اخباراخبار کانادا

افزایش ریسک سکته با مصرف نوشابه رژیمی و آب میوه

کانادا- نوشیدنی های رژیمی در ظاهر سالم تر از نوع معمولی به نظر می رسند، اما مطالعات اخیر خلاف آن را ثابت کرده است.

طی تحقیقاتی که در مورد نوشیدنی های پرطرفدار انجام شده است، پژوهشگران دریافتند که زنانی که نوشیدنی رژیمی مصرف می کردند، بیشتر در معرض دچار شدن به سکته و بیماری های قلبی قرار دارند. ضمن اینکه ریسک مرگ و میر ناشی از این عوارض نیز در مقایسه با زنانی که کمتر از این نوشیدنی ها مصرف می کنند، به مراتب بیشتر می باشد.

در تحقیقاتی که نتیجه آن در نشریه علمی Stroke منتشر شده است، پژوهشگران داده های پزشکی مربوط به بیش از 81 هزار زن (بعد از یائسگی) را مورد ارزیابی قرار دادند. سه سال پس از آغاز پروژه مطالعاتی، از این زنان در مورد تعداد نوشیدنی های رژیمی، از جمله نوشیدنی های کم کالری و آب میوه دارای شیرین کننده های مصنوعی طی 3 ماه قبل، سوال شد. دانشمندان پس از تحت نظر قرار دادن این زنان به مدت حدود 12 سال، دریافتند که زنانی که بیش از دو نوشیدنی رژیمی در روز مصرف می کردند، در مقایسه با زنانی که تعداد کمتری از این نوشیدنی ها را مصرف کرده بودند، 23 درصد بیشتر در معرض دچار شدن به انواع سکته و 31 درصد بیشتر در معرض دچار شدن به سکته مغزی بودند.

یاسمین موساور-رحمانی، استادیار دانشکده پزشکی Albert Einstein که ریاست گروه تحقیق را به عهده داشت، این اختلاف درصد را نگران کننده می داند. وی گفت: <یافته های ما نشان می دهد که نباید نوشیدنی های رژیمی را سالم تر و بی ضررتر تلقی کنیم.>  

با اینکه دانشمندان مصرف نوشیدنی رژیمی را مستقیما عامل سکته نمی دانند، اما در مورد اثرات زیانبار شیرین کننده های مصنوعی بر بدن هشدار می دهند. زیرا بر روی عوارض مصرف این شیرین کننده ها تحقیقات کافی صورت نگرفته است. به گفته پژوهشگران، بایستی مطالعات بیشتری در مورد تاثیر شیرین کننده های مصنوعی بر افزایش ریسک سکته انجام شوند.

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Don`t copy text!
بستن

 

نصب اپلیکیشن ایران جوان