صفحه اصلی / اخبار / استفاده عربستان از زره پوش های ساخت کانادا برای مقابله با معترضین   

استفاده عربستان از زره پوش های ساخت کانادا برای مقابله با معترضین   

bahman-azimi-gif

اتاوا- در پی منتشر شدن فیلم های ویدیویی که در آن استفاده مقامات عربستانی از زره پوش های ساخت کانادا برای مقابله و سرکوب معترضین به وضوح نشان داده شده است، کریستیا فریلند، وزیر امور خارجه کانادا نگرانی عمیق دولت متبوعش از به کارگیری اتومبیل های نظامی ساخت کانادا برای نقض حقوق بشر در عربستان را ابراز کرد.

خانم فریلند تاکید کرد که شخصا با خانم فدریکا موگرینی، وزیر امور خارجه اتحادیه اروپا در این مورد صحبت، و تاکید کرده است که دولت کانادا در این مورد تحقیق خواهد کرد. وی گفت: به همکارانم دستور داده ام که تحقیق کنند آیا این زره پوش های سبک ساخت Terradyne Armoured Vehicles (مستقر در نیومارکت – انتاریو) هستند یا خیر.

 

بر طبق ویدیوهای منتشر شده، مقامات عربستان از این زره پوش ها برای سرکوب معترضین شیعه در شرق عربستان استفاده می کنند.

لازم به ذکر است که فریلند در مورد جزئیات اقدام احتمالی دولت کانادا در صورت اثبات کانادایی بودن این زره پوش ها، اظهار نظر نکرد، اما گفت که دولت فدرال واکنش مناسب را نشان خواهد داد.

دولت لیبرال، از ابتدای روی کار آمدن ترودو، به دلیل صدور تجهیزات نظامی به عربستان سعودی که به عنوان یکی از ناقضان حقوق بشر شناخته می شود، مورد انتقاد قرار گرفته است. بر اساس قوانین کانادا، صادرات تجهیزات نظامی به کشورهایی که به طور مستمر و گسترده حقوق شهروندان خود را نقض می کنند، ممنوع است.

Behnam Marfou

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *