مقالاتمقالات اجتماعی

از میان برداشتن اسطوره های رایج در مورد قاچاق انسان

رونلی برودر- تورئتو استار
بیست و دوم فوریه در استان انتاریو روز آگاهی رسانی در مورد قاچاق انسان بود. بااینهمه اینکه تورنتویی های معمولی هنوز در مورد این جرم بسیار رایج آگاهی چندانی ندارند، مرا آزار می دهد. کمااینکه بسیاری از ما تصور می کنیم، چنین جرمی در فیلم ها و آثار تلویزیونی رخ می دهد. من به عنوان یکی از بازماندگان قاچاق انسان و کوشندگان در این زمینه برای کودکان، می دانم که این اقدام با آنچه در فرهنگ رایج نشان داده و گاهی به آن حالت باشکوه داده می شود، تفاوت دارد.
درنتیجه هدف من از این نوشتار کمک به برطرف کردن اسطوره هایی است، که اجازه می دهند این جرم به شدت غیرانسانی ادامه پیدا کند. همچنین می خواهم برای کمک به افزایش شانس شناسایی و مددرسانی به قربانیانی که خودم زمانی یکی از آنها بودم، افراد بیشتری را از زیر و بم های این قاچاق آگاه نمایم.
اسطوره 1: قربانیان قاچاق انسان شهروندان خارجی، و یا تنها مهاجران آمده از سایر کشورها هستند.
واقعیت: براساس گزارش سال 2015 کمیته منتخب در مورد خشونت و آزار جنسی، در کشور ما 90 درصد قربانیان قاچاق انسان را متولدین کانادا تشکیل می دهند. در عین حال انتاریو پاتوق این قاچاق و داد و ستدهای جنسی است. همچنین اکثریت قربانیان معمولا فراریان از خانه، کارتن خواب ها، افراد کم سن و سال دارای ناراحتی های روانی، مصرف کنندگان مواد مخدر، اشخاص دارای اعتماد به نفس پایین، و اغلب از خانواده های معمولی و حتی جوامع طبقه متوسط در سراسر کانادا، هستند.
اسطوره 2: اگر فرد هدف قاچاق در مراحل نخست از این امر راضی بوده، پس نمی توان این اقدام را قاچاق انسان تلقی کرد.
واقعیت: این اسطوره که اغلب هم در ذهن قربانیان مربوطه وجود دارد، همانی است که سبب می شود قاچاق انسان ادامه یابد. زیرا معمولا چنین باوری را در ذهن دارند. درنتیجه بسیاری از آنها به سبب این سوء برداشت، خود را قربانی تلقی نمی کنند. دلیلش هم این است که قاچاقچیان انسان اغلب قربانیان خود را متقاعد می نمایند، با برداشتی غلط وارد صنعت جنسی شوند. مساله ای که به نوبه خود سبب سوق دادن قربانیان به حضور دائم در حوزه داد و ستد جنسی می گردد. مثلا به آنها می گویند تنها در یک برهه کوتاه یعنی تا زمانی که قرض خود را بپردازند و یا اینکه پولی پس انداز کنند، در این حوزه فعال خواهند بود.
این روند از جمله با کنترل روانی، ایماء و اشاره، و خشونت ادامه می یابد، تا قربانیان را از ترک فعالیت مربوطه بترسانند. کمااینکه قاچاقچیان انسان عمدتا در پی قربانیان آسیب پذیر می روند، و به عنوان دوست، پشتیبان و یا عاشق، به آنها نزدیک می شوند. در واقع برای این جرم محدودیت نژادی، دینی و اجتماعی- اقتصادی وجود ندارد. یعنی برای اینکه اینگونه قاچاقچیان قربانیان خود را گول بزنند و به دام بیندازند، هیچ فردی زیادی ثروتمند و یا تحصیل کرده نیست.
اسطوره 3: برای حضور قاچاقچیان انسان وجود برخی عوامل مانند محدودیت جسمی، توانایی و یا اسارت، ضرورت دارند.
واقعیت: البته برخی از قربانیان دزدیده می شوند، به آنها مواد مخدر می دهند، و در را به روی شان قفل می کنند. اما این امر در مورد بیشتر آنها مصداق ندارد. زیرا در واقع ممکن است بسیاری از آنها در اقامتگاه خودشان، و یا حتی در خانه والدین خویش زندگی کنند. بعضی از آنها هم هرگز هدف سوء استفاده بدنی قاچاقچیان شان قرار نمی گیرند.
زیرا قاچاق انسان معمولا با چندین شکل کنترل انجام می شود. یکی از قوی ترین شکل ها کنترل روانی است. زیرا قاچاقچیان استاد تمهیدات گوناگون هستند. مثلا از چندین فوت و فن استفاده می کنند، تا احراز اطمینان نمایند قربانیان شان کاملا به آنها وابسته باشند. همچنین آنها را از اعضای خانواده و دوستان منزوی می کنند. اگر هم قربانیان بخواهند آنان را ترک نمایند، اغلب تهدیدشان می کنند، که سلامتی عزیزان شان به مخاطره خواهد افتاد.
از آنجا که قربانیان ترس زیادی را تجربه می نمایند، از جمله بسیاری از آنها دچار افسردگی شدید می شوند، و به فکر خودکشی می افتند. یا عموما چنان احساس نومیدی به آنها دست می دهد، که توانایی چنین ترکی را از ایشان می گیرد.
خوشبختانه تعهد سیاستمداران، کوشندگان مربوطه، مجریان قانون، و مشارکت نهادهایی مانند شبکه مبارزه با قاچاق انسان در تورنتو، به شکلی بی وقفه برای پایان دادن به قاچاق انسان تلاش می کنند. اما آنها به پشتیبانی همه نیاز دارند. بنابراین همه ما باید از واقعیت قاچاق انسان مطلع و آگاه باشیم. ما نمی توانیم همچنان به فیلم های هالیوودی اجازه بدهیم، قاچاق انسان را به شکلی که می خواهند به تصویر بکشند. همچنین همه تورنتویی ها باید با عزیزان شان از هر سن و نسلی که هستند، در این مورد گفت وگو کنند. زیرا از طریق معلومات و همکاری می توانیم، برای ریشه کنی قاچاق انسان قدم برداریم.

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Don`t copy text!
بستن

ایران جوان را در اینستاگرام دنبال کنید.

 

  • 6
  • 0