صفحه اصلی / اخبار / ارتباط سیگار الکترونیکی با گرایش نوجوانان به دخانیات در بزرگسالی

ارتباط سیگار الکترونیکی با گرایش نوجوانان به دخانیات در بزرگسالی

Razi-Clinic

تورنتو- نوجوانانی که از سیگار الکترونیکی (e-cigarette) استفاه می کنند، در بزرگسالی به استعمال دخانیات روی می آورند. نتیجه مطالعات انجام شده بر روی 44 هزار دانش آموز کلاس 9 تا 12 دبیرستان در انتاریو و آلبرتا که گزارش آن در نشریه انجمن پزشکی کانادا (CMAJ) منتشر شده است، ارتباط بین مصرف سیگار الکترونیکی و متعاقب آن استعمال دخانیات را نشان می دهد. دیوید هاموند، از استادان دانشگاه واترلو می گوید: ما دریافتیم که این نوجوانان یک سال بعد از استفاده از سیگار الکترونیکی به سیگار واقعی روی می آورند و به کشیدن سیگار در سال های بعد ادامه می دهند. متاسفانه احتمال گرویدن این نوجوانان به الکل و ماری جوانا نیز وجود دارد. این ها نوجوانانی هستند که از رفتارهای پرخطر ابایی ندارند.

در حال حاضر حدود دو میلیون نوجوان کانادایی از سیگار الکترونیکی استفاده می کنند. باید ساده لوح باشیم اگر فکر کنیم این نوجوانان زودتر از معمول به استعمال دخانیات روی نخواهند آورد.

دانش آموزان شرکت داده شده در طرح مطالعاتی به نام COMPASS، به شش گروه تقسیم شدند: افرادی که به صورت روزانه سیگار می کشند، افرادی که گاهی سیگار می کشند، سیگاری های سابق، افرادی که صرفا آن را امتحان کرده اند، استفاده کنندگان از سیگار الکترونیکی و دانش آموزانی که هرگز سیگار نکشیده بودند. این نوجوانان به مدت یک سال تحت نظر قرار گرفتند. هدف از اجرای این پروژه مطالعاتی این بود که مشخص شود کدام دسته از نوجوانان یک سال بعد به کشیدن سیگار ادامه داده و یا سیگار الکترونیکی را با سیگار واقعی جایگزین می کنند. هاموند می افزاید: نوجوانان به دلیل دسترسی آسان تر به سیگار الکترونیکی، با آن شروع می کنند.

راب کانینگهام، از انجمن سرطان کانادا نیز ضمن ابراز نگرانی از رواج سیگارهای الکترونیکی نزد نوجوانان گفت: نیکوتین اعتیادآور است. ما مسلما نمی خواهیم که سیگار الکترونیکی سبب اعتیاد نوجوانان به نیکوتین بشود. به همین دلیل، جلوگیری از دسترسی نوجوانان به این سیگارها ضروری است.

با اینکه در کانادا، فروش سیگارهای الکترونیکی حاوی نیکوتین در سوپرمارکت ها ممنوع است، اما این سیگارها از طریق آنلاین و همچنین فروشگاه های دیگر عرضه می شوند. هم اکنون، سیگارهای الکترونیکی فاقد نیکوتین که در صدها طعم مختلف عرضه می شوند، در بازار کانادا موجود هستند و فروش آنها به مجوز نیاز ندارد.

دولت لایحه Bill S-5 را ژوئن سال جاری در مجلس سنا به تصویب رساند و آن را به مجلس عوام فرستاد. در صورت تصویب این لایحه، فروش سیگار الکترونیکی به افراد زیر سن قانونی و همچنین تبلیغ سیگارهای الکترونیکی طعم دار برای مخاطب نوجوان ممنوع می شود. اما بسیاری از کارشناسان، از جمله کانینگهام معتقدند که محدودیت های در نظر گرفته شده در مورد تبلیغ این محصول، به اندازه محدودیت های تعیین شده برای سیگار و ماری جوانا، سختگیرانه نیستند.

Leeza

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *