مقالاتمقالات پزشکی

ادامه تامین مالی لقاح مصنوعی از سوی دولت انتاریو

کارلی ویکس- گلوب و میل
پس از ماه ها دلواپسی و سردرگمی مراجعان و بهداری های مربوطه که نگران بودند دولت نخست وزیر داگ فورد به برنامه تامین مالی لقاح مصنوعی (لقاح خارج از رحم) پایان دهد، این دولت گفت که همچنان هزینه این عمل را می پردازد. کمااینکه هیلی چازان منشی مطبوعاتی کریستین الیوت وزیر بهداشت و درمان دولت استان انتاریو نیز با ارسال ایمیلی به نشریه ما (گلوب ومیل) تایید کرد که همانگونه که از آغاز این برنامه تاکنون مرسوم بوده، در اول آوریل مبلغ مورد نظر به بهداری های باروری اختصاص داده خواهد شد.
دولت مورد اشاره همه ساله 50 میلیون دلار صرف تامین مالی لقاح مصنوعی می کند. برنامه ای که به هزاران فردی یاری می رساند، که امیدوارند از این طریق صاحب فرزند شوند. زیرا برنامه مربوطه که در دسامبر 2015 اعلام شد این امکان را برای افراد زیر 43 سال فراهم می آورد، که یک بار شانس استفاده از آن به صورت رایگان را داشته باشند.
به گفته دکتر تام هنام بنیانگذار مرکز باروری هنام در تورنتو اعلام خبر ادامه تامین مالی لقاح مصنوعی از سوی دولت انتاریو با استقبال بهداری ها و مراجعان مربوطه روبرو گردیده، و سبب راحتی خیال آنها شده است. کمااینکه خود وی حدود یک هفته پیش با ارسال نامه به اینگونه مراجعان به آنها اطلاع داده بود، آینده تامین مالی برنامه مورد اشاره پا در هواست. بنابراین بهداری خودش دیگر لیست انتظار نخواهد داشت. اما اندکی بعد تاییدیه دولت به دستش رسید.
سبب نگرانی ها این بود، که برنامه مورد اشاره در سال 2015 از سوی کتلین وین نخست وزیر لیبرال وقت آغاز شد. بنابراین بسیاری از دست اندرکاران حوزه باروری نگران آن بودند، که دولت محافظه کار پیشرو کنونی استان به منظور کاهش هزینه ها این برنامه را لغو کند. چراکه در گذشته بهداری های باروری در پایان ماه فوریه یادداشتی رسمی مبنی بر تایید تامین مالی لقاح مصنوعی در سال مالی مربوطه که از اول آوریل آغاز می شود، از سوی دولت انتاریو دریافت می کردند. بنابراین وقتی امسال چنین نشد، نگرانی ها آغاز گردید. اما هیلی چازان گفت، که تایید یا اعلام رسمی همه ساله لزومی ندارد. چراکه این برنامه همچنان ادامه خواهد داشت. مگر اینکه به آن خاتمه داده، و یا مصوبه مربوطه جرح و تعدیل شود.
تارا وود عضو هیئت مدیره گروه موسوم به رویاهای امکان پذیر که در زمینه مربوطه فعالیت گسترده ای دارد، در این مورد خاطرنشان می کند: با توجه به تمرکز دولت استان انتاریو بر مقتصد بودن و کاهش هزینه ها، عدم اطمینان در مورد برنامه مورد اشاره سبب نگرانی شده بود.
وی در ادامه افزود، این تامین مالی می تواند در درازمدت به صرفه جویی در هزینه های مربوطه کمک کند. زیرا سبب کاهش به دنیا آوردن دوقلو/ چند قلو می شود، که امکانش در سایر روش های درمانی ناباروری زیاد است.
به گفته وی مخارج لقاح مصنوعی از حدود 10 هزار دلار آغاز می شود، که برای خیلی ها هزینه ای زیاد به شمار می رود. بنابراین تامین مالی برنامه مورد اشاره از سوی دولت انتاریو تنها امید برخی از ساکنان این استان برای فرزنددار شدن است. در عین حال افرادی که از این برنامه استفاده می کنند، باید برخی از مخارج را از جیب خود بپردازند. هزینه هایی مانند داروهای مربوطه/ نگهداری تخمک، اسپرم، و مراحل نخستین جنین در خارج از رحم / و آزمایش های وراثتی (ژنتیکی)/ که امکان دارد، در مجموع سر به هزاران دلار بزنند.
بنا بر به اظهارات دکتر هنام براساس برنامه مورد اشاره در استان ما بهداری های مربوطه بخشی از تامین مالی اختصاص داده شده به لقاح مصنوعی را دریافت می کنند، و در مقابل مسئول مدیریت لیست های انتظار و درخواست های مراجعان هستند. قرار دادن سقفی مشخص برای میزان پول دریافتی از این دولت سبب احراز اطمینان از این مساله می گردد، که هزینه های این برنامه بیش از اندازه و از کنترل خارج نشوند. کمااینکه برنامه مشابه دولت استان کبک به همین دلیل ادامه پیدا نکرد، و منتفی شد.
تارا وود که خودش هم در حال استفاده از برنامه مورد اشاره است، می گوید این برنامه به ویژه از آن رو اهمیت حیاتی دارد، که افراد رو به افزایشی برآنند که دیرتر بچه دار شوند. در عین حال براساس اعداد و ارقام منتشره از سوی گروه وی نیز، از هر 6 زوج انتاریویی یکی با مشکلات ناشی از ناباروری دست به گریبانند. وی می افزاید: ناباروری مساله ای پزشکی است. بنابراین داشتن توان باروری تنها یک چیز خوب نیست. بلکه دارا بودن چنین قدرتی برای بیشتر مردم نیاز به شمار می رود.

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Don`t copy text!
بستن

 

نصب اپلیکیشن ایران جوان