املاک و مسکنمقالات

ادامه تغییرات در بازار مسکن کانادا

دو اقتصاددان بلندپایه بخش بازارهای جهانی بانک سلطنتی تجارت کانادا/ سی آی بی سی هشدار می دهند، که تغییرات بازار مسکن های تورنتو و ونکوور هنوز به پایان نرسیده و همچنان ادامه خواهد داشت. این وضعیت در سایر نقاط کشور نیز، مشاهده خواهد شد. مبنای اظهارات این کارشناسان پژوهش جدید درباره دو شهر مورد اشاره به عنوان دو نقطه و شاخص اصلی تغییرات بازار مسکن کانادا می باشد.

اقتصاددانان مذکور که بنجامین تال و رویس مندز نام دارند و به ترتیب معاون ارشدترین اقتصاددان و اقتصاددان ارشد بانک متبوع خود هستند، در گزارش نتایج این پژوهش از جمله آورده اند که در سال پیش رو بازار واحدهای واقع در مجتمع های مسکونی (هم) سرد خواهد شد.

به باور آنها نیروهای مؤثر در بازار نشان می دهند که حتی اگر فعالیت های مربوطه همچنان کندتر شوند، بازهم در سال آینده شاهد تعادل قیمت ها خواهیم بود.

جالب اینکه کارشناسان بانک مونترال برای اینگونه واحدها در ونکوور هم، وضعیت مشابهی را پیش بینی می کنند.

تغییرات دو شهر نامبرده بیشتر ناشی از وضع مالیات های فزونتر برای خریداران خارجی در استان های بریتیش کلمبیا و انتاریو می باشد. اما عامل اصلی در بقیه نقاط کشور به اجرا درآمدن قوانین سفت و سخت تر اخذ وام مسکن است. عاملی که البته برای تورنتو و ونکوور نیز، دومین مورد در نوع خود به شمار می رود.

حال اگر افزایش بالقوه بهره وام های مسکن را هم به عوامل موجود اضافه کنیم، بیشتر متوجه واقعیت ها می شویم. البته این اوضاع غیرقابل اجتناب بود. زیرا پیش از تغییر خطمشی های مربوطه، روند وام گرفتن کانادایی ها شتاب فراوان و در عین حال غیرمنطقی گرفته بود. بگونه ای که میزان قرضشان از مرحله هشدار دهنده گذشت. به همین سبب سیاست سازان دست به اقدامات لازم زدند.

از دیگر سو اوضاع در تورنتو بهتر از ونکوور است. اما این دلیل نمی شود که بگوییم، قرار نیست تغییرات ادامه پیدا کنند. مثلا در حال حاضر در شهر ما کاهش بها در بازار املاک پیش خرید (نوساز) با بازار املاک از قبل موجود، تفاوت دارد. اما انتظار می رود بازار اول نیز، رو به سرد شدن برود. کمااینکه شرکت های ساخت و ساز هم روند کار خود را کندتر کرده اند.

بااینهمه بانک مرکزی کانادا که اخیرا میزان بهره وام های مربوطه را افزایش داده، می گوید بازار مسکن تثبیت شده است. اما دو اقتصاددان مورد اشاره چنین برداشت و باوری ندارند. کمااینکه خاطرنشان می کنند که حتی براساس معیارهای دست اندرکاران خود این بانک، شش فصل وقت لازم است، تا تأثیرات هر افزایش بهره ای بر اقتصاد معلوم شود. این در حالی است که از هنگام آغاز نخستین حرکت از این دست، تنها پنج فصل گذشته است. بنابراین حتی اگر نخواهیم تأثیرات افزایش بهره وام های مسکن بعدی را در نظر بگیریم، از هم اینک شاخص های موجود از کاهش فعالیت در بازار مسکن خبر می دهند.

سل گاتایری اقتصادان ارشد بانک مونترال نیز با اشاره به کاهش 6.5 درصدی بهای خانه های مستقل (از هر دو طرف فاصله دار با سایر املاک) در نوامبر امسال در مقایسه با برهه مشابه سال گذشته، می افزاید: بازار مسکن ونکوور در سال جاری زیر فشار افزایش مالیات و به اجرا درآمدن قوانین سفت و سخت تر اخذ وام مسکن، واکنش نشان داده است. اخیرا هم واکنشی مشابه در بازار واحدهای واقع در مجتمع های مسکونی دیده شد، که نسبت به خانه ارزانترند. کمااینکه از ماه ژوئن به این سو، قیمت آنها 5.8 درصد کاهش پیدا کرده است. چنین تغییراتی وقتی بیشتر خود را نشان می دهند، که ببینیم در همین سه سال پیش چگونه بهای املاک عمدتا به سبب شرایط آسان اخذ وام افزایش مستمر و چشمگیر داشت.

در عین حال تقریبا همه کارشناسان حوزه اقتصاد بر این باورند، که در سال پیش رو دوباره بهره وام های مسکن افزایش پیدا خواهد کرد.

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Don`t copy text!
بستن

ایران جوان را در اینستاگرام دنبال کنید.

 

  • 6
  • 0