صفحه اصلی / اخبار / افزایش اعمال خشونت بر علیه پرستاران و کارکنان بیمارستان ها

افزایش اعمال خشونت بر علیه پرستاران و کارکنان بیمارستان ها

تورنتو- لیندا کلیبورن، پرستاری با 42 سال سابقه کار در بیمارستان های انتاریو، در طول دوران کاری اش بارها با اعمال خشونت از سوی بیماران و بستگان آنها روبرو شده است. کلیبورن که در سال 2016 از بیمارستان سنت جوزف همیلتون بازنشسته شد، می گوید: در طول دوران خدمت چندین بار از سوی بیماران و بستگان آنها مورد خشونت فیزیکی و توهین لفظی قرار گرفته است. خشونت بر علیه پرستاران، مددکاران و کارکنانی که مستقیما با بیمار و خانواده وی سر و کار دارند، امری عادی در این بیمارستان است ولی تنها به این مرکز درمانی محدود نمی شود.

در نظرسنجی که اخیرا از 2 هزار کارمند بخش مراقبت های درمانی به عمل آمد، 70 درصد از پاسخ دهندگان ادعا کردند که طی یک سال گذشته حداقل یک بار مورد حمله فیزیکی و لفظی قرار گرفته اند. 20 درصد از شرکت کنندگان نیز ادعا کردند که در طول این مدت، حداقل 9 بار یا بیشتر مورد حمله و خشونت قرار گرفته و 83 درصد اعلام کردند که حداقل یک بار مورد آزار غیرفیزیکی، از جمله توهین لفظی، ایما و اشاره تهدیدآمیز یا توهین آمیز قرار گرفته اند. 35 درصد از شرکت کنندگان نیز 9 بار یا بیشتر شاهد اینگونه رفتارهای توهین آمیز بودند. متاسفانه 42 درصد از کارکنان، حداقل یک مورد و 6 درصد از کارکنان 9 مورد یا بیشتر آزار جنسی را گزارش کردند. لازم به ذکر است که 34 درصد از سایر کارکنان بیمارستان ها، از کارمندان بخش اداری گرفته تا نظافتچیان و مشاوران تغذیه، قربانی خشونت و توهین های فیزیکی و لفظی قرار می گیرند.

پرستاران و مددکاران در بخش های مختلف بیمارستان، از بخش اورژانس گرفته تا بخش مراقبت های ویژه با توهین ها و حملات روزانه بیماران و بستگان آنها روبرو هستند. اخیرا یک بیمار روانی که به بیمارستانی در Smiths Falls انتاریو مراجعه کرده بود، با دو قیچی به کارمند رسپشن حمله و وی را از ناحیه گردن مجروح کرد.

85 درصد از کارکنان بیمارستان ها را زنان تشکیل می دهند. متاسفانه شاهد عادی جلوه داده شدن خشونت بر علیه زنان در جامعه کانادا هستیم. اینگونه رفتارهای ناشایست به داخل بیمارستان ها و مراکز درمانی نیز راه پیدا کرده اند.

کلیبورن می گوید که حملات خشونت آمیز بر علیه کارکنان و پرستاران، از 15 سال قبل به این سو بیشتر شده و با توجه به کاهش تعداد کارکنان بیمارستان ها شدیدتر نیز شده است. در پی حذف شدن تیم آموزش دیده برای مقابله با بحران، با هدف کاهش هزینه های درمانی، وظیفه کنترل بیماران و حفظ نظم بیمارستان در بسیاری از مراکز به پرستاران و مددکاران سپرده شده است.

اسکات شارپ، مددکار شاغل در بخش اورژانس بیمارستانی در گوئلف-انتاریو، ژانویه 2015 در حالی که به همراه همکارانش جهت آرام کردن مرد جوان معتاد به کریستال متامفتامین، تلاش می کرد، از سوی این جوان مورد حمله قرار گرفت و با از دست دادن تعادل از ناحیه سر و کمر به شدت با زمین و قفسه فلزی برخورد کرد. متاسفانه پدر 4 فرزند در اثر این حادثه دچار ضایعه نخاعی شد.

بر اساس قوانین فعلی، امکان شکایت و ادعای خسارت از بیمارستان ها به دلیل سوانح کاری وجود ندارد. پلیس و دادستان نیز معمولا کارکنان مراکز درمانی را از طرح شکایت بر علیه بیماران، بخصوص بیماران مبتلا به اختلالات روحی یا معتادان، منصرف می کنند، زیرا احتمال محکوم شدن بیمار در دادگاه تقریبا صفر است.

اتحادیه کارکنان بیمارستان های انتاریو یا Ontario Council of Hospital Unions، خواستار اقدام سریع دولت استان برای تضمین امنیت کارکنان و همچنین حمایت قانونی از قربانیان خشونت فیزیکی و لفظی می باشد.


پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *