علم و دانش

افزایش سی درصدی ریسک آندومتریوز در زنان با تنها سه جلسه روی تخت برنزه در سال

 

 

یک مطالعه جدید در مورد افزایش خطر ابتلا به آندومتریوز در زنان به دلیل استفاده از تخت برنزه کننده هشدار داده است. متخصصان آمریكایی دریافتند كه خطر ابتلا به این بیماری دردناک همچنین با آفتاب سوختگی شدید و یا استفاده بیش از حد از کرم ضد آفتاب در دختران و زنان نوجوان و جوان بیشتر می شود. 

آندومتریوز بیماری است که در آن بافت های مشابه پوشش رحم در مکان های دیگر مانند تخمدان ها و لوله های رحمی رشد می کند. سلبریتی هایی مانند دالی پارتون (خواننده و ترانه سرا) و اما بارنت (روزنامه نگار) در مورد تجربیات خود از این بیماری صحبت کرده اند. 

لسلی فارلند، نویسنده گزارش علمی و اپیدمیولوژیست دانشگاه آریزونا، گفت: تحقیقات قبلی در مورد عواقب طولانی مدت آندومتریوز نشان می دهد که زنان مبتلا بیشتر در معرض خطر ملانوما هستند. هرچند مکانیسم های دقیق ارتباط بین آندومتریوز و ملانوما مشخص نیست، اما چندین مطالعه نشان داده است که خطر بیشتری برای آندومتریوز در زنانی که به نور خورشید حساس هستند، برنزه نمی شوند و دارای موهای قرمز، چشم های روشن، کک و مک یا تعداد زیادی خال هستند، وجود دارد. این ارتباطات ممکن است منعکس کننده یک زمینه ژنتیکی مشترک بین آندومتریوز و ملانوما یا یک رابطه اساسی بین قرار گرفتن در معرض آفتاب و خطر آندومتریوز باشد.

در این مطالعه، پروفسور فارلند و همکارانش 116 هزار و 429 زن را که در سال 1989 ، بین 25 تا 42 ساله بودند را تحت نظر قرار دادند. این زنان تا جون 2015، هر دو سال یک بار اطلاعات به روز شده پزشکی خود را گزارش کرده و میزان قرار گرفتن در معرض عوامل خطر ابتلا به چندین بیماری مزمن را ارائه کردند. 

 

 

در سال 1993 شرکت کنندگان همچنین اطلاعاتی در مورد استفاده از کرم ضد آفتاب ارائه دادند و در سال 2005 در مورد استفاده از تخت های برنزه در دوران نوجوانی و اوایل بزرگسالی و همچنین در سنین 25 تا 35 سال از آنها سوال شد.

از زنان همچنین پرسیده شد که آیا آنها مبتلا به آندومتریوز تشخیص داده شده اند، که با لاپاراسکوپی مشخص می شود.

محققان بر اساس محل زندگی زنان، میزان سالانه قرارگیری در معرض اشعه ماوراء بنفش را برآورد کردند.

تیم تحقیق دریافت که – در مقایسه با زنانی که هرگز از تخت های برنزه استفاده نمی کنند – کسانی که شش بار یا بیشتر در سال در نوجوانی و جوانی از آن استفاده کرده اند، 19 درصد بیشتر در معرض ابتلا به آندومتریوز قرار دارند. همچنین مشخص شد که کسانی که شش یا چند بار در سال از 25 تا 35 سالگی از آنها استفاده می کنند، 24 درصد خطر ابتلا به این بیماری را دارند.

افرادی که در هر دو دوره زمانی سه بار یا بیشتر از سال از تخت های برنزه استفاده می کردند، 30 درصد بیشتر در معرض خطر ابتلا به این اختلال دردناک بودند.

سابقه داشتن 5 یا بیشتر آفتاب سوختگی در سنین 15 تا 20 سالگی در مقایسه با زنانی که هرگز آفتاب سوختگی نداشته اند، با افزایش 12 درصدی خطر آندومتریوز همراه بوده است.

در همین حال، کسانی که همیشه از ضد آفتاب استفاده می کردند 10 درصد بیشتر در معرض خطر آندومتریوز بودند در مقایسه با کسانی که هرگز از این قبیل استفاده نکردند.

محققان هشدار دادند که مکانیسم های قرار گرفتن در معرض آفتاب و تخت های برنزه و خطر آندومتریوز مشخص نیست.

گزارش کامل مطالعات مورد اشاره در نشریه Human Reproduction منتشر شده است.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
Don`t copy text!
بستن

AdBlock را متوقف کنید

سیاست