علم و دانش

استفاده از اسپری مایع سفیدکننده در اسپانیا موجب خشم عمومی شد

مسئولان یک روستای ساحلی در اسپانیا بابت اسپری کردن محلول سفیدکننده در ساحل به منظور حفاظت از کودکان عذرخواهی کردند. گفته می‌ شود این اقدام باعث آسیب مخربی به محیط زیست منطقه شده است. 

ساحل حدود دو کیلومتری در روستای زاهارادلوس‌ آتونس، با استفاده از تراکتور و در تلاش برای از بین بردن ویروس کرونا، با محلول ماده ضدعفونی‌ کننده اسپری شد. 

به نوشته وبسایت ال‌ پریودیکو، مسئولان محیط زیست در منطقه آندلس در جنوب اسپانیا، اکنون در حال تحقیق درباره این ماجرا هستند و نگرانند که این اقدام جانوران محافظت شده را به شدت تحت تاثیر قرار داده باشد. 

دنیل سانچز، از وزارت کشاورزی منطقه‌ ای گفت تراکتورها احتمالا به تخم‌ های پرندگان مهاجری که در این وقت سال در تپه‌ های شنی تخم ‌گذاری می ‌کنند، آسیب زده است. زاهارادلوس‌ آتونس ممکن است تا 60 هزار یورو جریمه شود. 

ماریا دولورس ایگلسیاس، فعال محیط زیست به رسانه‌ های اسپانیایی گفت که از این ساحل بازدید کرده و افزود که وایتکس همه چیز را نابود کرده است، هیچ چیز دیده نمی‌ شود، حتی حشرات.

 

 

او گفت دست کم یک لانه پرنده را دیده که همراه با تخم‌ های داخلش توسط تراکتور تخریب شده بود. 

او گفت:‌ وایتکس یک مایع ضدعفونی ‌کننده بسیار قوی است. منطقی است که برای ضدعفونی کردن خیابان‌ ها و آسفالت از آن استفاده شود، اما آسیب‌ هایی زده که غیرقابل جبران است. آنها تمام تپه‌ های شنی را نابود کرده‌ اند و تمام قوانین را نقض کرده‌ اند. کاری که کرده‌ اند نقض همه چیز است؛ و در شرایطی این کار را کرده‌ اند که ویروس در انسان زندگی می‌ کند و نه در ساحل. وحشتناک است.

اسپانیا پس از آسیب سختی که از شیوع ویروس کرونا دریافت کرد، در حال بررسی تسهیل قوانین قرنطینه خود است و گفته که در چهار مرحله این قوانین را تسهیل می‌ کند و به مردم اجازه می‌ دهد تا به زندگی عادی بازگردند. 

آگوستین کونیو، از مسئولان روستای زاهارادلوس‌ آتونس، گفت پخش وایتکس در ساحل به دلیل پیش ‌بینی حضور کودکان در ساحل، به دنبال شش هفته قرنطینه صورت گرفت، اما اذعان کرد که اقدامی اشتباه بوده است. 

او به شبکه خبری کانال سور گفت:‌ اذعان می‌ کنم که اشتباه بود. اما این کار با نیت خیر صورت گرفت.

مقامات زاهارادلس آتونس به شدت هدف انتقاد گروه‌ های مدافع محیط زیست قرار گرفته‌ اند. 

صلح سبز اسپانیا این اقدام را با اظهارات دونالد ترامپ مقایسه کرد که گفته بود تزریق مواد ضدعفونی‌ کننده باید به عنوان یک روش درمان ویروس کرونا مورد بررسی قرار گیرد. آقای ترامپ بعدا گفت که این اظهاراتش شوخی بوده است. 

صلح سبز اسپانیا در توییتی نوشت: 

گندزدایی از سواحل با ماده سفیدکننده در میانه فصل تخم ‌ریزی پرندگان یا تکثیر بی ‌مهرگانی که از ماهی ‌ها حمایت می ‌کنند، یکی از ایده ‌های دونالد ترامپ نیست. بلکه در زاهارادلوس آتونس اتفاق افتاده است.

دو گروه محیط زیستی اکولوژیست‌ های فعال و داوطلبان ترافالگار، در بیانیه‌ ای گفتند که اقدام مسئولان گونه‌ های جانوری ساکن یا عبوری در ساحل را به خطر انداخته و آسیبی جدی به اکوسیستم منطقه وارد کرده است.

آنان گفتند:‌ در مواجهه با این کار نامعقول، ما خواستار منطق و عقلانیت هستیم تا بقیه شهرهای مجاور ساحل در استان کادیز، از سانولکاردبارامدا گرفته تا روکو، از این مدل مخرب تقلید نکنند و آسیب بیشتری را وارد نسازند. 

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Don`t copy text!