صفحه اصلی / اخبار / افراد زیر هجده سال نباید نوشابه انرژی زا بنوشند!

افراد زیر هجده سال نباید نوشابه انرژی زا بنوشند!

تورنتو- انجمن متخصصین اطفال در کانادا، موضع سختگیرانه ای را در مورد مصرف نوشیدنی های انرژی زا و ورزشی توسط کودکان و نوجوانان اتخاذ کرده است، و به افراد زیر 18 سال توصیه می کند که جدا از نوشیدن آنها خودداری نمایند.

اعضای انجمن مورد اشاره، با انتشار بیانیه ای جدید در مورد خطرات مصرف اینگونه نوشیدنی ها توسط کودکان و نوجوانان هشدار داده و به موارد متعددی که به بستری شدن آنها در بیمارستان منجر شده است، اشاره کرده اند.

در بخشی از این بیانیه آمده است: انجمن متخصصین اطفال کانادا درک می کند که مصرف نوشیدنی های انرژی زا چقدر گسترده می باشد. بزرگسالان به طور روزافزون از این نوشیدنی ها استفاده می کنند. ما به دلیل مضر بودن آنها، قصد داریم جامعه را از مشکلات مربوط به این نوشیدنی ها آگاه نماییم. بر این اساس، زمان مطرح کردن این هشدارها را مناسب می دانیم. واقعا هیچ دلیلی برای نوشیدن این نوشیدنی ها توسط کودکان و نوجوانان وجود ندارد.

در گزارش های منتشر شده از سوی مراکز درمانی، به کودکان 6 ساله و حتی جوان تری برمی خوریم که پس از مصرف این نوشیدنی ها به دلیل نامنظم شدن ضربان قلب، دچار شدن به حملات غش و افزایش فشار خون به میزان خطرناک، در بیمارستان بستری شده اند.

این نوشیدنی ها می توانند حاوی کافئین دارویی و کافئین اضافی باشند. مصرف بیش از حد کافئین می تواند سبب دچار شدن کودک به تپش قلب و افزایش فشار خون بشود. برخی از نوشیدنی های انرژی زا حاوی 400 میلی گرم کافئین می باشند. در حالی که یک فنجان قهوه حاوی 150 میلی گرم از این ماده می باشد.

پزشکان نگران تاثیر کافئین بر کودکان هستند. زیرا میزان تحمل آنها در مقایسه با بزرگسالان به مراتب کمتر می باشد. آنها همچنین در مورد عوارض متعدد این نوشیدنی ها هشدار می دهند. نوشیدنی های انرژی زا همچنین حاوی مقدار زیادی قند (معادل 10 قاشق چایخوری) می باشند، که می تواند سبب  چاقی مفرط و پوسیدگی دندان های کودکان بشود. این عوارض در سنین بزرگسالی نیز، فرد را رها نمی کنند.

تنها گروه کوچکی از نوجوانان کانادایی به نوشیدنی های انرژی زا نیاز دارند. یعنی آنهایی که به ورزش های سخت می پردازند و ساعت های طولانی در هوای گرم و مرطوب، ورزش می کنند. کودکان دیگر با میزان تحرک متوسط و معمول به هیچ وجه به اینگونه نوشیدنی ها نیاز ندارند.

Leeza

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *