صفحه اصلی / اخبار / ارتباط مسجد الهدایه در ونکوور با سازمان قطری حامی تروریسم

ارتباط مسجد الهدایه در ونکوور با سازمان قطری حامی تروریسم

Razi-Clinic

ونکوور- به دنبال ممیزی اداره مالیات کانادا از انجمن اسلامی بریتیش کلمبیا و مسجد الهدایه، مشخص شد که رئیس بنیاد خیریه اسلامی و امام سابق مسجد، ده ها هزار دلار از حساب سازمان خیریه اسلامی را برای خریدهای شخصی، از جمله بابت خدمات spa، خرید جواهرات، بازی های ویدیویی، iPhone، iPad و اجناس دیگر هزینه کرده.

در پایان ممیزی اداره مالیات، همچنین ارتباط بین این سازمان خیریه اسلامی و مسجد با یک سازمان قطری متهم به حمایت از تروریسم، فاش شد.

انجمن اسلامی بریتیش کلمبیا، مدیریت مسجد الهدایه و مرکز فرهنگی اسلامی در Port Coquitlam بریتیش کلمبیا را به عهده دارد و سابقا توسط سعدالدین باهر، اداره می شد. باهر به جرم ارتکاب آزار جنسی در مسجد، در سال 2013 به تحمل 3 سال و نیم زندان محکوم شد.

بر اساس مدارک اداره مالیات کانادا که در اختیار Global News قرار گرفت، باهر در فاصله اول اکتبر 2010 تا 30 سپتامبر 2013، خریدهای شخصی اش را با کارت اعتباری متعلق به خود انجام داده و سپس صورتحساب کارت اعتباری را به صورت آنلاین از حساب سازمان خیریه پرداخت کرد. او به این وسیله به ارزش 5 هزار دلار خرید شخصی انجام داد و از خدمات spa استفاده کرد.

همانطور که گفته شد، در فرایند تحقیقات اداره مالیات، ارتباط بین بنیاد خیریه  Eid Foundation قطری متعلق به شیخ عید بن محمد الثانی با سازمان خیریه اسلامی در بریتیش کلمبیا و مسجد مورد اشاره فاش شد.

به گفته اداره مالیات کانادا، Eid Foundation، یکی از اعضای ائتلاف سازمان های خیریه اسلامی به نام Union of Good می باشد که توسط حماس (گروهی  تروریستی از نظر مقامات کانادایی) اداره می شود.

اداره مالیات ماه مه سال جاری، بابت هزینه های اعلام شده از سوی باهر 126 هزار دلار جریمه برای انجمن اسلامی تعیین کرد، اما پس از اینکه انجمن قول اخراج باهر از هیئت مدیره و بهبود نظارت و کنترل های داخلی بر سیستم حسابداری و مالی خود را داد، جریمه را منتفی اعلام کرد.

البته سازمان خیریه اسلامی به دلیل ارتباط خود با گروه قطری با جریمه روبرو نشد. هر چند اداره مالیات معتقد است که Eid Foundation، کمک های مالی اش به انجمن اسلامی بریتیش کلمبیا را از سال 2005 آغاز کرده است. در طول دوره مشمول ممیزی، مشخص شد که گروه قطری  حدود 80 هزار دلار به حساب انجمن اسلامی واریز کرده است. بازرسان اداره مالیات همچنین متوجه شدند که در ماه های فوریه و جولای 2010 نیز مبلغ 68 هزار دلار به انجمن پرداخت شد.

از سوی دیگر انجمن اسلامی بریتیش کلمبیا هرگونه ارتباط با گروه های خارجی را تکذیب کرده و می گوید که تنها به دلیل محدودیت های بانکی در قطر، از Eid Foundation برای انتقال پول به کانادا استفاده کرده است. اما اداره مالیات وجود هرگونه محدودیت بانکی در قطر را رد می کند.


پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *