علم و دانش

ارتباط کمبود زینک با ابتلای کودک به آتیسم

با اینکه علت دقیق بروز آتیسم مشخص نیست، پیشروی این بیماری در کودکان به عوامل ژنتیکی و محیطی مختلف از جمله کمبود زینک در بدن مرتبط می باشد. طبق مقاله علمی که در Frontiers in Molecular neuroscience منتشر شده است، دانشمندان یک مکانیسم احتمالی که کارکرد این ایده را نشان می ‌دهد ارائه کرده ‌اند.

محققان در مطالعات خود نشان دادند که زینک چگونه اتصالات یا سیناپس‌ های میان سلول‌ های مغز (نورون) که در زمان رشد به‌ واسطه یک مکانیسم پیچیده مولکولی که توسط ژن ‌های مربوط به آتیسم کنترل می‌ شود را شکل می دهد.

سالی کیم، نویسنده ارشد این مقاله از دانشکده پزشکی دانشگاه استنفورد گفت: <آتیسم به انواع خاصی از ژن‌ ها که در شکل‌ گیری، بلوغ و تثبیت سیناپس‌ ها در مراحل اولیه رشد مشارکت دارند، مربوط می ‌شود.> کیم در ادامه افزود: <یافته‌ های ما سطح زینک موجود در نورون‌ ها را – به‌ واسطه فعل ‌وانفعال با پروتئین‌ های کدگذاری شده توسط این ژن‌ ها- به میزان رشد پیشروی آتیسم مرتبط می‌ کند.>

تیم تحقیقاتی دریافت که وقتی یک سیگنال مغزی از طریق یک سیناپس منتقل می ‌شود، زینک وارد نورون هدف در جایی می ‌شود که می‌ تواند دو تا از این پروتئین‌ ها با نام شانک 2 و شانک 3 را به هم وصل کند. این پروتئین ها باعث تغییراتی در ترکیب یا عملکرد گیرنده ‌های سیگنال مجاور روی سطح نورون در سیناپس می ‌شوند.

این یافته‌ ها که زینک از طریق پروتئین‌ های شانک به خواص سیناپس ‌های در حال رشد شکل می ‌دهد، بیانگر آن است که کمبود این ماده در دوره رشد کودک می ‌تواند به‌ واسطه تاثیرگذاری روی عملکرد سیناپس ‌ها که ارتباط سلول‌ های مغزی با هم را ممکن می ‌کنند، به بیماری آتیسم مربوط باشد.

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Don`t copy text!
بستن

ایران جوان را در اینستاگرام دنبال کنید.

 

  • 6
  • 0