اخباراخبار کانادا

افزایش سوء مصرف مواد مخدر و الکل- بحران فراموش شده

به گزارش The Star، نتایج یک نظر سنجی نشان می دهد در کانادا مصرف الکل و مواد مخدر کسانی که در روزهای خانه نشینی از مشکلات روحی رنج می برند افزایش پیدا کرده است. این نتایج کارشناسان را نگران کرده است که سیستم بهداشتی کشور که همین حالا با حجم کار بالایی مواجه است، نتواند پاسخگوی پیامدهای بلند-مدت ویروس کرونا باشد. 

دکتر الکساندر کودارلا از بیمارستان سنت مایکل، این مشکل را بحران فراموش شده می خواند. بسیاری از مراکز ترک اعتیاد یا خدمات درمان و سم زدایی به واسطه شیوع ویروس تعطیل شده اند. این در حالیست که به گفته کارشناسان باید مراکزی برای رسیدگی به موارد اورژانسی ناشی از سوء مصرف مواد در دوران پاندمی اختصاص داده شود. کودارلا می گوید: در حال حاضر اوضاع دارد کم کم از کنترل خارج می شود و ما هیچ برنامه مدون و سیستماتیکی برای برخورد با آن نداریم. 

اداره آمار کانادا گزارش داده است در دوران پاندمی، مصرف الکل در میان افراد بالای 15 سال که از سلامت روحی کامل برخوردار نبودند، 17 درصد و مصرف ماریجوانا 28 درصد افزایش پیدا کرده است. در میان افراد کاملا سالم نیز 14 درصد مصرف الکل و 7 درصد مصرف ماریجوانا بیشتر از زمان های دیگر شده است. 

به گفته کودارلا، مشکل اوردز به ویژه در میان جوانان و به خصوص زنان، پیش از شیوع کووید-19 نیز رو به وخامت بود. او می گوید: مصرف بالای الکل و مواد مخدر دو بحران در حال ظهور در کانادا بودند که با شیوع کرونا، نه تنها کاملا به حاشیه رانده شدند که اوج گرفتند. با به هم خوردن عادت های روزانه مانند ورزش و کار، افراد بیشتری به مصرف مواد و الکل روی می آورند و هرچه زمان مصرف طولانی تر شود، ترک کردن مشکل تر و احتمال امتحان کردن مواد جدید بیشتر می شود. در این شرایط بازگرداندن مردم به سر کار با محیط های کاری سالم و با نشاط دشوارتر خواهد شد. به همین دلیل باید فورا برای این مشکل کاری کرد. 

در تورنتو، آمار کسانی که بر اثر سوء مصرف مواد جان خود را از دست دادند، ماه گذشته به بالاترین میزان از سپتامبر 2017 تا کنون رسید. در این شهر در ماه آوریل 25 مورد اوردز منجر به مرگ و 318 مورد تماس در این رابطه گزارش شده است. 

 

 

دکتر کودارلا تصریح کرد: آنچه ما را واقعا نگران می کند عواقب بلند مدت این مسئله است. 

هرچند بسیاری از مراکز مربوط به کنترل مصرف، سعی کرده اند خدمات خود را در قالب مشاوره های تلفنی ادامه دهند، کارشناسان معتقدند دولت انتاریو و شهرداری تورنتو باید قبل از اینکه اوضاع از کنترل خارج شده و هزینه های سنگینی به سیستم وارد کند، اقدامات جدی تری انجام دهند.

دکتر دومینیک موریسانو، روانشناس دانشگاه تورنتو می گوید: شاید مواد مخدر برای کوتاه مدت مشکل را حل کند اما عواقب بلند مدت جبران ناپذیری در پی دارد. سوء مصرف مواد نشان می دهد مردم از نظر روحی دچار مشکل هستند و آنچه برای سلامت روحی مردم و دسترسی آنها به خدمات مربوطه انجام شده، کافی نیست. دولت فدرال بودجه خدمات سلامت روحی و مراکز روان درمانی را در ماه مارچ 12 میلون دلار افزایش داد که دکتر موریسانو آن را ناکافی می داند. 

دکتر موریسانو و دکتر کودارلا، هر دو معتقدند اگر کسی احساس کرد می خواهد به مصرف مواد رو بیاورد باید فورا درخواست کمک کند و از بیان آن احساس گناه یا خجالت نکند. شاید این روزها زیاد در این باره حرفی زده نمی شود، اما این چیزی از بزرگی مشکل کم نمی کند. به گفته دکتر کوادرلا، افراد نباید به خاطر کشش به سمت مواد خود را سرزنش کنند. این مسئله برای عده زیادی، بیشتر از آنچه فکرش را بکنیم، پیش می آید. پس باید بدون خجالت از دیگران کمک بخواهیم، زیرا این بهترین راه نجات است

برچسب ها

نوشته های مشابه

Don`t copy text!