صفحه اصلی / اخبار / ارتباط مصرف نوعی داروی فشار خون با افزایش ریسک ابتلا به سرطان پوست

ارتباط مصرف نوعی داروی فشار خون با افزایش ریسک ابتلا به سرطان پوست

banner-niazmandiha2

دانمارک – پژوهشگران دانمارکی در پایان تحقیقات خود به این نتیجه رسیدند که افرادی که از یک داروی فشار خون خاص به نام hydrochlorothiazide استفاده می کنند، بیشتر در معرض ابتلا به سرطان پوست قرار دارند.

با اینکه قبل از این به ارتباط بین مصرف این دارو و افزایش ریسک آفتاب سوختگی پی برده شده بود، اما نتیجه تحقیقات اخیر، نشان می دهد که مصرف کنندگان این دارو در معرض ابتلا به دو نوع سرطان پوست، یعنی basal cell carcinoma (سرطان سلول پایه ای) و squamous cell carcinoma می باشند.

محققین در جریان مطالعات خود، سوابق مربوط به تجویز این دارو از سال 1995 تا 2012 و همچنین سوابق مربوط به موارد ابتلا به سرطان های پوست بین سال های 2004 تا 2012 را مورد بررسی قرار دادند. آنها دریافتند که افرادی که به مدت حداقل بصورت روزانه از داروی hydrochlorothiazide استفاده کرده اند، در مقایسه با افرادی که آن را مصرف نکرده اند، 29 درصد بیشتر در معرض ابتلا به سرطان basal cell carcinoma و همچنین 4 برابر بیشتر در معرض ابتلا به سرطان squamous cell carcinoma قرار داشتند.

دکتر آنتون پوتگارد می گوید: ما می دانستیم که این دارو پوست را در برابر اشعه UV آفتاب و تخت های برنزه، آسیب پذیرتر می کند.

مطالعات دانشمندان دانمارکی بر روی 71 هزار بیمار مبتلا به basal cell carcinoma و 8 هزار و 600 بیمار مبتلا به squamous cell carcinoma و همچنین گروه کنترل شده مشتکل از 313 هزار فرد دانمارکی که به این بیماری ها مبتلا نبودند انجام شد. حدود 2.7 درصد از بیماران مبتلا به سرطان نوع basal از مصرف کنندگان روزانه  داروی hydrochlorothiazide بودند. 10 درصد از مبتلایان به سرطان نوع squamous و 2.8 درصد از افراد گروه  313 هزار نفری، از مصرف کنندگان روزانه این دارو بودند.

ریسک ابتلا به سرطان پوست نوع basal نزد بیمارانی که به مدت 24 سال دارو را مصرف می کنند، به 54 درصد افزایش می یابد. ریسک ابتلا به سرطان squamous نیز 7 برابر بیشتر می شود.

پزشکان به افرادی که داروی مورد اشاره را مصرف می کنند، توصیه می کنند که جوانب احتیاط را رعایت کرده و از پوست خود در برابر تابش آفتاب محافظت کنند. در عین حال آنان تاکید می کنند که مصرف کنندگان داروی فشار خون نباید بدون مشورت با پزشک معالج خود، مصرف آن را قطع کنند.

Behnam Marfou

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *