صفحه اصلی / علم و دانش / ارتباط بین استفاده از رسانه های اجتماعی و نارضایتی از زندگی نزد کودکان و نوجوانان

ارتباط بین استفاده از رسانه های اجتماعی و نارضایتی از زندگی نزد کودکان و نوجوانان

Razi-Clinic

محققان انگلیسی، در خاتمه نظرسنجی از 4 هزار کودک و نوجوان 10 تا 15 ساله انگلیسی، دریافتند که کودکان و نوجوانانی که بیشتر وقت خود را با گشت و گذار در رسانه های اجتماعی صرف می کنند، کمتر از زندگی خود رضایت دارند. نتایج به دست آمده نشان داد که حتی صرف یک ساعت وقت در فیس بوک می تواند سطح رضایت از زندگی را 14 درصد کاهش بدهد. جالب اینکه این مساله بر روی دختران بیشتر از پسران اثر می گذارد.

دانشمندان احتمال می دهند که کاهش سطح رضایت ممکن است ناشی از روبرو شدن کودک و نوجوان با قلدری های اینترنتی، نداشتن وقت کافی برای شرکت در فعالیت های اجتماعی مفرح  یا حتی مقایسه سطح زندگی خود با سطح زندگی سایر کاربران رسانه های اجتماعی، باشد.

همانطور که گفته شد، یافته های جدید، از نتایج به دست آمده از نظرسنجی که در فاصله سال های 2010 تا 2014 انجام شد، استخراج شده اند. در این نظرسنجی از کودکان و  نوجوانان خواسته شد که احساس خود را درباره تکالیف درسی، ظاهر خود، دوستان، اعضای خانواده و به طور کلی وضع زندگی شان شرح بدهند.

همچنین از شرکت کنندگان خواسته شد که نوع رسانه اجتماعی و مدت زمانی که صرف گشت و گذار در آن می کنند را اعلام کنند. 45 درصد از شرکت کنندگان اعلام کردند که در روزهای هفته، کمتر از 1 ساعت را صرف آن می کنند در حالی که 10 درصد نیز بیش از 4 ساعت از رسانه های اجتماعی استفاده می کنند.

Leeza

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *