مقالاتمقالات اقتصادی

از این نه اشتباه مالی رایج در دوران رکود اقتصادی اجتناب کنید

 

 

به گزارش MoneyWise، امسال مردم کانادا زمستان دشواری را در پیش دارند به طوری که دمای منفی صفر کمترین نگرانی آنها را تشکیل می دهد. کشور هنوز زیر بار فشار اقتصادی ناشی از پاندمی کمر راست نکرده بود که موج دوم آغاز شد و در بعضی مناطقT دور جدیدی از تعطیلی مشاغل را به همراه آورد.

در ماه سپتامبر بانک کانادا اعلام کرد رکود اقتصادی ناشی از پاندمی عده ای از مردم را بیش از دیگران تحت فشار قرار داده و معمولا رکودهای اقتصادی نابرابر آثار مخرب تر و طولانی تری دارند.

اما مشکل اینجاست که در دوران بی ثباتی اقتصادی معمولا افراد تصمیم های عجولانه زیادی می گیرند که فقط اوضاع را بدتر می کند. در اینجا به 9 اشتباه مالی اشاره می کنیم که باید مراقب باشید در شرایط رکود فعلی از آنها اجتناب کنید.

  • نداشتن پس انداز برای روز مبادا

یکی از اشتباهاتی که ممکن است در ماه های اول رکود اقتصادی مرتکب شوید، استفاده از پس اندازتان در شرایطی است که هنوز می توانید بدون آن زندگی کنید. بیشتر کارشناسان توصیه می کنند پس اندازی برای حداقل 6 ماه پرداخت اجاره، قبض ها و خرید مایحتاج اولیه کنار بگذارید. اگر هنوز درآمدی کسب می کنید، عاقلانه است که هر ماه بخشی از آن را در یک حساب پس انداز با سود بالا ذخیره کنید. بعضی حساب ها تا 1.5 درصد به سپرده شما سود می دهند که این یعنی وقتی به پس اندازتان احتیاج پیدا کنید، پول بیشتری در اختیار خواهید داشت.

 

 

  • خارج شدن از بازار بدون برنامه 

در دوران رکود اقتصادی معمولا سرمایه گذاران شروع به فروش سهام خود می کنند بدون اینکه بدانند کی و چه طور قرار است دوباره سهامی خریداری کنند. با اینکه معلوم نیست کی اقتصاد کشور بتواند خود را بازسازی کند، برای بقا در بازار و رسیدن به اهداف مالی خود در آینده باید به سرمایه گذاری ادامه دهید. 

اگر مدیریت خرید و فروش سهام در دوران رکود را خارج از توان خود می بینید می توانید از ابزارهای کمکی خودکار مانند WealthSimple استفاده کنید. فقط کافی است میزان ریسک پذیری خود را به این ابزار اعلام کنید. این مشاور اتوماتیک حتی در دوران پاندمی نیز موجب سرمایه گذاری های سودآور برای عده ای شده است.

  • بی توجهی به کردیت اسکور

در شرایط سخت اقتصادی، خیلی ها فکر می کنند تا وقتی اوضاع به حالت عادی برگردد لازم نیست به مسایلی مانند کردیت اسکور توجه کنند. اما این یک اشتباه بزرگ است. کردیت اسکور ضعیف باعث افزایش سود وام، بدهی کارت های اعتباری، و در نتیجه انباشت بدهی بیشتر و ضعیف تر شدن کردیت اسکور می شود. همان طور که می دانید این امر می تواند حتی در اجاره کردن خانه یا پذیرفته شدن در بعضی مشاغل اثر منفی بگذارد.

برای مراقبت از کردیت اسکور خود می توانید از سرویس های رایگان و مفیدی مانند Borrowel استفاده کنید که کاهش کردیت اسکور را به شما اطلاع داده و شما را برای بالا بردن مجدد آن راهنمایی می کند.

  • دست کشیدن از پیشرفت شغلی

با افزایش بی ثباتی در اقتصاد، بسیاری از مردم فکر می کنند بهترین کار این است که فعلا سرشان را پایین بیاندازند و موقعیت شغلی خود را محکم بچسبند. اما نباید هیچ گاه از تلاش برای استفاده از موقعیت های پیشرفت دست کشید. اینکه اکنون امنیت شغلی دارید دلیل کافی برای عدم تلاش در دستیابی به موقعیت های بهتر نیست. به حالت تعلیق در آوردن آرزوها و اهداف در دوران رکود اقتصادی می تواند منجر به از دست رفتن فرصت های گرانبها و غیرقابل تکراری در زندگی شود. 

