صفحه اصلی / اخبار / افزایش تقاضا برای نوارهای تشخیص فنتانیل در ماده مخدر

افزایش تقاضا برای نوارهای تشخیص فنتانیل در ماده مخدر

تورنتو- اقبال سوندرانی هرگز تصورش را نمی کرد که میزان تقاضا برای محصول شرکت فن آوری بیولوژیکی اش تا این حد افزایش پیدا کند. اکثر افرادی که برای خرید این محصول با شرکت کانادایی BTNX (واقع در مارکام-تورنتو) تماس می گیرند، والدینی هستند که فرزندشان را در اثر مصرف بیش از حد مواد مخدر حاوی فنتانیل از دست داده و یا مادران و پدران نگران جان فرزندان معتادشان می باشند. سوندرانی می گوید: متاسفم ولی مجبورم به تماس گیرندگان جواب منفی بدهم. مایل نیستم به مردم احساس امنیت کاذب بدهم. ما باید در توزیع این نوارها، جوانب احتیاط را رعایت کنیم. او می گوید که نوارهای تست فنتانیل هرگز بنا نبود به عنوان یک ابزار مبارزه با بحران مواد مخدر مورد استفاده قرار بگیرد و در اصل می بایست تنها در اختیار آزمایشگاه ها و ادارات پلیس قرار می گرفت.

شرکت BTNX، در سال 2016، هفتاد و پنج هزار  Fentanyl Test Rapid Response را فروخت. اما از ابتدای سال جاری به این سو، بیش از 200 هزار نوار فروخته است. اکثر این نوارها در اختیار مددکاران و سازمان های حامی معتادان در آمریکا و کانادا قرارگرفته اند. از آنجایی که استفاده عمومی از این نوارها در کانادا، قانونی نیست، آنها تنها در مراکز تزریق ایمن قابل استفاده می باشند.

دکتر مار لیسیشین، از مقامات بهداشتی Vancouver Coastal Health می گوید، با اینکه اکثر موارد مرگ و میر ناشی از اوردز مواد مخدر در منزل رخ می دهد، اما کارکنان مراکز بهداشتی مایل به ارائه این نوارها به مردم نیستند. زیرا می خواهند بر نحوه استفاده نظارت کرده و از نتیجه آزمایش مطلع شوند. لیسیشین تاکید کرد که تا به این لحظه تحقیقات کافی در مورد شیوه استفاده از این نوارها در منزل و نحوه صحیح تجزیه و تحلیل جواب آزمایش انجام نشده است.

شیوه کار با این نوارها به این صورت است که، چند گرانول از ماده مخدر در آب حل می شود. سپس نوار داخل محلول قرار داده می شود. به گفته مسوولین BTNX، این نوارها قادر به تشخیص فنتانیل و 10 مشتقات آن از جمله ماده مخدر فوق العاده مهلک کارفنتانیل است. اما لیسیشین می گوید که اشکال این نوارها این است که علیرغم تشخیص وجود فنتانیل، قادر به اندازه گیری میزان دقیق آن نیست. مشکل دیگر این است که احتمال منفی بودن اشتباهی جواب آزمایش وجود دارد. زیرا، ترکیبات موجود در مواد مخدر، هر روز تغییر می کنند.

هنگامی که سال گذشته یکی از داروخانه های وینی پگ اقدام به فروش نوارها کرد، مقامات وزارت بهداشت کانادا و انجمن داروسازان مانیتوبا وارد عمل شدند. به گفته BTNX، این نوارها به طور مستمر به داروخانه های دارای کلینیک متادون فروخته شده و مسوولین این داروخانه ها از آن برای آزمایش ادرار بیماران برای تشخیص مواد مخدر استفاده می کنند. اما داروخانه مورد اشاره، آنها را به صورت آزادانه به فروش می رساند. مایکل واتز، مدیر داروخانه Brothers Pharmacy به فروش این نوارها اعتراف می کند، اما می گوید که این کار فقط یک یا دو روز ادامه داشت. در پایان تحقیقات وزارت بهداشت و انجمن داروسازان، از واتز خواسته شد که از فروش عمومی نوارها خودداری کند. او این تصمیم را اشتباه می داند و می گوید که هدف اش از فروش نوارها، کمک به مردم و حفظ جان معتادان بود.

در آمریکا و در شهرهایی که مراکز تزریق ایمن در آنها وجود ندارد، مددکاران همراه سرنگ های استریل، نوارهای تست را نیز بین معتادان توزیع می کنند. با اینکه سوندرانی نگران نحوه توزیع این نوارهاست، اما می گوید که مددکاران به او اطمینان داده اند که آموزش های لازم به معتادان داده می شود.


پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *