اخباراخبار کانادا

اعمال نفوذ در پرونده اس ان سی لاوالین، رسوایی دیگری برای ترودو

اتاوا- در پی فاش شدن اعمال نفوذ دفتر نخست وزیر (جاستین ترودو) در پرونده قضایی طرح شده بر علیه شرکت کبکی SNC Lavalin، رهبران احزاب محافظه کار و نیودموکرات خواهان تحقیق کمیته قضایی مجلس فدرال در مورد آن شدند.
اتهامات مورد اشاره در پی افشاگری Globe and Mail مطرح شدند. در گزارش Globe، ادعا شد که دفتر جاستین ترودو بر جودی ویلسون-ریبالد (وزیر دادگستری) فشار آورد تا به SNC-Lavalin در اجتناب از روبرو شدن با اتهام کلاهبرداری و فساد، کمک کند. این شرکت مهندسی که در کبک مستقر است به پردات رشوه به مقامات لیبیایی برای دستیابی به قراردادهای دولتی متهم شده است.

ترودو در واکنش به این اتهام، آن را تکذیب و مدعی شد که نه او و نه دفترش هرگز دستوری به خانم جودی ویلسون –ریبالد نداده اند. دولت در عین حال گفتگو با ریبالد در مورد پرونده را تایید کرد. همانطور که می دانید ریبالد ماه گذشته از سمت وزیر دادگستری خلع و به سمت وزیر امور کهنه سربازان منصوب شد. در گزارش Globe and Mail ، دلیل خلع او از وزارت دادگستری، سرپیچی از اجرای دستور ترودو و اعمال نفوذ در کار دادستان پرونده، ذکر شد.
اما پاسخ حساب شده ترودو که به نظر می رسید از سوی وکلا تنظیم شده است، رهبران احزاب دیگر را راضی نکرده است. اندرو شیر، رهبر محافظه کاران با ارسال نامه برای ترودو، از او خواسته که به خانم ریبالد اجازه صحبت در مورد اتهامات وارد شده را بدهد. شیر معتقد است که اگر دولت لیبرال چیزی برای پنهان کردن نداشته باشد، نباید با تحقیقات مستقل و همچنین گفتگوی اعضای کمیته آن با خانم ریبالد مخالفت کند.
لازم به ذکر است که جاگمیت سینگ، رهبر حزب نیودموکرات نیز درخواست مشابهی را ارائه کرده است و می گوید که مردم کانادا مستحق دانستن حقیقت می باشند.
بر اساس آخرین خبر منتشر شده (11 فوریه)، ماریو دیون، کمیسیونر اخلاقیات دولت فدرال، در مورد اتهامات تحقیق خواهد کرد. دیون در گفتگو با نمایندگان حزب نیودموکرات مجلس اعلام کرد که دلیل کافی برای تحقیق در مورد اقدامات جاستین ترودو و دفتر نخست وزیر وجود دارد.

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Don`t copy text!
بستن

ایران جوان را در اینستاگرام دنبال کنید.

 

  • 6
  • 0