املاک و مسکنمقالات

افزایش بهای مسکن و فعالیت بازار مربوطه در خلال دو سال آتی 

ریچل یانگلایی- گلوب ومیل

پیش بینی شرکت مسکن و وام مسکن کانادا/ CHMC که روز بیست وچهارم اکتبر منتشر شد، نشان می دهد که به سبب شرایط قوی اقتصادی در دو سال آتی بهای مسکن و فعالیت های بازار مربوطه مجددا رونق پیدا می کند. اما عرضه جدید سبب مقرون به صرفه شدن بهای مسکن در گرانترین شهرهای کشور یعنی تورنتو و ونکوور نخواهد شد. 

براساس این پیش بینی، افزایش جمعیت، بالا رفتن درآمدها، و بازار اشتغال قوی، به ویژه در استان بریتیش کلمبیا که در سال آینده با عرضه 44 هزار و 700 ملک مسکونی آغاز می گردد، سبب تقویت عرضه جدید می شود. این میزان در سال جاری 42 هزار و 300 واحد است. این اعداد وارقام برای استان انتاریو به ترتیب 68 هزار و 800، و 64 هزار و 700 می باشند. 

برمبنای پیش بینی مورد اشاره افزایش بهای مسکن از استان های آلبرتا، سسکچوان، و منی توبا آغاز می شود. اما در استان های کبک و بخش موسوم به کانادای آتلانتیک (منطقه شامل استان های جزیره شاهزاده ادوارد، برانزویک نو، نوااسکوشیا، و بخش شرقی نوفاندلند و لابرادور، که در کنار اقیانوس اطلس قرار دارند. ایران جوان) کندتر خواهد بود، که در آنها افراد کمتری تشکیل خانواده می دهند.

برهمین اساس همچنین انتظار می رود، در سال 2021 بهای مسکن دوباره در سطح کشور بین 192 هزار و 900 تا 206 هزار و 300 دلار بالار برود. این میزان برای امسال 188 هزار و 500 الی 196 هزار دلار است. 

 

 

شرکت مذکور همچنین پیش بینی می کند بازفروش مسکن از 453 هزار تا 467 هزار و 800 در سال جاری، به 480 هزار و 600 الی 497 هزار و 700 واحد در سال آینده افزایش پیدا کند.

اما همانگونه که آمد، انتظار نمی رود عرضه بیشتر سبب مقرون به صرفه شدن بهای مسکن گردد. کمااینکه این شرکت انتظار دارد، بهای متوسط مسکن در سال آینده 7 درصد افزایش پیدا کند، و به 531 هزار دلار برسد. البته این افزایش در انتاریو و بریتیش کلمبیا سریع تر خواهد بود. بگونه ای که به ترتیب در این دو استان سر به تا 100، و بیش از 200 هزار دلار خواهد زد.

اینگونه بهای بالا سبب نگرانی در مورد مسکن مقرون به صرفه شده است. کمااینکه باب داگن اقتصاددان ارشد شرکت مذکور می گوید: …. آنچا ما نیاز داریم، عرضه مسکن های مقرون به صرفه می باشد… زیرا حتی اگر عرضه وجود داشته باشد، الزاما به معنی عرضه املاک مورد نیاز نیست. 

این اظهارات بی پشتوانه نیستند. کمااینکه براساس گفته دست اندرکاران شرکت های معاملات املاک کانادا، در ماه سپتامبر امسال بهای متوسط مسکن در منطقه تورنتو – شامل خود شهر ما و حومه هایش- سر به رکورد 806 هزار و 700 دلار زد. این میزان در کلانشهر ونکوور 986 هزار و 500 دلار بود. این قیمت ها میزان متوسط بهای همه انواع مسکن از خانه های مستقل (از هر دو طرف فاصله دار با سایر املاک) گرفته، تا نیمه مستقل (از یک طرف فاصله دار با ملک مجاور)، و قطارخانه ها (از هر دو طرف متصل به خانه های کناری)، و واحدهای واقع در مجتمع های مسکونی، می شود. 

از دیگر سو با افزایش بهای مسکن در کلانشهرهای تورنتو و ونکوور، شرکت های ساخت وساز و طراحان ملی برای مسکن های با تراکم بیشتر یعنی مشابه شهرهایی مانند لندن و منهتن تلاش می کنند. اما به گفته آقای داگن دو شهر کانادایی مورد اشاره هنوز راه درازی را در پیش دارند، تا مانند لندن و منهتن شوند. 

به گفته دست اندرکاران شرکت متبوع آقای داگن میزان بدهی خانواده ها هم که ناشی از بهای بالای مسکن و نرخ بسیار پایین سود وام مربوطه است، همچنان سبب آسیب پذیری خواهد بود. زیرا خطر بی ثباتی اقتصادی و ملک واملاک را افزایش می دهد. 

از دیگر سو پیش بینی می شود، که بانک مرکزی کانادا در اواخر نیمه دوم سال 2020 به تدریج سود وام مسکن را تا 1.75 درصد افزایش دهد. در نتیجه سود یک وام ثابت پنج ساله بین 5.4 تا 5.5 درصد خواهد شد. این میزان در سال جاری بین 5.2 تا 5.3 درصد است.

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Don`t copy text!