مقالاتمقالات اقتصادی
موضوعات داغ

افزایش شدید و رکوردشکن بدهی کانادایی ها

دنیل تنسر- هافینگتون پست

گرچه بانک مرکزی از اضافه کردن بیشتر نرخ بهره منصرف شده، اما کانادایی ها همچنان درگیر پیامدهای افزایش های پیشینی هستند، که این بانک به مرحله اجرا درآورد. کمااینکه براساس اطلاعات اداره ورشکستگی دولت مرکزی میزان آن دسته از مردم کشور ما که توان بازپرداخت دیون خود را ندارند، در ماه آوریل با جهشی چشمگیر نسبت به برهه مشابه سال گذشته افزایش 9.3 درصدی پیدا کرد. به عبارت دیگر افزایش شمار اینگونه مردم، سر به 11 هزار و 785 تن زد. این میزان هم شامل پیشنهادهای مصرف کنندگان (بدهکاران)، و هم ورشکستگی می باشد. اینگونه پیشنهادها گزینه ای به جای ورشکستگی هستند، که دارند به شکلی فزاینده گسترده می شوند. گزینه ای که به بدهکاران فرصت می دهد که بتوانند با وام دهندگان خود به توافقی برسند، که براساس آن بخشی از بدهی شان را بپردازند. افزایش 11 هزار و 785 نفری مورد اشاره از سال 2010 به این سو که مصرف کنندگان هنوز داشتند از پیامدهای آخرین رکود جهانگیر رها می شدند، در بالاترین سطح بوده و رکورد محسوب می گردد. بیشتر این افزایش برای ساکنان استان نیوفاندلند بود، که سر به 51 درصد زد. این رقم برای مردم استان های آلبرتا، انتاریو، بریتیش کلمبیا و کبک، به ترتیب 18.7، 11.2، 5.8 و 5.3 درصد بود. اما در ساسکچوان کاهش 11.7 درصدی داشت، که از این نظر تنها استان کشور است.

اطلاعات مورد اشاره همچنین نشان می دهند که بسیاری از خانواده های کانادایی نمی توانند، از پس بازپرداخت بدهی های بیشتر برآیند. به ویژه اینکه در ماه های آخر 2018 یک بار دیگر سطح وام های مردم، سر به بالاترین رکورد زد.

اینک بدهکاران بیشتری دارند متوجه ابعاد مشکل می شوند. کمااینکه در نظرسنجی مشترک دو نهاد مربوطه موسوم به طراحی مالی کانادا و اعتبار مالی کانادا که در بهار امسال صورت گرفت، یکی از هر پنج کانادایی گفته اند که در سال جاری برای بازپرداخت دیون خود باید از داشته های نقدی و غیرنقدی شان استفاده کنند. یعنی از حساب پس انداز بازنشستگی خود برداشت نمایند، و یا اینکه مثلا اتومبیل شان را بفروشند.

البته وام مسکن عمده ترین سبب وضعیت کنونی است. اما خانواده ها دست به برخی ولخرجی های دیگر هم می زنند. کمااینکه کلی کین مربی مسایل مالی و هوادار مصرف کنندگان شاغل در طراحی مالی کانادا می گوید: آنچه بگونه ای مستمر از کانادایی ها می شنوم، این است که بیش از دخل خود هزینه می کنند. یکی از دلایل این می باشد که نسبت به آنچه خرج می نمایند، بی توجه هستند.

 

 

براساس اظهارات وی یکی از اشتباهات رایج  پرداخت کمترین میزان ممکن از بدهی کارت های اعتباری می باشد. بگونه ای که میزان این بدهی مردم چنان افزایش یافته که بازپرداختش دهه ها طول می کشد، که به مفهوم پرداخت بهره خیلی زیاد هم هست.
راهکارهای ممکن

او داشتن حساب پس انداز برای روز مبادا را حیاتی می داند. همچنین می گوید، هر کس باید در یک برهه 30 روزه تمام مخارج خود را بنویسد و محاسبه نماید. زیرا بسیاری از مردم اصلا توجهی ندارند که ماهانه بیش از آنچه باید، پول خرج می کنند. با این محاسبه در عین حال متوجه می شوند که مخارجی هستند، که می توان آنها را موقتا یا برای همیشه حذف کرد. مردم می توانند با چنین محاسبه ای در کنار مدنظر قرار دادن دیون خود و از جمله بدهی کارت های اعتباری، برداشت درستی از وضعیت مالی خویش به دست بیاورند.

توصیه مهم دیگر وی چشم و همچشمی نکردن با دیگران و به ویژه همسایه هاست. در عین حال باید این مساله را هم در نظر گرفت که امکان دارد همسایه ای که انسان به سختی می کوشد خود را به سطح مالی او برساند و از سبک زندگی اش پیروی کند، خودش از زمره افرادی باشد که مشکل مالی دارند، و برای حفظ سبک زندگی کنونی شان مرتب زیر بار بدهی های بیشتر می روند.

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Don`t copy text!