اخباراخبار جهان

اعتراف دانشمند عراقی به ساخت سلاح شیمیایی برای داعش

سلیمان العفاری، دانشمند عراقی، چند روز پس از اشغال شهر محل زندگی اش یعنی موصل توسط نیروهای داعش در سال 2014، دفتر کارش را ترک کرد و هر آن منتظر آمدن داعشی ها سراغ خود بود. شبه نظامیان اسلام گرا، با اشغال ساختمان های دولتی در موصل، کارکنان و مدیرانی که شهر را ترک نکرده بودند، تهدید و به همکاری با خود وادار کردند. آنها به سراغ العفاری 49 ساله، کارشناس زمین شناسی و کارمند وزارت صنایع و معادن عراق نیز آمدند و شغل جدیدی به او پیشنهاد کردند. ماموریت العفاری این بود که به داعش در دستیابی به سلاح شیمیایی کمک کند. اینگونه بود که ماموریت 15 ماهه او آغاز شد.

العفاری که هم اکنون در اسارت نیروهای کرد تحت حمایت آمریکا قرار دارد، می گوید که مطمئن نیست که آیا از همکاری با داعش پشیمان است یا خیر. او می گوید: <آنها دولت رسمی بودند و من هم برای دولت کار می کردم. ما به پول احتیاج داشتیم و می بایست کار می کردیم.> لازم به ذکر است که در ماه های اولیه اشغال موصل توسط داعش، کارکنان دولت همچنان حقوق و دستمزدشان را که به صورت اتوماتیک به حساب بانکی واریز می شد، دریافت می کردند. اما با متوقف شدن پرداخت ها، آنها چاره ای جز کار برای داعش نداشتند.

العفاری هم اکنون 52 ساله که در انتظار اجرای حکم اعدام می باشد، در مصاحبه ای که از مقر دولت خودمختار کرد انجام داد، زندگی اش در موصل تحت اشغال داعش را شرح داد و به موفقیت داعش در ساخت سلاح شیمیایی گاز خردل اشاره کرد. اعترافات او، اطلاعات ارزشمندی را در مورد برنامه های داعش برای دستیابی به سلاح شیمیایی فاش کرده است.

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Don`t copy text!
بستن

ایران جوان را در اینستاگرام دنبال کنید.

 

  • 6
  • 0