مقالاتمقالات اجتماعی

افزایش اختلاف نظرات والدین: فرزندمان واکسن بزند یا نزند؟

بعد از اختلاف پدر و مادرها بر سر آنلاین یا حضوری بودن آموزش فرزندانشان در دوران پاندمی، حالا اختلافات بر سر واکسینه کردن یا نکردن بچه ها بالا گرفته است و انتظار می رود با تایید قریب الوقوع واکسن برای کودکان 5 تا 11 سال، بر مراجعین دادگاه در این زمینه افزوده شود، 

به نوشته وبسایت استار، در حال حاضر رای دادگاه همان توصیه متخصصان است که دریافت واکسن را برای کودکان، به جز در موارد خاص، به نفع کودکان می دانند. راسل الکساندر، وکیل خانواده، می گوید وقتی پدر و مادری بر سر واکسیناسیون فرزندشان دچار اختلاف شوند، دادگاه معمولا حق را به والدین می دهد که موافق واکسینه کردن کودک است. اما در این میان، وکلا به یک خلا بزرگ نیز اشاره می کنند و آن چیزی نیست جز نظر خود کودک؛ دادگاه کی و تحت چه شرایطی باید نظر خود فرزند را در این باره جویا شود؟!

اخیرا زوجی دادخواست خود را به دادگاه ارائه دادند که صاحب سه فرزند سه قلوی 14 ساله بودند. یکی از فرزندان همراه با مادرش زندگی می کند که مخالف واکسن، اما موافق آموزش حضوری است، و دو فرزند با پدرشان زندگی می کنند که تا زمانی که فرزندانش واکسینه نشده باشند، آموزش آنلاین را برای آنها ترجیح می دهد.

قاضی روبرت کارنی، که بررسی این پرونده را به عهده دارد، درباره چنین مواردی می گوید: دادگاه در امر آموزش نظر مقامات امر را جویا می شود که صلاحیت بیشتری در تشخیص صلاحدید کودکان در مسایل آموزشی دارند. آنها نیز معتقدند در صورت دایر بودن کلاس ها، آموزش حضوری بر آنلاین ارجحیت دارد. در مورد واکسن نیز به همین منوال، نظر مقامات بهداشت و سلامت ملاک عمل دادگاه است که دریافت واکسن را برای کودکان بی خطر و در جلوگیری از ابتلا به بیماری موثر می دانند. با این وجود، قاضی در این پرونده انتخاب را به عهده خود فرزندان گذاشت که دو فرزند حاضر به دریافت واکسن شدند اما فرزندی که با مادر زندگی می کرد، تمایلی به دریافت واکسن نداشت. اما سوال اینجاست که دادگاه در چه مواقعی می تواند، مانند این پرونده، نظر خود فرزندان را در رای نهایی لحاظ کند.

وبسایت استار می نویسد برای دخالت دادن نظر کودکان و نوجوانان در رای دادگاه، ابتدا باید طی مصاحبه ای که توسط مددکار اجتماعی یا وکیل معتمد دادگاه از فرزند انجام می شود، تایید شود که دیدگاه کودک ثابت و مستقل از نظر پدر یا مادر است. محدودیت سنی خاصی نیز در این باره وجود ندارد، اما معمولا قاضی به کودکان بالای 11 سال، به شرط آن که به بلوغ کافی رسیده و توانایی ابراز عقیده خود را داشته باشند، حق اظهار نظر می دهد. هرچند، به عقیده کریستین واندرشوت، وکیل خانواده، آنچه کودکان به عنوان نظر خود بیان می کنند، جای تامل دارد.

کودکان معمولا به دنبال راضی کردن والدین خود هستند و یا ممکن است پدر یا مادر حرف هایی را به کودک آموزش داده باشند. همچنین معلوم نیست نظر آنها تحت تاثیر همکلاسی ها، شبکه های اجتماعی یا کدام منبع دیگری شکل گرفته و آیا اصلا این منابع قابل اطمینان هستند یا خیر. ضمن اینکه بعضی والدین اطلاعات غلط خود را به فرزندانشان منتقل می کنند. در یک مورد اخیر در ساسکاچوان، کودکی که به شدت تحت تاثیر دیدگاه های مادر خود قرار داشت، در دادگاه عنوان کرد چون واکسن فایزر هنوز در فاز آزمایشی است تمایلی به دریافت آن ندارد. قاضی در این پرونده بدون توجه به اطلاعات جسته و گریخته و نادرست کودک، با در نظر گرفتن اینکه کارشناسان واکسینه شدن را به سود کودک می دانند.رای را به نفع والد موافق با واکسیناسیون صادر کرد.

به عقیده واندرشوت، با وجود اینکه قرار نیست قضات در همه جلسات ایمنی و اثربخشی واکسن را اثبات کنند، اما به جهت حساسیت موضوع، لازم است خود را به لحاظ علمی به روز نگه دارند و از آخرین پیشرفت های علمی در این زمینه آگاهی حاصل کنند.

با اینهمه، توصیه وکلای خانواده به والدین این است که اختلاف بر سر واکسینه کردن یا نکردن فرزندان را به جای دادگاه، از طرق دیگر از جمله میانجی گری حل کنند و به خاطر داشته باشند با تایید واکسن برای کودکان 5 سال به بالا، رای دادگاه ها در بیشتر موارد بر واکسینه کردن کودک قرار خواهد گرفت


برچسب ها

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
Don`t copy text!
بستن

AdBlock را متوقف کنید

سیاست