اخباراخبار جهان

اعلام ورشکستگی شرکت سازنده داروی مخدر آکسی کانتین

آمریکا- شرکت Purdue Pharma LP سازنده داروی مسکن مخدر OxyContin یکشنبه شب گذشته با هدف تغییر ساختار شرکت، اعلام ورشکستگی کرد. این شرکت با بیش از 2 هزار و 600 شکایت روبرو شده و متهم بود که بحران اعتیاد به داروی مخدر در آمریکا را ایجاد کرده است. 

هزاران شهر در کشورهای مختلف جهان و همچنین تقریبا تک تک ایالت های آمریکا از Purdue شکایت و ادعای خسارت کرده اند. در دادخواست های ارائه شده به دادگاه میلیاردها دلار خسارت مطالبه شده است. زیرا شرکت در بازاریابی و معرفی این دارو شیوه غیراخلاقی را پیش گرفته و پزشکان و بیماران را از اعتیادآور بودن آن مطلع نکرده بود. 

از حدود 2 سال قبل مصرف کنندگان قرص های مسکن قوی تولیدشده توسط شرکت داروسازی مورد اشاره، شکایتی علیه خانواده سکلر (مالک شرکت) به دادگاه ایالت اوکلاهاما ارائه کردند. در دادخواست، ادعا شد که Purdue به همراه شرکت هایی نظیر Johnson   و Teva Pharmaceutical با مخفی نگه داشتن اعتیادآور بودن این دارو، پزشکان را متقاعد می کردند تا مسکن های مخدری چون آکسی کانتین (با نام تجاری آکسی کدان) را بیشتر تجویز کنند. وابستگی این دارو به گونه ای است که مصرف کننده به آن عادت کرده و اگر مصرف آن کاهش یابد یا متوقف شود، همچون مواد مخدر، نشانه های ترک آشکار می شود. با مصرف بلندمدت این دارو، بدن نسبت به آن مقاومت کرده و فرد باید دوزهای بالاتر از دارو را مصرف کند. به گفته بیش از 70 درصد از معتادان به مواد حاوی مرفین در آمریکا، نخستین آشنایی آنها با این مواد از طریق نسخه پزشکان بوده است.

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Don`t copy text!