صفحه اصلی / مقالات / استفاده عاقلانه از اعتبار مالی می تواند در رسیدن به اهداف کمک کند

استفاده عاقلانه از اعتبار مالی می تواند در رسیدن به اهداف کمک کند

Leeza

کانادا برای تازه واردان موقعیت های مناسب فوق العاده خوبی دارد. برای استفاده بهینه از بیشتر این موقعیت ها، داشتن اعتبار مالی  کمک بزرگی است. منظور از این اعتبار مالی همه انواع مرسوم آن از جمله کارت های اعتباری، وام های شخصی و وام های مسکن هستند. چراکه می توان امروز پول مورد نیاز را گرفت، و بعدا با بهره مربوطه پس داد. بسیاری از کانادایی ها چنین وام هایی را صرف خرید کالاهای گرانبها و یا رسیدن به موقعیت های ارزنده مانند ابتیاع مسکن و اتومبیل، راه اندازی کار و باری نوین، و یا  تحصیلات دانشگاهی، می کنند. اما برای اینکه بتوان از اینگونه فرصت های مالی بهره مند شد، باید ابتدا پیشینه اعتباری خوبی ایجاد نمود، که در کانادا به آن درجه بندی اعتباری/ credit rating می گویند.

درجه بندی اعتباری چیست؟

ایکوئی فکس/ Equifax و ترنس یونیون/ TransUnion دو بزرگترین نهادهای درجه بندی اعتباری کانادا به شمار می روند. درجه بندی اعتباری هر فرد کانادایی عددی را ایجاد می کنند، که به آن امتیاز اعتباری/ credit score می گویند. امتیاز اعتباری خوب و بالا به وام دهندگان بالقوه نشان می دهد، که فرد متقاضی صورتحساب ها و قبض های خود (مانند قبض تلفن، تلویزیون، آب و برق) و همچنین قرض هایش را، سر موقع پرداخت کرده است. به عبارت دیگر وام دهندگان درجه بندی اعتباری افراد را بررسی می کنند، تا ببینند آیا می شود به فرد متقاضی اعتبار مالی داد، یا نمی شود. در صورت مثبت بودن این نتیجه، این مهم را مدنظر قرار می دهند، که میزان این اعتبار باید چه اندازه باشد. در عین حال هر کسی حق دارد، از اطلاعات پرونده اعتباری خود آگاه باشد. برای این منظور می تواند با یکی از دو نهاد نامبرده تماس بگیرد، و نسخه رایگان مربوطه را دریافت کند.

چگونگی ایجاد درجه بندی اعتباری

بدیهی است، که تازه واردان در بدو ورود به کانادا درجه بندی اعتباری ندارند. زیرا پیشتر در این کشور نبوده، و به همین سبب در امور مالی دارای پیشینه خوب یا بد نیستند. یکی از آسان ترین و موثرترین راه ها برای ایجاد چنین اعتباری، گرفتن کارت اعتباری/ credit card  است. میزان توانایی استفاده ار این کارت ها و همچنین نوع آنها، با یکدیگر تفاوت دارد. اما همه آنها به جز راحت تر کردن خرید، دارای مزیت های زیر هم هستند.

 • استفاده به عنوان کارت شناسایی در برخی از موارد
 • پرداخت هزینه ها مدتی پس از  زمان خرید بدون دادن هیچ گونه بهره، به شرط اینکه قبض ها پیش و یا دقیقا در تاریخ تعیین شده پرداخت شوند.
 • ایمنی بیشتر در مقایسه با به همراه داشتن پول نقد
 • وسیله مناسب برای پرداخت هزینه خریدهای آن-لاین
 • گزینه بهتر برای رزرو اتاق در هتل، کرایه اتومبیل و خرید بلیط هواپیما
 • کمک به سازماندهی هزینه ها و مدیریت بودجه

پنج روش عاقلانه مدیریت اعتبار مالی

توصیه های زیر برای ایجاد و حفظ درجه بندی اعتباری در کانادا مفیدند:

 • پرداخت به موقع قبض ها
 • رعایت محدوده اعتبار
 • نگرفتن شمار بیش از اندازه ای از کارت های اعتباری. زیرا چنین اقدامی می تواند به داشتن مشکلات مالی تلقی شود
 • پرداخت کامل میزان مبلغ قید شده در قبض کارت اعتباری در هر ماه
 • خودداری از گرفتن کارت های اعتباری با بهره بالا

خرید مسکن

یکی از مهم ترین استفاده هایی که می توان از اعتبار مالی خوب برد، خرید مسکن می باشد. چنین خریدی در کانادا گران است. بنابراین بیشتر مردم مبلغی به عنوان پول پیش می پردازند، و بقیه پول لازم را وام می گیرند. به این قرض وام مسکن/ mortgage می گویند، که معمولا زمان باز پرداختش برهه ای 20 تا 35 ساله است. درصورتی که میزان پول پیش کمتر از 30 درصد بهای مسکن موردنظر باشد، وام مربوطه باید از سوی شرکت مسکن و وام مسکن کانادا (CMHC) و یا شرکت جنورت کانادا/ Genworth Canada بیمه شود. پرداخت هزینه این بیمه به عهده وام گیرنده است. خرید مسکن مخارج دیگری مانند دستمزد وکیل، و نقل و انتقال ملک و املاک هم، دارد. هزینه های پس از خرید نیز از جمله شامل مالیات بر ملک و املاک، و قبض های آب و برق می شوند.

بسیار عاقلانه است که پیش از دست زدن به هر گونه اقدامی، با مراجعه به بانک و یا هر موسسه مالی مورد نظر برای گرفتن وام مسکن، از میزان وامی که اعتبار مالی اجازه دریافت آن را می دهد، آگاهی یافت. این کار از طریق تعیین روندی زیر عنوان وام مسکن از پیش تایید شده/ preapproved mortgage صورت می گیرد، که با توجه به جمیع شرایط متقاضی مربوطه، دقیقا نشان می دهد حداکثر میزان وام چقدر است. به این ترتیب می توان در محدوده مقدورات اقدام کرد. مثلا وقت خود را برای دیدن خانه هایی که امکان دارد بسیار مورد علاقه باشند ولی وام مربوطه اجازه خریدشان را ندهد، خودداری نمود.

hamidreza-safipour

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *