اخباراخبار کانادا

اظهارات متعارض ترامپ و ترودو درباره بازگشایی مرز کانادا- آمریکا

 

به گزارش سی بی سی نیوز، هرچند آمریکا و کانادا درباره بستن مرز زمینی میان دو کشور بر روی سفرهای غیر ضروری با هم توافق داشتند اما به نظر می رسد روی موضوعات حول آن از جمله گام بعدی هیچ اتفاق نظری با هم ندارند. پس از گذشت 7 ماه از بسته شدن مرز میان دو کشور، اکنون از جاستین ترودو و دونالد ترامپ پیام های ضد و نقیضی درباره اقدامات آینده شنیده می شود. 

برای مثال قرار بود مرز دو کشور از 21 اکتبر بازگشایی شود، اما جاستین ترودو این هفته خبر از تمدید بسته بودن مرز ها داد. او گفت تا زمانی که آمار ابتلا در آمریکا همچنان بالا باشد، مرز کانادا با آمریکا بسته خواهد ماند. این در حالی است که 4 هفته قبل دونالد ترامپ در اظهار نظر متفاوتی گفت: درباره مسئله مرزها با کانادا در حال مذاکره هستیم. کانادا مایل به بازگشایی مرزها است. بنابراین به زودی مرزها باز خواهد شد.

به گفته ادوارد الدن، کارشناس روابط خارجی، اظهارات متناقض رهبران دو کشور نشان می دهد هیچ مذاکره مشترکی در میان نیست. الدن گفت هرچند دلیل بسته بودن مرزها قابل درک است اما لازم است هرچه زودتر مذاکراتی در خصوص زمان بازگشایی آن میان دو کشور انجام شود. 

در حال حاضر، با وجود اینکه اکثر مردم کانادا طرفدار بسته ماندن مرز آمریکا هستند این امر ضربه سنگینی به صنعت توریسم زده و موجب جدایی بسیاری از دوستان و عشاق شده و همچنین به شهرهای مرزی هم در کانادا و هم در آمریکا آسیب زده است.

اخیرا سخنگوی وزارت امنیت داخلی آمریکا گفت دو کشور در حال رایزنی برای کاهش محدودیت های مرزی با در نظر گرفتن بحران پاندمی هستند. اما سخنگوی وزارت امنیت عمومی کانادا در اظهار نظر کلی تری فقط به بررسی اطلاعات مربوط به بهداشت و سلامت به منظور تصمیم گیری درباره زمان و نحوه بازگشایی مرزها اشاره کرد و تاکید کرد این تصمیم در کانادا اتخاذ خواهد شد. 

 

 

به گزارش رویترز ماه گذشته نیز آمریکا درباره کاهش محدودیت های مرزی ابراز تمایل کرده بود اما کانادا نپذیرفته بود.

در حالی که آمریکا همچنان پذیرای مسافران و گردشگران کانادایی از طریق مرز هوایی است، ترودو به کانادایی ها توصیه کرد از هرگونه سفر غیر ضروری به آمریکا خودداری کنند. ترودو از کانادایی هایی که برای گذراندن زمستان به فلوریدا نقل مکان می کنند در خواست کرد تا پایان پاندمی در کشور خود بمانند. او گفت مردم باید درک کنند این رفت و آمد سلامت خود آنها و اطرافیانشان را در معرض خطر قرار می دهد. 

ترودو و ترامپ درباره آمار ابتلا در دو کشور نیز اختلاف نظر دارند.  

در حالی که ترودو می گوید در ایالت های آریزونا و فلوریدا که مقصد اکثر مردم کانادا است ویروس به اندازه کانادا کنترل نشده است، ترامپ ضمن اشاره به کانادا به عنوان یکی از کشورهایی که شیوع در آن اوج گرفته است، می گوید دو ایالت فلوریدا و آریزونا در کنترل شیوع موفق عمل کرده اند.

هرچند آمار جدید مرکز کنترل بیماری های آمریکا حاکی از کاهش چشمگیر آمار ابتلا در این دو ایالت نسبت به پیک شیوع در تابستان است، نرخ ابتلا در این دو ایالت و سایر نقاط آمریکا همچنان به میزان نگران کننده ای بالا است

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
نیازمندیهای ایران جوان 

Don`t copy text!
بستن

AdBlock را متوقف کنید

سیاست