مقالاتمقالات اقتصادی

افراد میانسال در دوران پاندمی؛ بالاترین بدهی، بیشترین اعلام ورشکستگی

 

هرچند در خلال بحران کووید-19 بیشتر توجهات به سمت قشر جوانی که ناگهان شغل خود را از دست دادند معطوف شد اما مطالعات اخیر نشان می دهد این افراد مسن، یعنی زنان و مردان بالای 50 سال، هستند که در بحران پاندمی به طور فزاینده ای به مرحله ورشکستگی رسیده اند.

به نوشته هافینگتون پست، متوسط آمار 3900 شرکت ثبت اعسار حاکی از آن است که از آغاز پاندمی نرخ اعلام ورشکستگی افراد بالای 50 سال با افزایش قابل توجهی از 28.3 درصد در سال 2019 به 31.4 درصد در سال 2020، درست بعد از لاک داون اول، رسیده است.

اما در شرایطی که به لطف حمایت های مالی دولت از  کسانی که شغل یا بخش عمده ای از درآمد خود را به خاطر بروز پاندمی از دست دادند، آمار کلی ثبت ورشکستگی 30 درصد کاهش یافته است، چرا وضعیت افراد بالای 50 سال بدتر شده است؟ به عقیده داگ هویس، معتمد ثبت اعسار و نویسنده گزارش حاضر، افراد در این سن معمولا وام های زیادی دریافت کرده و در نتیجه قسط و بدهی زیادی دارند و از طرف دیگر، کمک دولتی  2000 دلاری CERB برای پوشش هزینه ها و مخارج ماهانه آنها کافی نیست. 

به بیان دیگر، برای اکثر شاغلان جوان تر و کم درآمدتر، حمایت 2000 دلاری CERB بخش عمده ای از درآمدهای از دست رفته را پوشش می دهد، اما برای افراد مسن تر که پیش از پاندمی درآمد بالاتری داشته و احتمالا به بیشتر خرج کردن عادت دارند، این کمک نمی تواند جبران خسارت مالی ناشی از پاندمی باشد. 

به علاوه، با افزایش سریع قیمت ملک، شکاف بزرگی بین مالکان خانه و افراد بدون ملک ایجاد شده است. به گفته هویس، در حالی که تا 6 یا 7 سال قبل یک سوم مشتری های او صاحب خانه بودند، امروز تنها 5 درصد از مراجعه کنندگان از این شرایط برخوردارند.

 

 

هویس می گوید قبلا بسیاری از مردم، بدون اینکه خیلی ثروتمند باشند، صاحب خانه بودند و اگر شرایط سختی در وضعیت اقتصادی شان پیش می آمد مجبور می شدند اعلام ورشکستگی کنند. اما حالا که میانگین قیمت خانه به یک میلیون دلار رسیده است صاحبان خانه به ثروتی دست پیدا کرده اند که به سادگی قادر به ریفایننس کردن هستند. بنابراین اگر در حال حاضر شما صاحب یک خانه باشید، احتمالا از نظر مالی در وضعیت مناسبی قرار دارید. اما افراد میانسالی که خانه ای نداشته و از دارایی هایی که حباب قیمت آنها روز به روز بزرگ تر می شود بی بهره اند، در دوران پاندمی ممکن است به دردسر بیفتند.

این گزارش نشان می دهد در حال حاضر متقاضیان اعلام اعسار دارای میانگین سنی 43 سال، مرد و اکثرا مجرد یا مطلقه می باشند.

میانگین میزان بدهی در حال حاضر 58555 شامل وام های شخصی و وام های روزانه هستند.

اما اگر با خواندن این گزارش نگران شدید که نکند شما هم به مشکل مالی برخورد کنید، هویس به شما پیشنهاد می دهد روی وضعیت اقتصادی خود یک تست استرس انجام دهید: یک شوک اقتصادی را در نظر بگیرید، مثلا اینکه از محل کار خود تعدیل شوید یا بیمار شوید، بعد حساب کنید و ببینید با دارایی و پس انداز فعلی تان تا چند ماه می توانید اقساط و قبض های خود را بپردازید. هویس می گوید: اگر پاسخ این بود که بدون دریافت چک حقوق این ماه، نمی توانم پول اجاره ماه آینده را بپردازم، این یک زنگ خطر است، و آن را جدی بگیرید.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
Don`t copy text!
بستن

AdBlock را متوقف کنید

سیاست