مقالاتمقالات اجتماعی

اعلام قوانین و حقوق جدید مسافران خطوط هوایی کانادا

دولت فدرال کانادا، به تازگی فهرستی از قوانین جدید خطوط هوایی کانادا را تحت عنوان قوانین محافظت از مسافران، منتشر کرده است. این قوانین، به این منظور تنظیم شده‌اند که هم شرکت‌های هواپیمایی و هم مسافران هوایی بدانند که وقتی مشکلی پیش بیاید، چه حقوقی دارند.

برخی از این قوانین، بلافاصله پس از انتشار این اعلان لازم‌الاجرا هستند و برخی دیگر از پانزدهم دسامبر، اجرایی خواهند شد. برخی از این تغییرات در زیر می‌آیند:

آگاه‌سازی مسافران

از زمان انتشار اعلان، شرکت‌های هواپیمایی موظف هستند که آگاهی‌های لازم در مورد حقوق مسافران را به موقع و به صورت واضح و قابل درک، به آنها ارائه دهند. این به این معناست که مسافران باید بدانند که اگر پروازشان به تاخیر بیفتد یا کنسل شود، اگر به دلایلی اجازه سوار شدن به هواپیما را دریافت نکنند، اگر چمدان‌هایشان گم شود یا آسیب ببیند، حقوق آنها چیست و این آگاهی باید با زبانی ساده و دقیق به آنها منتقل شود.

تاخیر پیش از پرواز

 

 

شرکت‌های هواپیمایی، معمولا موظف هستند که مشتریان را پیش از پرواز، از هر گونه اختلال در پرواز آگاه نمایند. این موارد در بردارنده‌ هر گونه تاخیر در پرواز یا تاخیر در روی باند، کنسل شدن پرواز، و یا منع ورود مسافران به هواپیما به خاطر رزرو بیش از اندازه هستند. حالا این شرکت‌ها وظیفه دارند، مسافرانشان را از سه روش زیر، در مورد موضوعات یادشده، آگاه نمایند: 

* اعلان صوتی

* یک اعلان تصویری (در صورت درخواست)

* از طریق راه‌های تماسی که مسافر برگزیده است (مانند ایمیل، پیامک و غیره).

این شرکت‌ها همچنین موظفند در صورت تاخیر پرواز، هر 30 دقیقه اطلاعات را به آگاهی مسافران برسانند.

رزرو بیش از اندازه

پیش‌فروش بیش از اندازه‌ بلیت، اغلب به منع ورود برخی مسافران به هواپیما می‌انجامد. قوانین جدید می‌گوید در این صورت، شرکت‌های هوایی متعهد هستند ببینند آیا مسافری داوطلبانه پرواز را ترک خواهد کرد یا خیر. اگر داوطلبی پیدا نشد، کارکنان هواپیما باید فوایدی را که نصیب مسافرانی می‌شود که پرواز را ترک کنند، روی کاغذ بنویسند. به مسافرانی که به این ترتیب (و به خاطر امنیت پرواز) هواپیما را ترک می کنند، به میزان اختلاف زمانی با زمان فرودی که در بلیت اول داشته‌اند، خسارت پرداخت می‌شود: از یک تا 6 ساعت تاخیر، 900 دلار، از 6 تا 9 ساعت، هزار و 800 دلار و هر تاخیری بیش از 9 ساعت، دو هزار و 400 دلار پرداخت خسارت به همراه خواهد داشت.

تاخیر روی باند

تاخیرهایی که پس از سوار شدن مسافران و در روی باند فرودگاه روی می‌دهند نیز، در این قوانین مورد توجه قرار گرفته‌اند. از این پس، هر مسافری که تحت این شرایط باشد، حق دارد از دستشویی استفاده کند، از تهویه‌ هوای مناسب، بخاری و کولر، خوراک و نوشیدنی برخوردار باشد و بتواند به صورت رایگان با افراد داخل فرودگاه تماس بگیرد.اگر این تاخیر، بیش از سه ساعت طول بکشد، شرکت‌های هواپیمایی باید اجازه دهند که هواپیما به گِیت بازگردد و مسافران را پیاده کند.

چمدان‌های گمشده

در قوانین موجود، هر کس که شرکت هواپیمایی چمدانش را گم کرده، اگر در پرواز بین‌المللی باشد، حق دریافت دو هزار و 100 دلار خسارت را خواهد داشت. در قوانین جدید، این موضوع، پروازهای داخلی را هم در بر خواهد گرفت.

قوانین حمل و نقل سازهای موسیقایی

شرکت های هواپیمایی، از این پس متعهد هستند که در پروسه‌ صدور بلیت شان، وزن، اندازه و موارد احتیاطی سازهای موسیقایی را به دقت دریافت کنند و برای حمل و نقل این وسایل، مد نظر قرار دهند. آنها همچنین باید محل قرار گرفتن این وسایل را در بخش بار هواپیما، به دقت مشخص کنند و در صورت تغییر هواپیما، به اطلاع هواپیمای بعدی نیز برسانند.

تمام قوانین یادشده در بالا، از همین حالا اجرایی هستند. اما در پانزدهم دسامبر، گروهی دیگر از قوانین نیز اجرایی خواهند شد و به این فهرست افزوده خواهند شد. یکی از این قوانین، مربوط به خسارت کنسل شدن پرواز است که آن را، برای سه تا شش ساعت تاخیر تا 400 دلار، برای 6 تا 9 ساعت، 700 دلار و زمان بیش از 9 ساعت، هزار دلار، تعیین کرده است.

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Don`t copy text!