املاک و مسکنمقالات

ادامه افزایش فروش و بهای مسکن در تورنتو

براساس گزارش هیئت معاملات املاک تورنتو که روز سوم آگست منتشر شد، در ژوئیه برای دومین ماه پیاپی افزایش فروش و بهای مسکن در تورنتو ادامه داشت. اما این بالا رفتن تنها به این دو ماه محدود نبود. چراکه اعداد و ارقام نشان از افزایش سال به سال هم دارند. کمااینکه براساس همین گزارش بهای متوسط مسکن در این کلانشهر از 745 هزار و 971 در ژوئیه سال گذشته به 782 هزار و 129 دلار در ماه پیش افزایش پیدا کرد، که معادل 4.8 درصد است. میزان مسکن های به فروش رفته هم 18.6 درصد بالا رفت. تعداد املاک عرضه شده به بازار نیز، افزایش 1.8 درصدی داشت. در عین حال میزان فروش واحدهای واقع در مجتمع های مسکونی همچنان بیشتر از انواع خانه بود.

جیسن مرسر تحلیلگر بازار هیئت مورد اشاره در این پیوند می گوید: به نظر می رسد برخی از مردم پس از به اجرا درآمدن قانون نوین موسوم به طرح مسکن منصفانه و تغییر مقررات وام مسکن، خود را کنار کشیده بودند. اما دوباره وارد بازار شده اند.

از دیگر سو اعداد و ارقام نهاد موسوم به خدمات فهرست چندگانه املاک ارائه شده به بازار نیز نه تنها روند مورد اشاره را تایید می کند، بلکه براساس آن در ژوئیه برای پنجمین ماه پیاپی شاهد افزایش مذکور بودیم. کمااینکه این بالا رفتن در مقایسه با ماه ژوئن سر به 3.1 درصد زد.

در عین حال میزان فروش واحدهای واقع در مجتمع های مسکونی همچنان بیشتر از خانه های از دو سو و یا یک سو متصل به املاک مجاور، و قطارخانه ها بود. بهای اینگونه واحدها هم، با افزایش متوسط 8.9 درصدی سر به 546 هزار و 984 دلار زد.

 

 

از دیگر سو حدود دو سوم از این واحدهای به فروش رفته در محدوده اصلی شهر تورنتو قرار داشتند. اما سه چهارم از 2 هزار و 390 باب خانه از دو سو متصل به املاک مجاور معامله شده، در خارج از این محدوده بودند. بهای آنها نیز تنها 0.5 درصد افزایش پیدا کرد. کمااینکه هر واحدشان به طور متوسط به قیمت یک میلیون دلار به فروش رفت. این میزان برای همگنان واقع در محدوده اصلی شهر تورنتوی آنها 3.6 درصد بود. چراکه در این محدوده به ندرت چنین خانه هایی به بازار عرضه شدند. درنتیجه در حالی که املاکی از این دست در حومه شهر ما که دارای پیش شماره تلفن 905 است نقریبا ثابت ماند و به طور متوسط 907 هزار و 347 دلار به فروش رفت، این مبلغ در محدوده اصلی شهر تورنتو سر به یک میلیون و 350 هزار دلار زد.

همانگونه که آمد افزایش مورد اشاره در عین حال ماه به ماه هم بود. کمااینکه در ژوئن امسال در مقایسه با برهه مشابه 2017، 2 درصد بالا رفت. افزایشی که نشانگر رونق بازار ملک و املاک در نیمه دوم سال جاری هم می باشد. مساله ای که دست اندرکاران هیئت مورد اشاره و کارشناسان صنعت ملک و املاک آن را پیش بینی کرده بودند.

البته اعداد و ارقام پیش بینی شده، با واقعیت موجود تقاوت اندکی داشته است. اما همه کارشناسان مربوطه متفق القولند، که روند بازار در آینده نزدیک نیز همچنان رو به رونق دارد. کمااینکه افزایش سال به سال بها و میزان فروش مسکن در مجموع به ترتیب 3.1 و 6.6 درصد بوده اند.

البته این روند در مورد کلیه مناطق کلانشهر تورنتو صدق نمی کند. کمااینکه براساس اعداد و ارقام نهاد مورد اشاره بهای انواع ملک و املاک واقع در منطقه یورک از جمله واحدهای واقع در مجتمع های مسکونی، به طور متوسط کاهش 9.06 درصدی داشته اند. در حالی که محدوده اصلی شهر تورنتو با افزایش 3.85 درصدی روبرو شده است.

به هر حال بهای متوسط مسکن در این منطقه در نیمه اول سال جاری 788 هزار و 882 دلار بود. حال آن که در برهه مشابه 2017 که بازار در اوج خود قرار داشت، سر به 856 هزار و 677 دلار زد. البته نباید تاثیر اجرای قانون و مقررات مورد اشاره را نادیده گرفت، که شبیه ریختن آب سرد بر بازار داغ ملک و املاک کلانشهر تورنتو بود. خط مشی ای که در عین حال با افزایش محدودیت های اخذ وام، روند کار را برای خریداران مشکل تر کرد.

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *