مقالاتمقالات اقتصادی

افزایش برنامه های رقابتی کانادا بدون کاهش مالیات کار و بارها

جاش وینگرو و گریگ کوئین- بلومبرگ

 

طرح و برنامه اقتصادی دولت مرکزی بدون کاهش چشمگیر مالیات

بیل مورنو وزیر اقتصاد و دارایی دولت مرکزی بر آن است، که در به روز رسانی طرح و برنامه اقتصادی خویش به دلنگرانی های رقابتی کار و بارها در داد و ستد بپردازد. وی که روز یازدهم سپتامبر خاطرنشان کرد به میزان کنونی مالیات چیزی نیفزوده و چیزی هم از آن کم ننموده، در مصاحبه ماه ژوئیه خود در بوئنوس آیرس احتمال کاهش مالیات را کم اهمیت جلوه داده بود. اظهارات اخیر وی در زمانی عنوان می شوند، که فشار به دولت نخست وزیر ترودو در مورد واکنش به کاهش مالیات کار و بارها در آمریکا رو به افزایش دارد. براساس استدلال شورای کار و بارهای کانادا که در حوزه اقتصادی نهادی عمده به شمار می رود، چنین کاهشی می تواند برای اقتصاد کانادا هزینه ای سنگین تر از از بین رفتن قرارداد دادوستد آزاد آمریکای شمالی/ نفتا در بر داشته باشد. فراتر اینکه اقتصادهای عمده جهانی نیز، به منظور جذب سرمایه گذاری، مالیات کار و بارها را کاهش داده اند.

بااینهمه براساس اظهارات سیزدهم سپتامبر یک مقام رسمی آگاه که مایل نیست نامش فاش شود، دولت مرکزی کانادا درنظر دارد به موازات آماده شدن برای بیانیه اقتصادی پاییز، به جای کاهش مالیات شرکت ها و کار و بارها به شکلی مشابه همسایه جنوبی، برای افزایش موضع رقابتی خود تمهیدات دیگری را در پیش بگیرد. این مقام ضمن اشاره به اظهارات پیشین آقای مورنو، تغییرات در هزینه های سرمایه گذاری را از اقدامات درنظر گرفته شده ذکر کرد. البته سخنگوی بیل مورنو به درخواست ما برای اظهارنظر در این مورد واکنش سریع نشان نداد.

تاثیر پیش بینی شده

شورای مورد اشاره که نماینده مجریان سطح بالای برخی از بزرگترین شرکت های کانادا است، در سیزدهم سپتامبر هشدار داد که زیان های مالی ناشی از اصلاحات اقتصادی آمریکا می تواند، برای اقتصاد کشور ما ده برابر بیش از از بین رفتن نفتا باشد. این شورا بیانیه در پیوند با گزارش کند و کاو شعبه کانادای پرایس واتر هاس کوپرز (شرکتی چندملیتی که در حوزه های گوناگون مانند مشاوره های حسابرسی، حقوقی، مالی،مالیاتی و مدیریتی، خدمات ارائه می دهد. ایران جوان) را منتشر کرد. گزارشی که در آن آمده مالیات کمتر در آمریکا از کاهش سالانه 85 میلیارد دلاری (معادل 65 میلیارد دلار آمریکا) کانادا خبر می دهد، که 4.9 درصد تولید ناخالص ملی است. همچنین 635 هرار شغل را با مخاطره روبرو می کند.

براساس کند و کاو مورد اشاره مجموع مالیات های در سطح ملی و استانی کار و بارهای کانادا 27 درصد باقی می ماند. در حالی که در آمریکا از 35 به 21 درصد کاهش یافته است. بنابراین دولت مرکزی ما باید آن را به 20 درصد کاهش دهد که بازتاب اقدام آمریکا باشد، و به شرکت ها این اجازه را بدهد که فورا از کاهش مالیات برای پروژه های سرمایه گذاری استفاده کنند. زیرا در غیر این صورت صنایع دارای بیشترین بودجه های مالی از جمله تولیدکنندگان مواد شیمیایی، ماشین آلات و پلاستیک، با بیشترین مخاطره روبرو می شوند. جان منلی رئیس شورای مورد اشاره می گوید: کوتاهی در واکنش به اصلاحات مالیاتی آمریکا، هنگامی مشاغل و بهروزی کانادا را در معرض مخاطره قرار می دهد، که کشور ما از پیشتر در حال دست و پنجه نرم کردن با پیامدهای خط مشی افزایش حمایت از صنایع داخلی (آمریکا) بوده است.

رقابتی مشکل

ویکتور دادیگ رئیس اجرایی بانک تجارت سلطنتی کانادا /سی آی بی سی نیز در سخنان خود در خلال ضیافت نهار یازدهم سپتامبر کار و بارهای کانادا خاطرنشان کرد، که دولت مرکزی نیازمند مدنظر قرار دادن رقابت (با کاهش مالیات در آمریکا) است. البته خواستار کم کردن مالیات کار و بارها نشد. اما گفت که کاهش هزینه های سرمایه گذاری های مالی در یک برهه یک ساله، بی درنگ سبب جذب سرمایه گذاری می شود. همچنین به احراز اطمینان از اینکه کار و بارهای ما با ضرباهنگ رقابت های بین المللی همخوانند، کمک می کند. زیرا با توجه به اوضاع کنونی در مرز جنوبی، رقابت کردن مشکل است. بنابراین تغییر در هزینه های سرمایه گذاری به افزایش سطح نقش آفرینی ما در این حوزه کمک می کند.

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Don`t copy text!
بستن

ایران جوان را در اینستاگرام دنبال کنید.

 

  • 6
  • 0