  • استفاده نکردن از نرخ پایین سود وام ها

رکود معمولا منجر به کاهش نرخ سود وام ها می شود و دوران پاندمی نیز از این قاعده مستثنی نیست. بانک کانادا پیش بینی کرده است تا سال 2023 نرخ پایین سود در بانک های کانادا ادامه داشته باشد. اما بسیاری از مردم به راحتی این فرصت را که می تواند صدها و حتی هزاران دلار مثلا در وام مسکن برای آنها صرفه جویی کند از دست می دهند. با توجه به شرایط وام مسکن خود، شاید بتوانید آن را با نرخ سود خیلی کمتر از قبل ریفایننس کنید و اقساط وام خود را به میزان قابل توجهی کاهش دهید.

البته ریفایننس کردن هزینه ای دارد که باید اطمینان حاصل کنید میزان کاهش اقساط شما، آن را جبران می کند. در این راستا سرویس بروکر آنلاین Homewise می تواند به شما کمک کند. این سرویس رایگان است و شما را از تماس با وام دهنده های مختلف بی نیاز می کند.

  • غافلگیر شدن در برابر شرایط غیر مترقبه

ادامه پاندمی و خطر ابتلا به کووید-19 زندگی را بیش از پیش غیرقابل پیش بینی کرده است و عدم آمادگی برای شرایط غیر منتظره- مثلا اینکه اتفاقی برای شما بیفتد- می تواند خانواده را در معرض خطر قرار دهد. بنابراین شاید بهتر باشد برای اطمینان از تامین خانواده، حتی اگر سالم و جوان هستید، از یک بیمه عمر خوب استفاده کنید.

برای پیدا کردن بهترین بیمه ها و مقایسه آنها می توانید از سایت رایگان PolicyMe استفاده کنید.

  • ادامه حق اشتراک های سابق

هرچند شبکه های پخش فیلم و سریال در دوران خانه نشینی ناشی از پاندمی موهبتی الهی محسوب می شود، اما فراموش نکنید داشتن چند اشتراک به طور همزمان می تواند رقم قابل توجهی را به خود اختصاص دهد. پس هر چه زودتر شبکه هایی را که کمتر از آنها استفاده می  کنید از تنظیم پرداخت خودکار خارج کرده و اشتراک خود را به شبکه های مورد استفاده محدود کنید. همچنین می توانید به جای پرداخت حق اشتراک، فعلا از یک یا دو ماه اشتراک رایگان بعضی از این سرویس ها استفاده کنید.

  • استفاده از پس انداز بازنشستگی

وقتی خانواده از نظر اقتصادی دچار بی ثباتی می شود بیشتر افراد فکر می کنند وقت استفاده از حساب RRSP فرا رسیده است. اما فراموش نکنید این حساب پس اندازی برای آینده است که فارغ از اینکه امروز چه اتفاقی بیفتد، در آینده به آن نیاز خواهید  داشت. ضمن اینکه برداشت از این حساب، به عنوان درآمد شما محسوب شده و به آن مالیات تعلق می گیرد. همچنین با برداشت از این حساب، برای همیشه میزان مجاز به پس انداز در این حساب را کاهش داده اید. بنابراین اگر نیاز فوری به پول نقد دارید و پس انداز کافی ندارید، شاید دریافت وام از وام دهندگان خصوصی، با توجه به پایین بودن نرخ سود در دوران پاندمی، راه بهتری باشد. سرویس رایگان Loans Canada در پیدا کردن بهترین و مقرون به صرفه ترین وام به شما کمک می کند.

  • احساس تعلق خاطر بیش از حد به خانه

اگر شغل خود را از دست داده اید و برای بازپرداخت وام مسکن با مشکل مواجه شده اید سعی نکنید به هر قیمتی خانه خود را حفظ کنید. با این کار ضمن اینکه پس اندازتان را برای بازپرداخت وام هزینه می کنید ممکن است باز هم در نهایت از پس ادامه اقساط برنیامده و مجبور به فروش شوید. پس اگر احساس می کنید با توجه به اینکه شغل و درآمدتان را از دست داده اید، ادامه پرداخت اقساط غیر ممکن است، هر چه زودتر برای فروش خانه فعلی و خرید یک خانه ارزان تر اقدام کنید. سایت Proprerly علاوه بر تعیین قیمت خانه شما، می تواند یک مشتری با قیمت پیشنهادی را نیز به شما معرفی کند. بد نیست به این سایت سری بزنید.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
نیازمندیهای ایران جوان 

Don`t copy text!
بستن

AdBlock را متوقف کنید

سیاست