Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
صفحه اصلی / مقالات / اعتیاد به بازی‌های ویدیویی به اندازه کوکائین خطرناک است

اعتیاد به بازی‌های ویدیویی به اندازه کوکائین خطرناک است

هشدار سازمان بهداشت جهانی:

 

در پی تکمیل خبر هفته گذشته، سازمان بهداشت جهانی یا WHO که از زیرمجموعه‌های سازمان ملل متحد است، در تازه‌ترین بازنگری‌اش برای طبقه‌بندی بیماری‌ها، روز دوشنبه اعلام کرد که پرداختن وسواسی به بازی‌های ویدیویی، از این پس، به عنوان یک اختلال روانی محسوب خواهد شد که در زمره‌ سایر اعتیادها، همچون اعتیاد به کوکائین قرار دارد. این سازمان در بیانیه‌اش گفته که طبقه‌بندی این اختلال ناشی از بازی‌های کامپیوتری، به عنوان یک مشکل روانی جداگانه، به دولت‌ها، خانواده‌ها و کارکنان بخش بهداشت و درمان کمک خواهد کرد تا بیشتر هشیار و آماده‌ شناسایی خطرات آن باشند. سازمان بهداشت جهانی و کارشناسان دیگر، البته خاطرنشان کرده‌اند که موارد گزارش شده از این اختلال، همچنان بسیار نادر بوده و باور می‌رود که تنها 3 درصد از تمام گیمرها را تحت تاثیر قرار خواهد داد.

دکتر <شکار ساکسنا> مدیر دپارتمان سلامت روانی و اعتیاد به مواد مخدر این سازمان، می گوید سازمان پیشنهاد طبقه‌بندی این اختلال به عنوان یک مشکل روانی جدید را بر اساس مدارک علمی قبول کرده است. به گفته او، این تصمیم، همچنین به این دلیل گرفته شده که در بسیاری از مناطق دنیا، نیاز به درمان این اختلال وجود دارد.

اما دکتر <جوآن هاروی> سخنگوی <جامعه روانشناسان بریتانیا>، که از منتقدان این تصمیم است، هشدار داده که این طبقه‌بندی، ممکن است نگرانی‌های غیرضروری را در میان والدین ایجاد نمایند. او  می گوید: <مردم باید متوجه باشند که این بیانیه به این معنی نیست که هر کودکی که چند ساعت را در اتاقش به انجام این بازی‌ها می پردازد، معتاد است. چرا که اگر چنین باشد، سیل درخواست‌های کمک، به سوی کارکنان مراکز درمانی سرازیر خواهد شد>.

 

دیگران، از طبقه‌بندی تازه‌ سازمان بهداشت جهانی استقبال کرده‌اند و می گویند شناسایی سریع مشکل، در افرادی که گرفتار بازی‌های ویدیویی هستند، یک امر حیاتی است. به گفته‌ این طرفداران، این افراد در دام افتاده را بیشتر نوجوانان و جوانانی تشکیل می‌دهند که خودشان به فکر درمان نمی‌افتند. دکتر <هنریتا باودن جونز> سخنگوی بخش اعتیادهای رفتاری کالج سلطنتی روانپزشکان بریتانیا است و در زمره طرفداران این تصمیم WHO به شمار می‌رود. او می گوید: <گاهی اوقات ما با والدینی روبرو می‌شویم که به شدت پریشان هستند، نه تنها برای اینکه شاهد مردود شدن فرزندشان در کلاس و درسش هستند، بلکه به این خاطر که می‌بینند موضوع بازی‌های ویدیویی، ساختار کلی خانواده‌شان را از هم می‌پاشد>. دکتر <جونز> می‌گوید که موارد اعتیاد به این بازی‌ها بهتر است با روانکاوی و روان‌درمانی برطرف شوند، گرچه استفاده از برخی داروها نیز گاها موثر هستند.

در این میان، انجمن ملی روانپزشکان آمریکا، هنوز اختلال بازی‌های ویدیویی را به عنوان یک مشکل روانی جدید، نپذیرفته است. این نهاد پزشکی، در سال 2013، در بیانیه تشخیصی خود اعلام کرد که این اختلال، موردی است که پیش از آن که بخشی از طبقه‌بندی شود، نیاز به پژوهش‌های بالینی و تجربی بیشتری دارد. این انجمن، همچنین خاطر نشان کرده که بیشتر مشاهدات پیرامون گیمرهای افراطی و دارای اختلال، بر مبنای داده‌هایی است که از مردان جوان آسیایی گردآوری شده‌ است.

<انجمن روانشناسان آمریکا> طی بیانیه‌ای در این مورد می گوید: <مطالعات نشان می دهند که وقتی این افراد جذب بازی‌های اینترنتی می‌شوند، گذرگاه‌های معینی در مغز آنها فعال می‌گردند. این فعالیت، در همان جهت و شدتی است که استفاده از مواد مخدر، در ذهن معتادان به این مواد ایجاد می کند. انجام بازی‌های ویدیویی موجب ایجاد یک پاسخ عصبی می‌گردد که بر احساس لذت و پاداش در مغز تاثیر می‌گذارد و در نتیجه، پرداختن افراطی به آن، خود را به صورت رفتارهای اعتیادگونه نشان می‌دهد>.

دکتر <مارک گریفیت> که به مدت 30 سال، روی موضوع اختلال روانی مرتبط با بازی‌های ویدیویی پژوهش کرده، می‌گوید این طبقه‌بندی جدید، به رسمیت بخشیدن به این مساله کمک می‌کند و استراتژی‌های درمانی را قوی تر می‌کند. او که استاد اعتیادهای رفتاری در دانشگاه <ناتینگهام> است، می‌گوید: <پرداختن به بازی‌های ویدیویی، از دیدگاه روانشناختی مانند یک جور قماربازی بدون حضور پول است. قماربازان از پول به عنوان ابزاری برای محاسبه‌ برد و باخت استفاده می‌کنند و گیمرها، از امتیاز به این منظور استفاده می‌کنند>. او می‌گوید که احتمالا درصد گیمرهایی که به اختلال وسواسی دچار هستند، به شدت پایین و حدود یک درصد باید باشد، اما بسیاری از این افراد در این میان، از اختلالات عمیق تری مانند افسردگی، اختلال دوقطبی و <آوتیسم> هم رنج می‌برند.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *