علم و دانش

ارتباط آلودگی هوا و بروز اختلالات روانی نزد کودکان 

دانشمندان به شواهد علمی جدید برای اثبات ارتباط آلودگی هوا و بروز اختلالات و مشکلات روحی از جمله اضطراب و افسردگی نزد کودکان دست یافته اند. پژوهشگران بیمارستان اطفال وابسته به دانشگاه سینسیناتی در فاصله سال های 2011 تا 2015 مطالعاتی در جهت یافتن ارتباط احتمالی انجام دادند. 

طی دوره مورد اشاره، مجموعا 6 هزار و 812 کودک (با میانگین سنی 14 سال) ساکن منطقه محروم  Hamilton County ایالت اوهایو، 13 هزار و 176 بار به این بیمارستان مراجعه کردند. دانشمندان با استفاده از آدرس محل سکونت این کودکان، میزان PM 2.5  (ذرات معلق در هوا) طی سه روز قبل از مراجعه به بیمارستان را به دست آوردند. آنان با بررسی داده های استخراج شده دریافتند که طی چند روز قبل از مراجعه این کودکان سطح ذرات معلق به 10 میکروگرم در هر متر مربع رسیده بود. دانشمندان می گویند قرار گرفتن کوتاه مدت در معرض آلودگی هوا یک تا دو روز بعد با تشدید اختلالات روان شناختی در کودکان همراه است.

به گفته پژوهشگران، تایید نتایج به دست آمده به مطالعات بیشتر نیازمند است. اما نتایج این مطالعه می تواند به تعیین راهکارهای پیشگیرانه جدید برای کودکانی که علائم مرتبط با اختلال روان شناختی را تجربه می کنند، کمک کند. 

در گزارش تحقیقاتی که در نشریه Environmental Health Perspectives منتشر شده است، آمده است که تاثیر آلودگی هوا بر روی  کودکان مبتلا به اختلالاتی نظیر اضطراب و تمایل به خودکشی که در این منطقه زندگی می کردند به مراتب بیشتر از کودکانی بود که در مناطق مرفه تر زندگی می کردند. 

این واقعیت که کودکانی که در محله‌های فقیرنشین زندگی می‌ کنند، بیشتر اثرات آلودگی هوا را بر سلامتی تجربه می‌ کنند؛ می‌ تواند به این معنی باشد که آلاینده‌ ها و استرس ‌زاهای محلی می ‌توانند بر شدت علائم روان شناختی اثر بگذارند.

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Don`t copy text!
بستن

ایران جوان را در اینستاگرام دنبال کنید.

 

  • 6
  • 0