مقالاتمقالات اجتماعی

استفاده گروه سنی پایین تر از داروهای بدون نیاز به نسخه برای خودکشی 

شبکه چندرسانه ای سراسری کانادا به نقل از خبرگزاری رویتر

شبکه چندرسانه ای سراسری کانادا/ سی بی سی با اشاره به آخرین پژوهش مربوطه که گزارشش به نقل از نشریه مسمومیت بالینی در خبرگزاری تامسون رویتر کشور منتشر شده، می نویسد محققان مرکز مسمومیت آمریکا در پژوهش خود که از سال 2000 تا 2018 و با تحقیق در مورد یک میلیون و 68 هزار تن مظنون به اقدام به خودکشی صورت گرفت، دریافته که در گروه سنی 10 تا 25 ساله معمولا خودمسموم کردن به منظور خودکشی با استفاده از داروهای ضدافسردگی و مسکن های بدون نیاز به نسخه پزشک از جمله استامینوفن و آسپرین صورت می گیرد. همچنین در مجموع یک چهارم اینگونه اقدامات به مشکلات بالقوه شدید خطرناک جانی منجر می شوند. احتمال اقدام به خودمسموم کردن در گروه سنی 10 تا 12 ساله، و 22 تا 25 ساله به ترتیب از 20 به 28 درصد افزایش پیدا می کند.

از آنجا که در بیش از 90 درصد موارد پای اینگونه داروها در میان است و استفاده از ترکیبی از هر دو گروه آنها بین یک سوم موارد اقدام به خودکشی رواج دارد، دکتر هنری اسپیلر نویسنده اصلی گزارش مورد اشاره و مدیر مرکز مسمومیت بیمارستان ملی کودکان اوهایو می گوید: احتمالا سبب این می باشد، که این داروها در سطحی گسترده در دسترسند. فراتر اینکه به آسانی و ارزانی قابل خریدند. البته استفاده از آنها در میزان توصیه شده کاملا ایمن می باشد. اما مصرف بیش از اندازه شان به مخاطراتی مانند از کار افتادن کبد، بیهوشی و رفتن به اغماء، منجر می شود. این در حالی است، که تریاک تنها در 7 درصد موارد خطرزا مورد استفاده قرار می گیرد. 

خبر خوش اینکه در تابستان امسال میزان خودکشی در گروه سنی از 18 سال به پایین – و شوربختانه نه در بین 19 تا 21 ساله ها- کاهش یافت. همچنین در گروه سنی از 22 تا 25 ساله افزایش پیدا کرد. 

البته پژوهش مورداشاره به دلایل منجر به اقدام به خودکشی از طریق خودمسموم کردن نپرداخته است. اما به گفته دکتر لوئیز لی پزشک متخصص بخش اورژانس دارویی بیمارستان کودکان بوستون که در این پژوهش نقشی نداشته، یافته های آن به والدین یادآوری می کنند، که داروها حتی باید از دسترس فرزندان بزرگتر دور نگه داشته شوند. اما در عین حال می افزاید: واقعگرایانه نیست، که در همه خانه ها داروها را در قفسه های قفل شده نگه داشت. اما باید قویا به والدین توصیه کرد داروهایی مانند استامینوفن و ضدافسردگی را که ممکن است حتی استفاده از میزان اندک آنها هم پیامدهای خطرناک داشته باشند، در اینگونه قفسه های نگهداری شوند. با این هدف که تنها خودشان – و نه کودکان، نوجوانان و جوانان کم سن و سال تر- بتوانند به آنها دسترسی داشته باشند. زیرا براساس اظهارات وی گرچه بیشتر اقدام ها برای خودکشی به مرگ منجر نمی شوند، اما همچنان امکان دارد پیامدهای خطرناک دیگری به بار بیاورند. کمااینکه می افزاید: خودکشی اغلب عملی است، که به سبب انگيزه آنی و بدون فکر قبلی صورت می گیرد. در عین حال اقدام به آن از طریق خودمسموم کردن با داروها، برای آشکار شدن عوارض مربوطه زمان می برد. مساله ای که به نوبه خود به فرد مورد نظر این فرصت را می دهد، که به موقع به دوست و یا والدینش بگوید دست به چنین اقدامی زده است. در نتیجه می توان درمان جسمی و روحی لازم را انجام داد.