صفحه اصلی / اخبار / اصرار ترودو بر مخفی ماندن خرید جنگنده های نوزده میلیارد دلاری!

اصرار ترودو بر مخفی ماندن خرید جنگنده های نوزده میلیارد دلاری!

<

صلاح ملک خویش خسروان دانند؟!

اتاوا- دولت فدرال می گوید که کنترل دقیق بر نوع اطلاعاتی که در مورد برنامه 19 میلیارد دلاری جایگزینی جنگنده ها برای مردم فاش می شود را، دارد. زیرا بهتر از هر کس می داند که مردم از چه چیز باید باخبر باشند یا نباشند!

اوایل ماه فوریه، Postmedia فاش کرد که به شرکت هایی که علاقمند به شرکت در پروژه خرید جنگنده ها توسط دولت فدرال می باشند اخطار داده شده که با خبرنگاران صحبت نکنند.

Public Services and Procurement Canada، مسوول هماهنگی پروژه جایگزینی، خلاء رسانه ای را تایید ولی از تصمیم دولت دفاع کرد. وزارت مورد اشاره با ارسال ایمیلی برای Postmedia اعلام کرد: از آنجایی که جنگنده ها و سیستم های آن موضوعات حساسی هستند، به عنوان کالاهای به شدت کنترل شده تلقی می شوند. ضمن اینکه دولت بایستی همچنان تنها منبع قطعی اطلاع رسانی باشد تا از حفظ یکپارچگی کل فرایند اطمینان حاصل شود.

اما منابعی که جزئیات برنامه وزارتخانه برای محدود کردن افشای اطلاعات به رسانه های خبری را فاش کرده اند، ادعای دولت در مورد نیاز به حفاظت از اطلاعات حساس را رد کرده اند. زیرا مدیران صنایع مربوطه اغلب بدون ذکر جزئیات حساس در مورد محصولات شان با روزنامه نگاران در مورد قراردادهای نظامی با دولت ها صحبت می کنند. آنها پیش بینی کرده اند که بلوکه کردن رسانه ها، مانع درز جزئیات مربوط به مشکلاتی که در رابطه با برنامه جایگزین کردن جنگنده ها وجود دارد، به خارج نخواهد شد.  

تلاش دولت لیبرال برای خرید جت های جنگنده های جدید از ابتدا بحث برانگیز بوده است. جاستین ترودو در ابتدا گفت که دولت اش جنگنده F-35 را خریداری نخواهد کرد. اما بعد تغییر موضع داد و اعلام نمود که شرکت Lockheed Martin سازنده جنگنده F-35، می تواند در مناقصات مختلف این محصول را به کانادا پیشنهاد کند.

لیبرال ها در سال 2016، برنامه خرید جت های سوپر هورنت جدید از بوئینگ را به عنوان یک اقدام موقت اعلام کردند، اما یک سال بعد به دلیل سر گرفتن جنگ تجاری با شرکت آمریکایی، این معامله منتفی شد.

دولت هم اکنون می گوید که جت های F-18 دست دوم را از استرالیا خریداری خواهد کرد. اما این خرید نیز دو بار به تاخیر افتاده است. این در حالیست که اولین هواپیماهای دست دوم می بایست ژانویه 2019 به کانادا وارد می شدند.

خرید جت های جدید که در نهایت جایگزین جنگنده های CF-18  کانادا و همچنین هواپیماهای دست دوم از استرالیا خواهند شد، طی 14 سال آینده صورت خواهد گرفت.  


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *