مقالاتمقالات اجتماعی

اعطای پناهندگی به پناهجویان هنگ کنگی، آری یا نه؟

به گزارش گلوب اند میل، کریستیا فریلند، معاون نخست وزیر در پاسخ به سوالی که درباره پناهجویان هنگ کنگی از او پرسیده شد، تاثیر مثبت مهاجران این مستعمره سابق بریتانیا در کانادا را تحسین کرد، اما اشاره ای نکرد که آیا دولت با پناهندگی این افراد موافقت می کند یا خیر.

خانم فریلند به خبرنگاران گفت هرچند نمی توانم به درخواست خاصی اشاره کنم، چون هر درخواست باید به دقت مورد داوری قرار بگیرد، اما همه کانادایی ها بر این موضوع اتفاق نظر دارند که مهاجران هنگ کنگی برای کشور ما یک موهبت بوده اند.

خانم فریلند گفت: مهاجران هنگ کنگی برای کانادا بسیار مفید بوده اند. آنها به جامعه ما کمک زیادی کرده اند و من فکر می کنم همه ما خوشحالیم که بسیاری از مردم هنگ کنگ اینجا را برای زندگی و به عنوان خانه خود انتخاب کرده اند. 

46 شهروند هنگ کنگ که بسیاری از آنها در تظاهرات گسترده ای که سال گذشته با افزایش فشار چین بر هنگ کنگ آغاز شد، شرکت داشتند، با اشاره به آزار و اذیت و وحشی گری پلیس علیه آنها و ترس از تحت تعقیب قرار گرفتن درخواست پناهجویی خود در کانادا را به این کشور ارائه کرده اند. اما به گفته کارشناسان این تنها شروع موج بزرگ تری از پناهجویان از هنگ کنگ خواهد بود.

گای سنت ژاک، دیپلمات سابق کانادا، و ریچارد کرلند، وکیل مهاجرت هر دو معتقدند با ادامه فشارهای سیاسی در این کشور آسیایی، احتمالا پناهندگی این 46 نفر آغاز موجی از درخواست های پناهجویی از سوی شهروندان هنگ کنگی خواهد بود.

 

 

این 46 نفر در فاصله اول ژانویه سال 2019 تا 31 مارچ 2020، درخواست های خود را در فرودگاه و یا به اداره مهاجرت ارائه کرده اند و بسیاری از آنها در کشور خود دارای محکومیت هایی در ارتباط با اعتراضات گسترده سال گذشته هستند.

ونران جیانگ، استاد دانشکده سیاست عمومی وامور جهانی دانشگاه بریتیش کلمبیا معتقد است کانادا باید در این باره محتاطانه عمل کند. او می گوید: اگر کانادا رسما معترضان هنگ کنگی را تشویق کرده و به آنها پناهندگی سیاسی اعطا کند- و با توجه به اینکه بعضی از آنها رسما قانون شکنی کرده و یا رفتار خشونت آمیز داشته اند- ممکن است پکن این حرکت را مداخله در امور داخلی چین قلمداد کند که به سردتر شدن روابط دو کشور خواهد انجامید.

روابط دو کشور در اواخر سال 2018 پس از دستگیری یک مدیر ارشد شرکت هواوی بنا به درخواست آمریکا در اتاوا، و پاسخ پکن با بازداشت دو شهروند کانادا– یعنی مایکل کوریگ دیپلمات سابق و مایکل اسپاوور-  به تیرگی گرایید.

گارنت جنیوس، از اعضای کمیته روابط چین و کانادا در پارلمان، گفت دلایل زیادی برای اعطای پناهندگی به فعالان آزادی خواه هنگ کنگ وجود دارد. او گفت امیدوار است کانادا از ترس چین درخواست این پناهجویان را رد نکند.

جنیوس گفت: بررسی درخواست های پناهجویی پروسه مستقلی است که به هیچ وجه نباید تحت تاثیر روابط سیاسی قرار بگیرد. ما باید درخواست ها را با توجه به صلاحیت آنها داوری کنیم.  با توجه به نقض حقوق بشر در هنگ کنگ می توان این افراد را واجد صلاحیت پناهندگی دانست.

آقای سنت-ژاک، سفیر سابق کانادا در چین نیز فکر می کند اعطای پناهندگی به آزادی خواهان هنگ کنگ توسط کانادا پکن را ناراحت می کند، اما او هم معتقد است این افراد صلاحیت دریافت پناهندگی را دارند. او می گوید: با توجه به آنچه در هنگ کنگ در جریان است و نقض حقوق شهروندان این کشور توسط چین، این افراد قطعا حق دارند که حقوق خود را در معرض خطر ببینند. آقای سنت ژاک فکر می کند موج بزرگی از شهروندان هنگ کنگی، از جمله 300 هزار نفری که تابعیت کانادا را دارند، در ماه های آینده به کانادا سرازیر خواهد شد. او اضافه می کند: من معتقدم شهروندان هنگ کنگ به جامعه کانادا کمک زیادی کرده اند، اما مشکل بزرگ برای دولت این است که در حال حاضر به حسن نیت چین برای تامین تجهیزات پزشکی نیاز دارد.

در حال حاضر، حدود 500 هزار کانادایی هنگ کنگی تبار در کانادا زندگی می کنند

برچسب ها

نوشته های مشابه

Don`t copy text!