صفحه اصلی / اخبار / ارتباط بین ویروس زیکا و نارسایی قلبی در برخی از بزرگسالان

ارتباط بین ویروس زیکا و نارسایی قلبی در برخی از بزرگسالان

Behnam Marfou

ونزوئلا- برای اولین بار پزشکان ابتلا به نارسایی های جدید قلبی را با ابتلا به ویروس زیکا مرتبط  دانستند. اما با توجه به اینکه تنها 8 بیمار در ونزوئلا در اثر ابتلا به زیکا به بیماری قلبی دچار شدند، اثبات قطعی این ارتباط در حال حاضر ممکن نیست. در حال حاضر، عمده ترین مشکل ناشی از ویروس زیکا گریبان زنان باردار و جنین را می گیرد.

دکتر کارینا گنزالس کارتا، از محققین Mayo Clinic که در ونزوئلا کار می کند به نمایندگی از طرف American College of cardiology  به یافته های جدید اشاره کرد.

بسیاری از افرادی که به ویروس زیکا آلوده می شوند، دچار هیچ نوع عوارض نشده و یا به عوارض بسیار خفیف مانند تب، بدن درد، خارش یا التهاب پوستی و قرمزی چشم ها دچار می شوند. اما این ویروس باعث به دنیا آمدن تعداد زیادی نوزاد مبتلا به نارسایی های مادرزادی در جزایر کارائیب و آمریکای جنوبی شده است.

پزشکان قبل از این به وجود ارتباط بین بیماری های قلبی در اثر ابتلا به سایر ویروس های قابل انتقال با نیش پشه، مانند ویروس نیل غربی، تب زرد و تب دنگی پی برده بودند، اما هم اکنون از ارتباط بین زیکا و نارسایی قلبی نیز صحبت می کنند.

دکتر کارتا، در کاراکاس (پایتخت ونزوئلا) بر روی 9 بیمار 30 تا 64 ساله مطالعه کرد. این بیماران  به طور متوسط 10 روز پس از نمایان شدن علائم معمول زیکا، دچار نارسایی های قلبی، از جمله تپش قلب، نفس تنگی و خستگی مزمن شدند. تنها یکی از این بیماران، سابقه قبلی نارسایی قلبی داشت. این بیماران به مدت 6 ماه تحت نظر متخصصان قلب قرار گرفته و آزمایش های متعدد را پشت سر گذاشتند. 8 نفر از بیماران به تپش قلب شدید و 6 نفر از بیماران همچنین به بیماری قلبی دچار شدند. پزشکان مطمئن نیستند که آیا این مشکلات دائمی هستند یا موقت. تا به این لحظه بهبودی نسبی نزد این بیماران مشاهده شده ولی مشکل به صورت کامل برطرف نشده است.


پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *