015، بیش از 700 مورد ابتلا به آن گزارش شد. در حالی که تعداد مبتلایان در سال 2009، تنها 130 نفر بود. این موارد تنها در مناطق دورافتاده و روستایی کشور مشاهده نشده اند. جمعه گذشته، کارشناسان آژانس بهداشت عمومی تورنتو، از افزایش موارد ابتلا در ناحیه Rouge Valley   خبر دادند. دکتر کریستین ناوارو، مسوول بهداشتی تورنتو می گوید که از ابتدای سال جاری به این سو، 24 مورد ابتلا به این بیماری در تورنتو گزارش شده است. تعداد مبتلایان در طول سال 2016، بیست و سه مورد بود.

تارا موریارتی، استادیار دانشکده پزشکی و دندانپزشکی دانشگاه تورنتو می گوید: ما شاهد افزایش شمار کنه ها هستیم. به دلیل تغییرات آب و هوایی، انتظار می رود که 80 درصد از جمعیت کانادا در مناطق شرقی و مرکزی کشور، در زیستگاه کنه های آلوده قرار داشته باشند. اما پزشکان در مورد چگونگی تشخیص آن سردرگم می باشند. اگر کسی توسط کنه نیش زده شد، پزشکان باید دز آنتی بیوتیک را برایش تجویز کنند. ما باید اقدامات اولیه که از سوی پزشکان انجام می شود را بهتر کنیم.

دکتر گرگوری تیلور، از مسوولین سابق آژانس خدمات عمومی نیز می گوید که پزشکان کانادایی در مورد نحوه تفسیر جواب آزمایش خون برای تشخیص Lyme اتفاق نظر ندارند.

موریارتی تاکید می کند که تکنیک های تشخیص در مراحل اولیه به روز نیستند و آزمایش سریع نیز در حال حاضر ممکن نیست. این مشکلات برای بیماران و خانواده هایشان ناراحت کننده هستند. وی گفت: بیمارانی که فکر می کنند به Lyme مبتلا شده و می دانند که کنه به آنها نیش زده است، بایستی بتوانند به پزشک خود مراجعه کرده و ظرف 72 ساعت درمان آنتی بیوتیکی را شروع کنند.

لازم به ذکر است که دولت فدرال، ابتدای سال جاری خبر اختصاص 4 میلیون بودجه تحقیقاتی در مورد بیماری Lyme و برنامه غربالگری در سطح ملی را اعلام کرد.

خانم سیمون از اقدامات در نظر گرفته شده استقبال می کند، اما همچنان از تاخیر در تشخیص بیماری دخترش و درد و ناراحتی بیهوده ای که امیلی در طول تابستان آن را تحمل کرد، گله دارد. وی می گوید که اعتمادش به سیستم درمانی به کل از بین رفته است.

Ata Tamjidi

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *