علم و دانش

ارتباط کلسترول در بدو تولد و ابتلا به اختلالات روانی در سال های بعد 

میزان کلسترول خوب و بد موجود درخون نوزاد در بدو تولد می تواند به پیش بینی ریسک ابتلای او به اختلالات روانی در سال های بعد کمک کند. 

در گزارش علمی منتشر شده در Psychological Science،  دکتر اریکا ام مانزاک از دانشگاه دنور و دکتر ایان گوتلیب از دانشگاه استنفورد نتیجه تحقیقات خود را شرح دادند. گزارش علمی بر اساس تجزیه و تحلیل سوابق پزشکی 1 هزا رو 369 کودک انگلیسی تنظیم شده است. پژوهشگران ابتدا جواب آزمایش استاندارد خون که در بدو تولد از کودک انجام می شود را بررسی کردند. در این آزمایش میزان کلسترول و تریگلیسرید خون اندازه گیری می شود. سپس این نتایج با اطلاعات استخراج شده از مصاحبه با آموزگاران این کودکان در سنین 4 تا 5 سال و ارزیابی آنها از میزان اعتماد به نفس، قدرت کنترل عاطفه و روابط اجتماعی کودکان، مطابقت داده شد. در نتیجه به ارتباط بین میزان کلسترول بد و خوب در رشد روحی و روانی کودک در سال های بعد پی برده شد. 

کودکانی که میزان کلسترول خوب (HDL) آنها در بد تولد بالاتر بود، در ارزیابی ها توسط آموزگار خود موفق تر بودند. در مقابل کودکانی که میزان کلسترول بد (LDL) آنها بالاتر بود امتیاز پایین تری را دریافت کردند. 

دانشمندان در عین حال نتیجه تحقیقات خود را قطعی ندانسته و به لزوم انجام تحقیقات بیشتر برای کشف تاثیر دقیق میزان کلسترول بدو تولد در سلامت روانی فرد، تاکید کردند.

 

 

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ایران جوان را در اینستاگرام دنبال کنید.

  • 9
  • 0