مقالاتمقالات اقتصادی

استفاده از برنامه های تعویق بازپرداخت وام در دوران پاندمی چه تاثیری بر کردیت اسکور دارد؟ 

 

رکود اقتصادی ناشی از پاندمی کووید-19 استرس مالی زیادی برای جامعه ایجاد کرد. بسیاری از مردم شغل خود را از دست دادند، ساعت های کاری شان کم شد، فروش محصولات شان از رونق افتاد، و یا شرکت یا کسب و کار خانوادگی شان تعطیل شد. در مقابل، دولت و موسسات مالی کشور برای جبران این شرایط و کمک به کاهش فشار مالی از روی مردم برنامه های حمایتی متنوعی ارائه کردند.

از آغاز پاندمی دولت فدرال 27 میلیون درخواست دریافت کمک مالی CERB را بررسی، و بیش از 8 میلیارد دلار به حساب متقاضیان واریز کرد. میلیون ها کانادایی نیز از برنامه های تعویق بازپرداخت وام استفاده کردند تا در این مدت بتوانند از پس مخارج روزمره خود بر بیایند. به گزارش شرکت اکوئیفکس کانادا، بیش از 3 میلیون نفر به نوعی از این امکان بهره مند شدند که از آن جمله می توان به 900 هزار مورد تعویق بازپرداخت وام مسکن و 1.2 میلیون مورد تعویق بازپرداخت بدهی کارت های اعتباری اشاره کرد.

اما طبیعی است که با به پایان رسیدن این برنامه های حمایتی، افراد نگران وضعیت کردیت اسکور خود باشند و اینکه آیا استفاده از این برنامه ها بر کردیت اسکور آنها تاثیر منفی داشته است یا خیر.

کردیت اسکور تحت تاثیر برنامه های حمایتی قرار نمی گیرد

می توانیم خیال شما را آسوده کنیم که به تعویق انداختن بازپرداخت بدهی ها تحت برنامه های اعلام شده تاثیری بر کردیت اسکور ندارد. کردیت اسکور تابعی از چند عامل است و در کانادا توسط دو شرکت اکوئیفکس و ترنس یونیون محاسبه می شود. این دو شرکت تصریح کرده اند کانادایی هایی که بدهی های خود را شامل وام مسکن، کارت های اعتباری، لاین های کردیت و سایر وام ها به تعویق انداخته اند، تاثیری بر کردیت اسکور خود مشاهده نخواهند کرد.

 

 

البته به خاطر داشته باشید این برنامه ها برای مدت مشخصی تعریف شده اند و با اتمام این دوره، باید برای پرداخت اقساط وام خود به برنامه زمانبندی سابق باز گردید.

چگونه می توان از کردیت اسکور محافظت کرد؟

کردیت اسکور در دسترسی شما به وام خانه، وام ماشین، اجاره خانه و هر نوع وام و درخواست مالی نقش تعیین کننده ای دارد. حتی می تواند روی شغل شما یا پلن خرید گوشی همراه تان تاثیرگذار باشد. بنابراین داشتن یک کردیت سالم نه تنها برای حساب های مالی که برای کل سبک زندگی شما امری ضروری است. ضمنا به خاطر داشته باشید حفظ یک کردیت اسکور خوب خیلی راحت تر از جبران ضرر و زیانی است که کردیت اسکور ضعیف به شما می رساند. در اینجا وبسایت بانک RBC راه هایی را که به شما در داشتن کردیت اسکور خوب کمک می کند، معرفی کرده است:

    1. بازپرداخت وام و بدهی خود را به موقع انجام دهید. همان طور که گفته شد، لازم است با پایان یافتن برنامه تعویق بازپرداخت وام ها، فورا به برنامه زمانبندی سابق برگردید و به آن پایبند باشید. اگر به دلیل ادامه پاندمی، هنوز برای بازپرداخت وام و بدهی خود با مشکل مالی روبرو هستید، بهتر است پیش از گذشتن موعد بازپرداخت و اینکه از استرس شب ها خواب را بر خود حرام کنید، با مشاور مالی موسسه وام دهنده صحبت کنید. مطمئن باشید با کمک مشاور بانک می توانید راه هایی را برای بازپرداخت به شیوه ای که هم با شرایط شما متناسب باشد و هم شما را بدحساب نکند، پیدا کنید. فکر نکنید باید به تنهایی از این روزهای سخت عبور کنید.
    2. گاهی کردیت اسکور خود را چک کنید. چک کردن کردیت اسکور به شما نشان می دهد از نظر مالی کجا ایستاده اید و وام دهندگان شما را چگونه می بینند. همچنین به شما فرصت می دهد در صورت وجود اطلاعات نادرست یا ناقص در گزارش کردیت خود، آن را یافته و اصلاح کنید. سالانه یک کپی رایگان از گزارش کردیت شما- که کردیت اسکور بر اساس آن محاسبه می شود- از طریق وبسایت www.annualcreditreport.com به شما ارائه می شود. همچنین می توانید هر موقع خواستید از طریق RBC online banking کردیت اسکور خود را چک کنید.
  • فقط برای کردیتی که لازم دارید درخواست بدهید. یکی از عوامل تاثیرگذار بر کردیت اسکور تعداد دفعاتی است که شما درخواست کردیت کرده اید. اگر هنوز برای مخارج روزانه به کردیت بیشتری نیاز دارید، بهتر است با یک مشاور مالی که می تواند بهترین راه حل ها را متناسب با شرایط و نیاز شما معرفی کرده و شما را از ارسال چندین تقاضا برای کردیت بی نیاز کند، کمک بگیرید.

به خاطر داشته باشید اگر از برنامه های تعویق وام استفاده کرده اید حتما تاریخ انقضای برنامه را به علاوه موعد اولین بازپرداخت، یادداشت کنید و بر طبق آن عمل کنید. همچنین فراموش نکنید قرار نیست همه چالش های مالی را به تنهایی حل کنید. مشاوران مالی بانک ها دقیقا برای راهنمایی شما و یافتن بهترین و مناسب ترین راه حل در کنار شما حضور دارند.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
Don`t copy text!
بستن

AdBlock را متوقف کنید

سیاست