علم و دانش

اروپا درگیر سخت ‌ترین خشکسالی ‌های دو هزار سال اخیر است

 

بر پایه نتایج یک تحقیق تازه، اروپا از سال 2015 تا کنون سخت ‌ترین خشکسالی‌ های تاریخ این قاره از بیش از دو هزار سال پیش را تجربه می ‌کند. پژوهشگران از مطالعه حلقه‌ های درختان بلوط به این نتیجه رسیده‌اند.

گروهی از پژوهشگران به سرپرستی اولف بونتگن از دانشگاه کمبریج در مجله تخصصی Nature Geoscience از بدترین خشکسالی‌ های قاره اروپا در 2000 سال اخیر سخن گفته ‌اند. آنها به گرایشی طولانی مدت به خشکی در این قاره پی برده ‌اند که به گفته آنها از سال 2015 به بعد شتاب گرفته است.

پژوهشگران دانشگاه کمبریج در تحقیقاتشان برای مقایسه از حلقه‌ های کُنده بلوط ‌هایی که قدمت آنها به 2 هزار و 110 سال و دوران رومیان باستان می ‌رسد، بهره گرفته ‌اند.

آنها می‌ گویند، تغییرات اقلیمی به این معنا نیست که همه مناطق خشک می ‌شوند. به گفته آنها در برخی مناطق حتی ممکن است اقلیم مرطوب‌ تر و سردتر شده باشد، اما خطر دوره‌ های شدید خشکسالی یا گرما بیشتر می ‌شود.

این تغییرات می توانند در مجموع پیامدهای ویرانگری برای کشاورزی، اکوسیستم و انسان ‌ها در پی داشته باشد.

 

 

برای این تحقیقات، پژوهشگران 147 درخت بلوط کهن را بررسی کردند. آنها در کنار این دسته، از درختان بلوط زنده هم بهره گرفتند. بلوط‌ های زنده از جمهوری چک و از ایالت بایرن آلمان آورده شدند. 

در پایان تحقیقات مشخص شد که به طور کلی اقلیم در اروپا به تدریج به سوی خشک شدن می ‌رود.

 

برچسب ها

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
Don`t copy text!
بستن

AdBlock را متوقف کنید

سیاست